16 червня 2021, 9:00

Kinstellar + DLA Piper = …

Інтерв’ю з керівниками об’єднаної фірми

Даніель Білак
Даніель Білак «Kinstellar» старший радник
Маргарита Карпенко
Маргарита Карпенко «Kinstellar» співкеруючий партнер
Олена Кучинська
Олена Кучинська «Kinstellar» співкеруючий партнер
Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Позавчора на ринку юрпослуг нашої країни вибухнула новина: міжнародна юридична фірма Kinstellar повідомила про придбання українського офісу DLA Piper. Тепер компанія стала однією з найбільших юридичних фірм в Україні. Про те, що передувало об’єднанню та які плани на найближче майбутнє, ми поговорили з керівництвом об’єднаної фірми: старшим радником Даніелем Білаком, співкеруючими партнерами Маргаритою Карпенко, колишнім керуючим партнером київського офісу DLA Piper, та Оленою Кучинською, керуючим партнером колишнього київського офісу Kinstellar.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


— Колеги, ви — творці, напевне, головного інфоприводу на ринку юрпослуг нашої країни цього року. Розкажіть, як усе починалося. Що передувало такому рішенню? Коли стало відомо, що DLA Piper йде з України? Якими були ваші перші думки з цього приводу та дії?

Маргарита Карпенко:

— Рішення про сепарацію (ми так його називаємо) йшло від DLA Piper. Я його не коментую, лише скажу, що компанія вирішила, що її присутність в Україні більше не потрібна. Єдине, що можу сказати зі свого боку — причина лежить не в фінансовій площині, фінансово ми себе почували добре. Причини, можливо, політичні, економічні, конфліктні. Рішення DLA Piper почало формуватися минулого року, і ми в команді київського офісу вирішили, що варто шукати для себе майбутнє, свій новий «дім».

Команда у нас немаленька — близько 40 юристів, включаючи 7 партнерів. Одним з ключових моментів для нас було збереження команди, клієнтів та відпрацьованих бізнес-процесів. При пошуку нового «дому» нам допоміг Nick Paleocrassas з рекрутингової компанії Marsden Group. Саме Marsden Group і звела нас із Kinstellar — компанією зі схожою історією та харизматичним менеджментом. Виявилося, що Kinstellar були в пошуку шляхів розширення своєї присутності в Україні. У процесі переговорів ми зрозуміли, що дуже підходимо один одному, знайшли синергію. Ми побачили сильний склад партнерів, юристів та якісну експертизу. Наше позитивне враження і стало рушійним мотивом. Потім відбулась «технічна складова», яка, мабуть, не дуже цікава. Увесь процес зайняв близько 10 місяців.

Даніель Білак:

— Ми почали переговори, здається, наприкінці листопада — на початку грудня. Kinstellar активно розвивається на emerging markets — ринках з перехідною економікою. Позиціонування фірми базується на принципі присутності на ринках, де відсутні Magic Circle/Big Law. Тобто глобальні юридичні фірми можуть нас наймати для співпраці. Мережа наших фірм-кореспондентів (так званих “best friends”) налічує 274 юридичні фірми в усьому світі, і це число постійно зростає. Минулого року наш київський офіс провів зміни в керівництві, вважаю, досить успішні. Я долучився до компанії у червні минулого року в якості старшого радника менеджменту фірми щодо глобального розвитку. До цього був головним радником Прем’єр-міністра України з питань інвестицій, а ще раніше — керуючим партнером українського офісу однієї з глобальних юридичних фірм.

Так вийшло, що перший крок Kinstellar щодо глобального розвитку зроблено в Україні. Дійсно, наші з київським офісом DLA Piper плани співпадали. Kinstellar шукали можливість розвиватись далі. Ми з Оленою Кучинською, керуючим партнером Kinstellar, почали дивитись на різні команди, юристів, офіси, як нам далі будувати нашу практику. Тоді наше керівництво сказало: «Гайз, тут є дуже цікава пропозиція (щодо DLA Piper). Що ви думаєте?» Мені ця пропозиція імпонувала від самого початку. Вона вирішувала багато проблем, оскільки в команді є одна з найкращих юридичних глобальних практик. Я знав багатьох партнерів. З одного боку, це були дуже схожі практики в аспекті досвіду, з іншого — приємні люди. Цей людський фактор дуже важливий, адже ми приєднали команду всього київського офісу. Переговорний процес був відкритим, дружнім та професійним з усіх боків, починаючи від глобального офісу DLA Piper і завершуючи Маргаритою (Карпенко — ред.) та її партнерами. Можу сказати, що я дуже радий результату на сьогодні та з нетерпінням чекаю на реалізацію всіх планів та можливостей.

Олена Кучинська:

— Я б хотіла відреагувати на коментар Дена про те, що цей проєкт вирішує багато проблем. Насправді, я б сказала, що цей проєкт відкриває багато  можливостей.  Я в Kinstellar з першого дня роботи офісу в Україні, з березня 2016 р. Для мене очевидно, як ми змінилися, виросли та розвинулись за ці трохи більш ніж п’ять років. Думаю, ми досягли етапу, де потрібно було вирішити, що робити далі: чи залишитись у своїй ніші, чи зробити квантовий стрибок, як коментують клієнти. Ми обрали другий варіант. Зараз ми об’єднуємо зусилля великої амбітної команди для досягнення спільної мети в різних практиках і секторах. А проблеми — це не про нас, а про конкурентів (усміхається — прим. ред.)

— Штат Kinstellar тепер нараховує 60 юристів, до об’єднання було 20. Як все буде влаштовано з практичної точки зору? По-перше, вам, напевне, знадобиться новий офіс. По-друге, як проводитимете злиття практик технічно? Адже, наприклад, практики корпоративного права/M&A, банківського та фінансового права, вирішення спорів та нерухомості, трудового права представлені юристами з обох сторін.

Даніель Білак:

— Думаю, все проходитиме в робочому порядку. Ми дійсно шукатимемо можливості бути всі разом, в одному приміщенні, що сприятиме колаборації. Наразі ми проводимо анкетування серед працівників щодо того, як вони бачать своє майбутнє, чи хочуть працювати з дому чи бути в офісі. Результати опитування матимуть значення для площі приміщення, потреби в обладнанні, способів ведення подальшої роботи тощо. COVID-19 сприяв переосмисленню робочих процесів, комунікацій та призвів до значних організаційних змін. Ці зміни відбуваються з юристами, клієнтами та кожним з нас. Це досить динамічний процес.

— Тобто у ваших юристів буде можливість повністю працювати дистанційно?

Даніель Білак:

— Усе залежить від того, як буде краще обслуговувати клієнтів. Ми з цього починаємо та цим завершуємо. Думаю, у нас буде можливість працювати через shared-screen, shared-files. Але у нас завжди є клієнтська робота, ми надаємо послуги людям, тому треба буде зустрічатись, радитись тощо. Є люди, які будуть раді зустрітись онлайн «з дому», а є ті, хто весь час на роботі. Треба знайти золоту середину, і я навіть не сумніваюсь, що ми це зробимо. Ми так працювали останні півтора року.

Після об’єднання для клієнтів нічого не змінюється. Усі мають своїх клієнтів, усі працюють. Ми почали спілкуватись щодо пошуку та обслуговування спільних клієнтів. Стосовно об’єднання в аспекті клієнтів, глибокого перетинання не було, тобто конфлікту інтересів ми практично не бачили, і це дуже добре. Але, з іншого боку, ми бачили більше можливостей, де хтось хотів більше розвивати свою практику в певному напрямку. Тут з’явився партнер від колишнього конкурента, який має таку ж мету. І наша ідея в тому, щоб об’єднати наявні людські фахові ресурси, щоб наші клієнти побачили наш новий етап розвитку. Не поодиноко і у звичному форматі, а як нова об’єднана фірма, з новими горизонтами та можливостями. І клієнти мають відчувати, що наша спроможність збільшується, і ми можемо обслуговувати транзакції, незважаючи на складність, у новому вигляді.

— Як відреагували клієнти?

Маргарита Карпенко:

В основному комунікацію проводила наша сторона, тому що клієнти мігрують в іншу групу з точки зору страхування професійної відповідальності та бізнес-процесів. Я була дуже рада почути, що не було жодної відмови з приводу переходу до іншої групи: переважно реакція була позитивна, клієнти говорили, що будуть раді продовжити роботу з нами, і це дуже важливо. У нас не було жодного дня перерви в обслуговуванні клієнтів: були вихідні, коли ми вимушено залишились без доступу до поштових скриньок (потрібно було провести необхідні налаштування та перейти в систему Kinstellar), та навіть тоді ми продовжували обслуговування клієнтів.

Що ми несемо в групу Kinstellar? Гарне ставлення та сильні компетенції співробітників DLA Piper. У нас з DLA Piper є угода, що передбачає отримання нами referrals у тих юрисдикціях, де компанія не представлена. Багато існуючих клієнтів уже виявили зацікавленість до співпраці з фірмою Kinstellar, і я щиро радію такому зворотному зв’язку та підтримці клієнтів. Звичайно, у нас збереглися чудові відносини з практикуючими юристами DLA Piper у Великобританії, США, Німеччині та інших країнах. Залучення кваліфікованих юристів інших країн необхідно при угодах M&A, ринків капіталу, фінансуванні та інших видах транзакційної роботи, де угоди регулюються правом іноземних юрисдикцій. Загалом, нам ще потрібен певний час, щоб познайомитися ближче один з одним, адже сьогодні, по суті, перший день, коли ми отримали необхідну інфраструктуру.

— Керівництво буде здійснюватися правлінням об’єднаної фірми, до складу якого входите ви втрьох. Як розмежовуватимуться ваші обов’язки, хто за який напрям відповідатиме?

Даніель Білак:

— Структура досить цікава і абсолютно логічна у цій ситуації, коли київський офіс Kinstellar буде найбільшим офісом у нашій міжнародній фірмі. Ми вважаємо, що тут є колосальні можливості, які цей штат може здобути. Дійсно, коли ми управляємо командою з майже 100 осіб у новій іпостасі, логічно, що менеджмент фірми хоче свого представника як людину, яка це контролюватиме. Мій особистий мандат — сприяти інтеграції двох офісів, інтеграції київського офісу Kinstellar у решту фірми, щоб це було органічно і робота не зупинялася. Наша особливість в тому, що ми дійсно працюємо як один орган та даємо роботу одне одному. Клієнти це дуже поважають, оскільки  співпрацюють з єдиною командою в країнах Східної та Центральної Європи, а також Центральної Азії. Ще важливо стати тим гравцем на ринку, з яким усі мають рахуватися, і для клієнтів це має бути один з ТОП-3, до яких варто звертатись. У нас є Олена і Маргарита, які блискуче керували своїми відповідними офісами, і вони й далі блискуче це робитимуть в об’єднаній фірмі. Ми будемо ділити між ними управлінські функції. Ідеться не про те, що все вирішують три людини: наш центр прийняття рішень — партнери. У нас рівноправні 10 партнерів, які приймають рішення. Фактично робота Правління полягає у виконанні рішень щодо бюджету, його розподілу та головне — щодо клієнтів: як уникати конфліктів, пошук та належне обслуговування тощо. Загалом це нічим не відрізняється від того, як працює більшість успішних юридичних фірм на ринку та у світі: є колектив партнерів, які приймають рішення, і є Директор, Виконавчий комітет чи Правління, яке має забезпечити виконання цих рішень.

Маргарита Карпенко:

— Думаю, ми з Оленою впораємося з тим завданням, яке Даніель на нас покладає, і на нас чекає світле майбутнє.

Олена Кучинська:

— Ми — унікальна фірма на ринку, адже співкеруючих партнерів-чоловіків історія вже бачила, а от співкеруючі партнери-жінки — це щось нове. Думаю, це свідчить про те, що у нас більше схильності до компромісних рішень та вирішення питань у стилі жіночого лідерства.

Даніель Білак:

— Упевнений, що, співкеруюче партнерство українських жінок приречене на успіх (усміхається — прим. ред.)

— На ринку юридичних послуг в останні кілька років було багато гучних об’єднань, проте більша частина цих компаній знову працює окремо. Ви говорили про спільні цінності та однакове бачення майбутнього, та чи цього достатньо для тривалої співпраці? Чи передбачили ви механізми превентивних заходів для запобігання майбутнім конфліктам?

Даніель Білак:

— Мені здається, що замість думок про те, чого не варто робити, треба більше акцентувати увагу на певних принципах роботи. Ми їх проговорювали як партнери. Наприклад, ми керуємось 3 основними принципами, що дають відповідь на Ваше запитання. По-перше, це повага до одне до одного: почути не тільки себе, а й іншу сторону аргументів, їх врахувати і лише потім прийняти рішення. По-друге, це відданість своїм клієнтам: кожен клієнт має відчувати, що він найважливіший для нас. По-третє, це гордість за результат роботи: ми повинні мати відчуття спільної гордості за кожне досягнення команди (we must celebrate success). Великі і малі успіхи породжують подальші успіхи. Впакувавши всі ці три компоненти, ми отримаємо пакунок доброї волі.

Ми почали з вечірок для спілкування між усіма партнерами Kinstellar та колишніх партнерів DLA Piper — прим. ред.), і людям це сподобалось. Їм сподобалось бути в одному середовищі та спілкуватися. У подальшому ми провели також кілька зустрічей партнерів, у процесі яких виникало багато різних ідей. Висловлюються всі, але все відбувається з повагою. Так і народжуються компроміс і спільне бачення. Можливо, цьому також сприяє матріархат у нашому правлінні (усміхається — прим. ред.).

Маргарита Карпенко:

— Погоджусь з Деном у тому, що не варто концентруватись на майбутніх конфліктах. Слід просто працювати, а проблеми вирішувати по мірі їх появи. Звісно, виникають робочі питання, коли необхідно забезпечити синергію, але вважаю, нам краще не думати про проблеми, які можуть бути чи не бути у майбутньому, а просто органічно розвиватися, і у нас усе вийде. У нас немає інших варіантів.

Олена Кучинська:

— Наприклад, ми з Маргаритою мали різні погляди на форми комунікації з командою, особливо зараз, в умовах пандемії та гібридного формату роботи. Ми в Kinstellar частіше організовували дзвінки, email-розсилки. Маргарита ж зазначила, що вони практикували інші способи внутрішніх комунікацій. Я вдячна Маргариті за розуміння, яке вона виявила. Ми не можемо людям, які звикли до певного формату комунікацій, різко нав’язувати зміни. Ми хочемо взяти найкращі елементи з практик обох компаній і почати інтегрувати їх. Наразі ми спільно працюємо над цим питанням і налаштовані на компроміс.

— Які завдання були поставлені перед компанією на найближчі 3 місяці, рік та 5 років?

Даніель Білак:

— Я хотів би повернутися до Вашого першого запитання щодо причин, з яких DLA Piper пішла з України. Це не мені коментувати, але фактом є те, що фінансове становище в українського офісу було хороше. Якби це не було так, ми би не захотіли його придбати (усміхається — прим. ред.). Показники як у київського офісу DLA Piper, так і у нас були чудові. У найближчі 3 місяці нам треба перевести всі операційні процеси в єдине русло і тримати focus on the clients. Це ключове. А потім треба об’єднувати практики і покроково інтегрувати нову команду. Завдання від нашого менеджменту просте: бути успішним і бути першим.

Маргарита Карпенко:

— Абсолютно згодна. Якщо говорити про певні рутинні завдання (новий офіс тощо) — ми це все вирішуємо, але я не визначаю ці завдання як плани, це органічний розвиток. Наразі ми на етапі формування спільного бюджету, і це цілком нормальний процес. Я дуже вдячна менеджменту Kinstellar за те, що вони поважають наші принципи та культуру щодо performance-менеджменту, персоналу. Усе було сприйнято з розумінням, зокрема зарплатні очікування юристів. Наша команда увійшла до складу дуже мотивованою.

Олена Кучинська:

— У перші 3 місяці нам важливо інтегруватися та інтегрувати в процеси людей. Звичайно, є плани росту та збільшення клієнтської бази, розширюючи при цьому пропозицію послуг. Зараз у нас збільшилися людські ресурси, а отже, є можливість приділяти більше уваги певним новаціям. Думаю, ми маємо всі передумови для успішного квантового стрибка.

Даніель Білак:

— Додам, що клієнти з обох боків лише раді нашому об’єднанню. Жодних нарікань щодо цього ми не чули. Навпаки, усі вітали наші зміни. Це нас тішить і дає енергію рости далі і розвиватися.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати