31 травня 2024, 13:46

Інновації та стійкість: Main Business Partner про майбутнє юридичного ринку

Опубліковано в №4 (782)

Соломія Марчук
Соломія Марчук «Main Business Partner» СЕО
Олена Осмоловська
Олена Осмоловська «Юридична газета» генеральний директор, т.в.о. головного редактора

«Ми цінуємо плюралізм думок, адже саме він дає нам можливість обирати найкращі стратегії. Завдяки різноманіттю поглядів і досвіду ми можемо розглянути проблему з різних сторін, повернути її на 360 градусів і знайти оптимальне рішення, яке врахує всі аспекти», — в нашому інтерв’ю СЕО Main Business Partner Соломія МАРЧУК ділиться своїм досвідом роботи під час війни та розповідає про те, як компанія змогла не лише зберегти команду, але й масштабуватися.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


МАРЧУК Соломія-1

— Юридичний ринок адаптувався та продовжує працювати. Якими були ці два роки великої війни для компанії? На якому рівні вдалося зберегти потенціал?

— Перші місяці повномасштабної війни стали випробуванням для нашої компанії, як і для всієї України. Багато працівників вимушені були тимчасово покинути свої робочі місця, аби подбати про безпеку близьких. Це, безумовно, вплинуло на нашу роботу. Проте досить швидко ми змогли згуртуватися як емоційно, так і фінансово й інтелектуально. Завдяки злагодженій роботі команди та чіткій стратегії ми не лише зберегли, але й суттєво розширили свій потенціал. За останні два роки наша команда зросла на 40%, значно збільшився і її дохід. Ці події змусили нас мобілізуватися й використовувати всі наявні ресурси максимально ефективно. Ми не здавалися перед викликами й змогли перетворити цей складний період на трамплін для росту.

— Main Business Partner не позиціонує свою експертизу за сферами права та застосовує інноваційні технології для обслуговування бізнесу. Розкажіть, будь ласка, докладніше, чому було прийнято таке рішення?

— Коли ми входили на ринок, в Україні існували в основному дві моделі юридичних практик. Перша — це адвокатські об’єднання з ТОП-100, які мали традиційні підходи до надання юридичних послуг і традиційну структуру (керуючий партнер, партнери і поділ на галузі та практики). Друга модель — це невеликі фірми, що складалися, як правило, з одного адвоката й декількох помічників, які не мали чіткої спеціалізації та намагалися охопити всі сфери права. Але ми виявили, що жодна з цих моделей не відповідає потребам малого та середнього бізнесу. В першому випадку бізнес не може собі дозволити вартісного сервісу, другі не можуть охопити всі запити підприємця. Ми побачили, що малий бізнес потребує доступних і якісних юридичних послуг, які б допомогли їм розвиватися, тому прийняли рішення не позиціонувати себе як традиційну юридичну компанію, а сфокусуватися на інноваційному підході до обслуговування. З часом ми зіткнулися з різким зростанням кількості клієнтів. Це привело до значного збільшення обсягу запитів, які потребували швидкого й ефективного вирішення. Традиційні методи роботи в юридичній сфері, де процеси часто бувають повільними та бюрократичними, не відповідали нашим потребам. Ми прагнули до максимально швидкого досягнення результатів та мінімізації часу, необхідного для виконання завдань. Щоб впоратися з цими викликами, ми розробили та впровадили низку інноваційних рішень. Ми розробили внутрішні алгоритми, прописали корпоративну книгу, запровадили CRMсистему, завдяки чому значно прискорили роботу та покращили якість обслуговування.

— Які ризики і виклики для ринку та бізнесу ви бачите в 2024 році?

— Ризики та виклики — це постійні супутники будь-якого бізнесу, і 2024 рік не стане винятком. Проте важливо не просто констатувати їхню присутність, а й сприймати їх як динамічні фактори, що потребують гнучкого підходу та постійної адаптації. Наш світ нестабільний, і в будь-який момент ми можемо відчути, що не маємо міцного фундаменту під ногами. Ми не можемо передбачити, що буде з нами завтра. Яскраві приклади цьому — ковід і війна, яких ніхто не очікував, але які суттєво вплинули на український бізнес. Очевидними ризиками, які очікують нас у 2024 році, є ті самі, що й у попередні роки війни: економічна нестабільність, воєнні дії, кадрова криза. Проте якщо брати більш глобально, одним із головних викликів, який може стати на шляху ринку та бізнесу — це чи матимемо ми достатню ємність замінити після завершення війни всі наші старі установки суспільства на нові, орієнтовані на покращені стандарти, нові перспективи, та чи зможемо ми зробити достатню місткість для того, щоб прийняти всі ті можливості, які нам будуть надані після перемоги у війні: чи зможемо ми ефективно освоїти інвестиції, чи буде у нас достатньо ресурсів будувати нове суспільство, чи будемо ми мати навички взаємодіяти з цивілізованим світом і будувати нові ділові відносини, наскільки ми будемо дисциплінованими та правильно організованими в цих процесах.

— Які плани, цілі та завдання ставите для Main Business Partner на найближчий рік?

— Наші плани не обмежуються виживанням або підтриманням статус-кво. Ми впевнені, що впораємося з цим. Наша мета — піднятися на новий рівень, створити структуру, здатну ефективно використовувати ресурси, які ми очікуємо отримати після 2024 року. Ми прагнемо надавати сервіси на рівні, що відповідає майбутнім стандартам. Для цього ми стандартизуємо всі наші процеси, активно навчаємо наших фахівців і структуруємо бізнес так, щоб він був готовим масштабуватися. Моє завдання як засновниці й лідерки компанії — адаптувати нашу команду і бізнес до нових викликів і тримати фокус не на проблемах, які можуть зустрітися на нашому шляху в Україні чи за кордоном, а на нашій кінцевій меті. Це подібно до гри в дартс: ми прицілюємося вище, щоб влучити в ціль.

— Чи є в планах розширення мережі офісів, зокрема в Європі?

— Так, у нас є такі плани, і ми стратегічно над цим працюємо. Це досить інсайдерська інформація. Наразі я б порівняла нашу ситуацію з дослідженням незвіданих територій: ми прокладаємо шлях, розширюємо мережу своїх контактів, вивчаємо нові ринки та намагаємося зрозуміти особливості їхнього функціонування, щоб максимально бути присутніми там. Наша головна мета як компанії полягає в представленні інтересів українського бізнесу. Багато українських компаній змушені шукати підтримку за межами України у зв’язку з війною, і це надихає нас та спонукає шукати способи бути корисними за межами нашої країни. Одним із моїх завдань на наступний рік є розробка стратегії для адаптації наших навичок і талантів, щоб задовольняти потреби клієнтів, які масштабуються або релокуються за межі України. Ми також прагнемо підтримувати патріотичне ставлення до України та просувати переваги компаній, заснованих в Україні, за її межами. Ми шукаємо способи бути корисними та виступаємо за те, щоб український бізнес розширювався на світових ринках, не припиняючи свою діяльність в Україні.

— Як змінювалися запити ваших клієнтів за два роки повномасштабної війни? Що можете віднести до нових больових точок бізнесу? З якими питаннями до вас зараз звертаються найчастіше?

— За два роки повномасштабної війни запити наших клієнтів залишилися приблизно тими самими, що і раніше. Ми продовжуємо боротися за встановлення їхніх власних кордонів у відносинах з іншими учасниками економічних процесів — з владою, з чесними і нечесними конкурентами, партнерами та іншими деструктивними елементами цієї системи. Однак війна стала дуже тригерним фактором. Якщо раніше ви звикли до того, що вам ніщо не загрожує фізично і що це лише питання економічної гри, в яку ви вступили, і ви боретеся за виживання та розвиток свого бізнесу, то тепер зовсім інша річ — ви замислюєтеся над тим, чи буде ваш бізнес фізично існувати завтра. Під цим емоційним тиском власникам бізнесу стало набагато складніше ухвалювати раціональні рішення, що відображається на форматі взаємодії з компаніями, які надають підтримку. Клієнти стали вимогливішими до швидкості виконання завдань, і ми це розуміємо, оскільки теж дивимося на світ крізь ту саму призму. Тому якщо, наприклад, потрібно вирішити питання з блокуванням ПДВ, то це потрібно зробити зараз. Клієнт думає про те, що це завдання необхідно закрити саме сьогодні, адже завтра може трапитися що завгодно, і він не хоче залишати за собою будь-які зобов’язання.

— Кого розглядаєте як основних конкурентів?

— Як основних наших конкурентів я розглядаю лише себе і нашу команду в минулому. Ми постійно прагнемо до самовдосконалення, порівнюючи, якими ми були вчора і якими ми стали сьогодні. Наша компанія працює в унікальному форматі масмаркету, де ми намагаємося обслуговувати максимальну кількість клієнтів. Це своєрідна комбінація консалтингу в чистому вигляді та юридичних практик. Тому я не можу назвати конкретних конкурентів на кшталт уявних «Іванов та Партнери», з якими ми змагаємося, порівнюючи себе з ними. Ми порівнюємо себе з тим, ким були вчора, і мене тішить той факт, що кожного дня ми стаємо кращими. Наш ключовий принцип розвитку полягає в аналізі минулого досвіду, який допомагає нам удосконалити наші механізми і рухатися вперед власним шляхом. Хоча ми поважаємо всіх наших колег у цій сфері, і я особисто знайома з багатьма власниками та засновниками юридичних компаній, ми йдемо дещо іншим шляхом. Для нас не має значення, хто рухається швидше чи повільніше — порівняння з іншими компаніями для нас марне та неефективне. Ми вважаємо за краще зосереджуватися на вдосконаленні власних ресурсів, а не на порівнянні з конкурентами.

— Назвіть три якості, якими, на вашу думку, повинен володіти сучасний юрист?

— Трьох ознак замало, щоб охарактеризувати сучасного юриста. Говорячи про якості сучасного юриста, важливо розуміти, що кожен фахівецмає свої унікальні навички та характеристики. В умовах нашої компанії, де для кожного рівня юристів визначено свої критерії результативності та навіть особисті ключові показники, важко виокремити всього лише три якості, якими повинен володіти юрист. Юристи, що займаються судовим представництвом, зазвичай активні та динамічні, адже їм необхідні комунікабельність, переконливість та вміння швидко приймати рішення. З іншого боку, юристи, які працюють з документами, потребують посидючості, здатності довго концентруватися на деталях та аналітичного мислення. Для молодих юристів, які ще не визначилися з напрямом роботи, актуальними є інші завдання, пов’язані з пошуком свого місця в професії. Тож сказати, що всі юристи повинні володіти універсальним набором з трьох чи п’яти навичок, неможливо. На мою думку, базовою ключовою навичкою для всіх фахівців цієї сфери є самовдосконалення. Це той фундамент, на якому можна будувати й розвивати інші знання та вміння. Постійний пошук нових знань — це основа самовдосконалення юриста. Це означає, що фахівець має бути самостійно мотивований шукати інформацію з різних джерел: читати книги, статті, відвідувати конференції, вебінари, проходити онлайн-курси тощо. У сучасному світі доступ до інформації необмежений, тому юрист повинен вміти відрізняти якісні та перевірені джерела від неперевірених, а також критично оцінювати отримані знання. Внутрішнє сито — це те, що допомагає юристу відсіяти «праведне від грішного». Це навичка аналітичного мислення, вміння порівнювати та зіставляти різні погляди.

— Які практики, на ваш погляд, мають найбільший потенціал в Україні?

— На мій погляд, нині кордони між юридичними практиками стають дедалі розмитішими. Коли ви берете участь, наприклад, у відкритті нового заводу, тут задіяні всі практики. Питання не в тому, яка практика буде перспективною в найближчому майбутньому, а в тому, наскільки ваша команда або команда будь-якої іншої юридичної компанії здатна структуруватися і функціонально об’єднуватися для того, щоб мати можливість ефективно обслуговувати конкретний проєкт. Дуже цінується можливість надання повної підтримки клієнту без зайвого клопоту, щоб він мав змогу користуватися послугами однієї компанії, а не мати 50 контактів різних юристів та думати, до кого звернутися з тим чи іншим питанням. Наприклад, коли ви приходите до стоматологічної клініки, ви не хочете перейматися тим, чи має вас спочатку обслужити ортодонт, а потім хірург або інший фахівець. Ви хочете отримати комплексне обслуговування. Так само вас не цікавить, як у стоматологічній клініці організована робота, вас цікавить результат, який ви отримаєте наприкінці. Тому я б не зациклювалася на поділі саме на практики, натомість я б звернула увагу на те, які галузі економіки найближчим часом та після війни будуть перспективними. Я рекомендую всім колегам ставити собі це запитання під час ухвалення рішень про структурування їхніх компаній.

— Що дає вам сили продовжувати рухатися вперед?

— Для мене це питання усвідомлення цінності самого процесу життя. Коли ви розумієте, для чого ви тут, яка ваша місія і функція, і віддано виконуєте свою роботу, спираючись на ваші таланти, ви починаєте вимагати більшого від себе. І коли ви йдете цим шляхом, віддаючи щось, але отримуючи натомість стільки ж енергії, в різних її проявах, скільки ви вклали, це стає ефективною взаємодією і мотивацією. Коли кількість клієнтів і доходів збільшується, а ваша оцінка покращується в суспільному сенсі, ви демонструєте дедалі більше сили й масштабу, і це мотивує, додає сил і надихає. Ця ефективна взаємодія із суспільством мотивує мене постійно рухатися вперед.

— Робота в Main Business Partner — це про ...

— … передусім реалізацію себе в найбільш ефективному форматі. Не важливо, в якій компанії ви працювали до цього або в якій галузі працюєте зараз, ключове значення має ваша здатність максимально ефективно використовувати свої таланти й отримувати задоволення від співпраці. У нашій компанії ми прагнемо створити середовище, де кожен співробітник має можливість проявити свої найкращі якості та досягти максимальної продуктивності. Ми не йдемо на компроміси щодо взаємно невигідної співпраці, тому швидко виявляємо та реагуємо на дисбаланс в обміні ефективністю між компанією та учасником команди. Робота в Main Business Partner — це завжди про взаємне задоволення та використання талантів для досягнення спільних цілей.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати