Про свій професійний шлях та кар’єрне зростання, погляди та переконання на розвиток юридичного бізнесу в нашій країні розповіла керуючий партнер ЮК AGA Partners Амінат Сулейманова
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Амінат, на Вашу думку, що це означає для жінки – керувати юридичною компанією?
- Напевно, приблизно теж саме, що й для чоловіка. Перш за все, це відповідальність. Керувати – це приймати стратегічні рішення, бачити перспективи, піклуватись про всіх, хто разом з тобою у цьому човні. Звичайно, жіноча манера управління дещо відрізняється від чоловічої. Я більше орієнтуюсь на інтуїцію, на почуття справедливості, легко визнаю помилки, завжди намагаюсь просити вибачення, коли розумію, що була неправа. Загалом, в компанії працюють такі ж принципи, що й у сім’ї та дружбі: порядність, транспарентність, відповідальність.
- Чому Ви обрали саме юридичну професію? Хто надихнув, чи що вплинуло на Ваше рішення почати кар’єру в юридичному бізнесі?
- Можна сказати, що я походжу з династії юристів. Мій батько – колишній старший оперуповноважений МВД, мати – патентний повірений України. З дитинства я була стовідсотковим гуманітарієм з гострим відчуттям справедливості. Тому не вагаючись, у 10 років сказала, що буду адвокатом.
- Свого часу Ви навчалися у Міжнародному інституті з прав людини (Страсбург, Франція) та у Школі права при Ноттінгемському Університеті (Ноттінгем, Великобританія). Розкажіть про навчання там? Наскільки на практиці Вам згодилися отримані там знання. Як вітчизняна юридична освіта відрізняється від іноземної?
- Це досвід, який сформував мене як юриста та цілком визичив мою подальшу професійну долю. Спочатку я навчалась у Ноттінгемі. Варто відзначити, що на той момент я вже мала 4 роки юридичного досвіду та статус адвоката, провела кілька кримінальних і багато цивільних справ. Отже, для мене побачити як працює правосуддя у Великій Британії було справжнім шоком. В межах навчальної програми ми навіть відвідували приватну в’язницю. Я мала можливість вивчати багато предметів у межах англійського, європейського та міжнародного права. Навчилась працювати та розуміти прецедентну систему.
У Страсбурзі був короткий курс, присвячений міжнародному праву з прав людини. Ми мали можливість побачити як працює Європейський Суд, Рада Європи.
Загалом, починаючим юристам у випадку, якщо в них немає привабливих пропозицій з працевлаштування, я раджу отримати додаткову освіту за кордоном. Це розширить горизонт та надасть нові знання й розуміння права в цілому.
- Сьогодні в Україні активно обговорюються питання гендерної рівності чоловіків та жінок у різних професіях та в різних сферах діяльності. На Вашу думку, чи є актуальною така проблема для юридичної професії та юридичного бізнесу?
Я відверто вважаю, що такої проблеми в нашій професії немає, якщо ми самі її не створюємо. Нічого особистого, але подивіться на питання, з якого розпочалось інтерв’ю. Ви б поставили таке запитання чоловіку?
Мені дуже подобається вислів Дрю Джилпін Фауст, першої жінки-президента Гарвардського університету: «Я не жінка-президент Гарварду. Я – президент Гарварду».
Це особистий вибір кожного, чи хоче він грати в гендерні ігри. Я – ні.
- Які тенденції сьогодні можна відзначити у практиці міжнародного арбітражу? Наскільки український бізнес готовий обирати альтернативний шлях розгляду спорів?
На сьогодні міжнародний арбітраж – це найбільш поширений та адекватний спосіб вирішення міжнародних спорів, включаючи інвестиційні питання, питання спорів між державами та державники корпораціями. Зацікавленість у можливостях арбітражу величезна. Наш бізнес вже став активним гравцем на міжнародній арені та впевнено почуває себе, передаючи справу на розгляд в арбітраж. Звичайно, величезну справу тут роблять і наші юридичні компанії, що мають неабиякий досвід з представлення інтересів клієнтів. Достатньо сказати, що ми впевнено конкуруємо, у тому числі й з міжнародними компаніями, не лише на ринках України, а й країн колишнього РСР, а також Ближнього Сходу.
- Ви представляєте клієнтів у ЄСПЛ. Які особливості таких справ?
Головна особливість таких справ – це час. Розгляд справ у ЄСПЛ займає від 5 років і більше. Це особливе провадження, що має на меті не фінансові компенсації, а визнання факту порушень Конвенції. Багато хто вважає, що Європейський Суд є ще однією касаційною інстанцією, що може розглянути справу по суті. Проте це зовсім не так. Цей суд вирішує виключно питання дотримання країною зобов’язань, що вона взяла на себе відповідно до Конвенції.
- Ваш юридичний досвід складає понад 15 років. Як змінився юридичний ринок за цей час?
Звичайно, він змінився. Він став більш професійним, конкурентним, досвідченим. Ми, справді, можемо пишатись нашими колегами. Сьогодні ми успішно конкуруємо з глобальними компаніями не лише на ринку України, а й СНД.
- Що можете побажати юристам-початківцям?
Йти за своєю мрією і ніколи не ставати «адвокатами диявола».