02 липня 2019, 16:46

«Драйвером» інновацій у праві наразі є ентузіасти

Опубліковано в №27 (681)

Михайло Вертепа
Михайло Вертепа CEO/co‑founder «PravoSud»

Ви досі шукаєте судову практику щодо своєї справи в Єдиному держаному реєстрі судових рішень? Танцюєте з бубном, підбираючи різні скорочення, щоб система знайшла щось схоже? Вихід є! Принаймні так каже Михайло Вертепа, CEO/co‑founder «PravoSud». Тепер можна буде ознайомитися з аналітикою судової практики конкретного суду та судді в цифрах і графіках, натиснувши лише одну необхідну кнопку. Як? Про це читайте в інтерв'ю


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Михайло Вертепа

— Звідки з'явилася ідея створення такого продукту як PravoSud? Чим він відрізняється від інших сервісів?

— Як це достатньо часто трапляється, ідея виникла з власного досвіду. За довгу кар'єру юриста я безліч разів готувався до судових процесів. Щоразу доводилося зіштовхуватися з тією ж проблемою, яка добре відома, мабуть, кожному правникові. Для підготовки правової позиції необхідно проаналізувати судову практику, а на це витрачається багато часу.

Річ у тім, що для пошуку корисної інформації доводиться переглядати велику кількість документів, які часто взагалі не стосуються предмета пошуку або не мають корисного змісту. Тому коли у 2017 р. інформація з судового реєстру стала доступною у вигляді відкритих даних, народилася ідея створити інструмент для її аналізу.

В тому ж році з цим проектом я брав участь у конкурсі юридичних інновацій і став фіналістом. Це дало розуміння, що я рухаюся правильним шляхом. Однак я вирішив провести додаткові дослідження щодо проблем, які виникають у юристів у процесі підготовки до судового процесу. Під час численних інтерв'ю з різними представниками юридичної професії підтвердилася попередня гіпотеза — на пошук та аналіз судової практики витрачається левова частка часу. Окрім того, виявилося, що існує потреба в супутній інформації, для пошуку якої юрист також витрачає зайвий час.

Таким чином, виникла ідея створити комплексний інструмент, який допоміг би швидко та ефективно підготуватися до судового процесу. Саме цим PravoSud відрізняється від інших сервісів — це комплексна система, яка дозволяє в межах одного додатку вирішувати не одне, а цілу низку завдань.

— Які дані може отримати юрист, скориставшись Вашою системою?

— Звісно, основа системи — це пошук. Ми будуємо його таким чином, щоб користувач не витрачав безліч часу на налаштування фільтрів. Отримавши результати пошукового запиту, юрист може миттєво перейти до документів певної судової інстанції, суду або судді, обрати серед них лише документи з конкретною резолютивною частиною або переглянути тільки ті, в яких згадується певний нормативний акт. Достатньо лише одного натискання на необхідну кнопку.

З так званої «картки справи» користувач може переглянути хронологію справи або одразу перейти на аналітику щодо цього судді. Поки що це статистичні дані, які характеризують його практику. Наприклад, результати розгляду, середня тривалість розгляду справ тієї чи іншої категорії, статистика оскаржень тощо. Однак вже в найближчому оновленні системи ми плануємо додати поглиблений аналіз, який дозволить більш детально вивчати цю інформацію.

Однією з особливостей системи є те, що дані в аналітичному розділі ми подаємо у візуальному вигляді — у графіках. Клікнувши на будь-який графік, можна перейти на перелік документів та ознайомитися з їхнім змістом. В розділі оцінки ризиків можна дослідити історію судових процесів, виявити наявні виконавчі провадження або дізнатися про провадження у справі про банкрутство. При цьому можна одразу ввімкнути постійний моніторинг щодо появи нової інформації в державних реєстрах стосовно відповідного суб'єкта.

— Наскільки я розумію, Ви берете дані з Єдиного реєстру судових рішень. В цій системі є багато рішень, які погано індексуються і не відображаються в пошукових запитах через недоліки в тексті. Чи не буде це впливати на отримані аналітичні результати? Чи є у Вас спосіб вирішення цієї проблеми?

— Так, це відома проблема. Якість певної частини даних з реєстру потребує покращення. Це не унеможливлює, але ускладнює пошук. Ми постійно працюємо над «очищенням» даних, що дозволяє вирішувати труднощі з індексацією. Однак остаточне розв'язання цієї проблеми все ж таки залежить від першоджерела, тобто від контролю якості складання документів. Цим має опікуватися держава. В цьому напрямку спостерігаються певні позитивні тенденції, адже якість документів за останній період значно покращилася. Я думаю, що саме розвиток використання відкритих даних сприятиме подальшому налагодженню ситуації в цій сфері. Щодо аналізу, то це не впливає на його якість, оскільки виявлення тенденцій не пов'язане з індексацією.

— Які послуги будуть платними, а які у вільному доступі?

— Планується, що пошук буде вільним. Вважаю, що це фундаментальна річ, до якої завжди має бути доступ у будь-кого, кому потрібна інформація щодо судових справ. Однак інструменти роботи з даними, аналіз, моніторинг тощо — це платні сервіси. Водночас ми розглядаємо можливість надання безкоштовного користування журналістам, науковим та навчальним установам, деяким іншим категоріям користувачів. До речі, серед наших користувачів вже є журналісти.

— Зараз система перебуває в тестовому режимі? Коли планується повний запуск?

— Так, наразі сервіс функціонує в режимі відкритого тестування. Тобто ми надали користувачам повний безкоштовний доступ до всіх базових функцій системи. Зараз збираємо дані про те, що подобається чи не подобається, як користувач взаємодіє з продуктом. Це потрібно для того, щоб розуміти, як поліпшити роботу, які опції необхідно переглянути, а від яких взагалі відмовитися. Ми використовуємо цей підхід, оскільки прагнемо створити дійсно корисний інструмент для правника.

Однак можна сказати, що запуск вже фактично відбувся. Це так званий «м'який запуск», коли немає певної дати «офіційного» старту, а продукт постійно вдосконалюється з моменту своєї появи. На мою думку, це надає можливість врахувати потреби користувачів і зробити те, що їм насправді потрібно. Ми вирішили, що система працюватиме у відкритому режимі протягом усього літа. Вже з початком осені розпочнемо запровадження платного доступу.

— Які опції Ви хотіли б ще додати?

— Загалом, ідей дуже багато. Насамперед, нам потрібно знаходити рішення для потреб користувачів, а тому значною мірою це залежить саме від них. Користувацький досвід першого місяця вже продемонстрував, що ми рухаємося у правильному напрямку. Плануємо поліпшити алгоритми пошуку та поглибити аналітику щодо правозастосування. Зараз у розробці є декілька цікавих речей. Вже до кінця літа ми додамо їх у систему. Однак про них повідомимо трохи пізніше.

— Які цілі Ви ставите перед собою і перед командою на найближчі 5 років?

— Я вже казав, що ми маємо багато ідей. Щодо деяких з них вже є конкретні плани втілення. Звісно, це не буде в межах одного продукту. Йдеться про створення цілої екосистеми продуктів (можливо, не лише для українського ринку). Під час роботи над проектом з'явилося розуміння певних проблем і шляхів їх вирішення, які цілком можуть втілитися у технологічних рішеннях для інших регіонів.

— Це добре, що є багато розробників та ідей, як полегшити життя юриста, а також продуктів. Чи немає на ринку ідеї об'єднатися задля створення єдиного багатофункціонального продукту? Чи така ідея повинна йти від держави? Вам ще не пропонували об'єднати зусилля?

— Чим більше людей долучаються до здійснення інновацій у праві, тим більша ймовірність, що в цій сфері з'являтиметься все більше корисних продуктів. Вірогідно, деякі ініціативи на ринку в майбутньому дійсно можуть об'єднатися. Не обов'язково, щоб така ідея йшла від держави, оскільки «драйвером» інновацій у праві наразі є ентузіасти. Ми вже маємо певні пропозиції щодо взаємодії. Ми завжди відкриті до нових можливостей та співпраці, що допоможе втіленню прогресивних ідей. Головне — це спільний світогляд щодо розвитку продукту, лігалтеку загалом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати