Чи повинен лідер надихати команду? Що відлякує інвесторів від України? Які термінові кроки має зробити держава назустріч бізнесу? Олексій Катасонов – новий лідер юридичної практики PwС Legal Україна – поділився своєю позицією щодо зазначених питань
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
- Олексію, лідер юридичної практики PwC – це...?
- Насамперед, це відповідальна людина, здатна створити команду, що може реалізувати цікаві та інноваційні проєкти. Це керівник, який надає можливість кожному працівнику постійно розвиватися, бути цікавими один одному (до того ж не лише в робочий час). Якщо коротко, лідер – це той, хто може зібрати не команду зірок, а зіркову команду. Його завдання – об’єднати таких людей та підтримувати командний дух. Однак, мабуть, це універсальний рецепт для будь-якого лідера. Моя місія трохи простіша: я вже маю команду, тож потрібно зосередитися на тому, щоб вона працювала ще ефективніше.
- Чому Ви погодилися очолити цю практику?
- Це і шанс, і виклик, і велика відповідальність… Хіба можна відмовитися? (посміхається – прим. ред.). PwC – це не тільки робота з клієнтськими портфелями, ми соціально відповідальний бізнес. Наш девіз – допомогти не лише бізнесу, але й суспільству та державі вирішувати складні питання, будувати між ними довіру. Наразі наша команда має можливість вплинути на перебіг історичних подій та зробити свій внесок у реформування країни. Тут поєдналося все те, чим я займаюся, що мені подобається, а також наші взаємні очікування один від одного з компанією. Відсутність дисонансу та поєднання інтересів – це запорука успішної співпраці.
- Раніше Ви очолювали практику корпоративного права, злиттів та поглинань. Наскільки збільшилася Ваша зона відповідальності?
- Вона поєднує всю юридичну практику PwC в Україні. Нагадаю, що ми є адвокатським об’єднанням, тобто окремою юрособою, яка займається наданням виключно юридичних послуг. Я продовжую працювати з проєктами як юрист, а також додалося адміністративне навантаження у PwC Legal та координація взаємодії з іншими ланками PwC. Загалом, якщо порівнювати, то це як посада керуючого партнера в юридичній фірмі.
- Що Вас мотивує? Чи повинен лідер мотивувати команду?
- Почну з кінця. Вважаю, що мотивація лідера та команди – це взаємозалежні речі. Якщо я бачу, що людина робить свою роботу не з останніх сил, не лише через гроші, а тому що це їй цікаво, у неї горять очі, то це означає, що все відбувається належним чином. Для мене це найкращий мотиватор. Як ми досягаємо такого результату? Оскільки наш основний капітал – це люди, то складовою успіху є ефективна комунікація, яка налаштовує команду працювати як єдиний організм. Ми завжди обговорюємо, яким має бути остаточний результат, а також роль кожного в команді у досягненні цього результату.
Наша мета – знайти найкраще рішення для клієнта, іноді для галузі та навіть для усієї країни. Знову ж таки, нагадаю про нашу місію: будувати довіру в суспільстві та вирішувати важливі проблеми. Тому найкращим мотиватором для мене особисто та для всієї команді буде позитивний результат наших зусиль, спрямованих на розвиток бізнесу в Україні та покращення її інвестиційного клімату.
- Як Ви плануєте розвивати практику? Які цілі ставите перед собою та перед командою?
- Наші плани достатньо стримані та реалістичні. Насамперед, це стабільне зростання та покращення операційних показників. Ми плануємо не лише залишатися у Топ-100 найкращих юридичних компаній України, але й входити у Топ-10 і Топ-5. Також не будемо забувати про міжнародні рейтинги, оскільки наша експертиза неодноразово визнавалася авторитетними світовими виданнями Legal 500, Chambers, ITR.
- Чи передбачаються кадрові зміни?
- Ми не плануємо кардинальних змін та дивимося в майбутнє зі стриманим оптимізмом. Однак не виключаю, що поступово ми будемо розширюватися, залучати до команди нових людей. До того ж ми завжди відкриті до інновацій, навіть експериментуємо з певними речами, щоб з’ясувати, наскільки вони ефективні. Зазвичай це якісь адміністративні функції або елементи покращення клієнтського сервісу, що дозволяє їм брати більш активну участь у житті компанії та оцінювати її роботу з різних позицій. Тобто я хочу сказати, що юрист не обов’язково займається виключно профільним напрямком. Звичайно, не всі експерименти успішні, але в будь-якому випадку людина отримує новий досвід. До речі, це чудовий рецепт від професійного вигоряння, тому що людина не займається постійно одним і тим самим.
- Чи визначилися Ви з пріоритетними завданнями?
- Ми є частиною великої міжнародної організації, а тому маємо відповідати стандартам та вимогам, які перед нами компанія ставить. Якість та комплексний підхід залишаються нашими пріоритетами. Однією з наших цілей є покращення галузевої експертизи, що дозволить нашим фахівцям спілкуватися з різними індустріями однією мовою та пропонувати їм оптимальні рішення з огляду на специфіку бізнесу. Також нашою метою є підвищення ефективності завдяки використанню сучасних технологій, які ми маємо у тісній взаємодії з мережею PwC.
- Сьогодні юридичні фірми є конкурентами Великої четвірки чи навпаки?
- Те, що ми пропонуємо клієнтам, є бізнес-рішеннями та не обмежується виключно юридичними послугами, на відміну від традиційних юридичних фірм. Однак для того щоб вдало з ними конкурувати, ми вдаємося і будемо вдаватися до інструментарію, який є у нас як частини великої організації, з тими перевагами та недоліками, які ми маємо. Ми говоримо про технологічність, про зв’язки між різними офісами (офісами PwC), про можливість вирішення складних питань за принципом «one stop shop», тобто вирішення питань, які охоплюють багато різних компонентів у межах однієї фірми.
Ми не надаємо виключно юридичні послуги – в цьому наша перевага. Працюючи з PwC, клієнт отримує зрозумілого співрозмовника за столом переговорів. Клієнт має розуміння, що фірма, з якою він співпрацює, відповідає за той результат, який він отримує. Ми дорожимо нашим ім’ям та репутацією. Для нас прохання клієнта – це не пустий звук, ми завжди до них дослухаємося. Звичайно, не у тих випадках, коли мова йде про корупційну чи іншу незаконну складову. Для нас принципово, щоб наші клієнти вели етичний бізнес та були соціально відповідальними.
- Як Ви вважаєте, чи існує в Україні юридичний бізнес у класичному розумінні? Чи потребує він встановлення неписаних правил гри?
- Мені важко судити та надавати остаточну, об’єктивну оцінку. Однак коли ми говоримо про бізнес PwC, то одним зі стовпів, на яких побудована наша юридична практика, є нульова толерантність до корупції, як і до будь-яких інших непрозорих практик. Тому ми просто можемо не перетинатися з тими речами, де фігурують ці елементи. Чи зацікавлені ми в тому, щоб ринок був більш прозорим? Однозначно, так. По-перше, нам тоді довелося б витрачати менше зусиль, щоб обґрунтувати клієнтам ефективність застосування прозорих та етичних методів. На жаль, клієнти інколи цього не розуміють. По-друге, якщо клієнтам довелося попрацювати у «сірій» зоні, вони намагаються якимось чином повернутися у правове поле (звісно, не без нашої допомоги). Хоча значно простіше робити все за правилами, ніж потім виправляти помилки. Отже, ми за те, щоб не було неписаних правил, щоб була чітка та прозора картинка ринку, щоб всі працювали за однаковими й зрозумілими правилами.
- Що Вам як юристу-практику дала судова реформа?
- На мою думку, наразі зарано говорити про якийсь кінцевий результат, оскільки реформа ще не закінчилася. Було зроблено лише пів кроку від того, що потрібно для її повної реалізації. Тому в деяких моментах відчутний прогрес, а в деяких, на жаль, нічого не змінилося. З одного боку, ми маємо більш чітко прописані процедури, а з іншого – катастрофічну нестачу суддів. Якщо раніше розгляд справи тривав кілька місяців, то тепер судовий спір може тягнутися роками. Численні скандали, які висвітлюються в ЗМІ, точно не на користь судовій реформі, оскільки вони є певним індикатором нинішньої ситуації. Тож коли клієнти запитують, чи може судове рішення щодо їхньої справи бути вирішене на 100% швидко, законно та об'єктивно, поки що ми не можемо дати таких гарантій. Однак коли ми зможемо це гарантувати клієнтам, навіть якщо рішення буде не на їхню користь, тоді судову реформу можна буде назвати вдалою.
- Кілька місяців тому партнер PwC в Україні, керівник практики оподаткування та юридичних послуг В’ячеслав Власов розповідав про очікування бізнесу від влади в податковій сфері. Яких ще законодавчих змін очікують Ваші клієнти від держави?
- По-перше, бізнес не має перебувати в постійному очікуванні якось зміни. Наприклад, як буде змінюватися IT-сектор, як будуть оподатковуватися контракти, стосунки з індивідуальними підприємцями тощо. Було б добре, щоб у це питання внесли певну зрозумілість, щоб бізнес та інвестори могли розуміти правила гри. Прогнозованість для економіки та інвестицій – це добре. Будь-який бізнес, особливо великий, не любить сюрпризи. Держава повинна надати таку гарантію не на рівні планів чи наявності в порядку денному, а на рівні конкретних законодавчо закріплених рішень. По-друге, це скасування мораторію на продаж земель с/г призначення. Ми активно боремося за те, щоб це відбулося, ми будемо продовжувати на цьому наполягати. По-третє, це валютна лібералізація від НБУ, оскільки існуючі обмеження позбавляють велику кількість компаній можливості здійснювати певні валютні транзакції.
- З позиції людини, яка очолювала корпоративну практику, як Ви оцінюєте інвестиційний клімат в Україні? Що держава має зробити, щоб його покращити?
- Через мене проходило дуже багато угод, за умовами яких іноземні компанії купували українські, а українські – іноземні тощо. Одним з ключових питань, яке ставлять вітчизняні клієнти та іноземні інвестори, є питання захисту права власності. Тобто наскільки у нас дотримуються цього фундаментального принципу. Коли захист власності діятиме однаково для всіх, тоді це стане вибухом інвестиційної та бізнесової активності. Відповідно, ці процеси почнуть пришвидшувати розвиток економіки як на локальному, так і на загальнодержавному рівні.
Ще один момент – це тісний зв’язок між політикою та бізнесом, якого потрібно уникати. Якщо ці речі будуть розділені, суть політики полягатиме виключно в адмініструванні, а бізнесу – в розвитку, тоді все стане на свої місця. Однак доки відбувається політичний тиск на бізнес, доти ми навряд чи зможемо кардинально змінити ситуацію. Окрім того, важливим є зниження регуляторної складової. Тобто всі процедури, в тому числі дозвільні, повинні бути максимально спрощені, де це можливо. Мають бути створені адекватні, абсолютно незалежні контролюючі органи, а також реальна відповідальність бізнесу за порушення прозорих, зрозумілих та адекватних умов.
- Наскільки ефективним є конкурентне законодавство?
- Якщо коротко, то у нас залишаються дуже складні та широкі вимоги до документації на отримання того чи іншого дозволу від АМКУ. Це призводить до того, що залучається дуже багато людських і фінансових ресурсів. Однак це невигідно для бізнесу та не приваблює інвесторів. До того ж така бюрократизація може призводити до різних зловживань з боку АМКУ. Якщо ця проблема буде вирішена, то це забезпечить розвиток здорової конкуренції, а отже, більшу кількість сильних гравців на ринку.
- Чи бачите Ви різницю у підходах до роботи у юристів різних поколінь? В чому вона полягає?
- На мою думку, в нашій роботі нам вдається поєднувати інновації та досвід. Не завжди підходи молодих колег мають під собою напрацьований правовий фундамент. Проте вони більше тяжіють до нових методів та експериментів. Водночас надати кваліфіковане юридичне обґрунтування тих чи інших кроків можуть їхні старші колеги. Тому ми намагаємося витримувати певний баланс. Адже надмірний консерватизм у деяких питаннях не можна назвати позитивним з позиції гнучкості бізнесу клієнту. Врешті-решт, вже не потрібні юристи, які постійно все забороняють. Наразі від юриста чекають конструктивних порад, а не заборон. Юристи повинні добре розумітися на бізнесі клієнта. Деякі з них навіть готові менше заробити на своїх послугах, але знайти оптимальне для клієнта рішення. Загалом, такий симбіоз себе виправдовує. Бізнес отримує економію та дієві поради, а юрист – постійного клієнта, який цінує такий підхід. Тому ми йдемо шляхом спеціалізації як з позиції певної галузі права, так і з позиції певних індустрій.
- Маєте професійні табу?
- Вони корелюються на 100% з принципами PwC – це нульова толерантність до будь-яких непрозорих практик з обов’язковим дотриманням високих стандартів професійної етики. Хочеться, щоб на ринку це ставало дедалі популярнішим (як серед бізнесу, так і серед юристів).