05.06.2019 р. за ініціативою Комітету ААУ з банкрутства та Комітету АПУ з конкурсного права відбудеться установча зустріч з метою формування Координаційної ради зі створення Єдиної саморегулівної організації (далі — СРО) арбітражних керуючих. Про деталі цієї ініціативи «ЮГ» розповіли її ідейні натхненники — голова Комітету ААУ з банкрутства, адвокат Сергій Боярчуков та його заступник, адвокат Вадим Кізленко
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
— Як з'явилася ініціатива створити СРО?
— Сергій Боярчуков: Це була реакція на ініціативу народних депутатів Сергія Алєксєєва та Руслана Сидоровича, які є співавторами Кодексу України з процедур банкрутства. Вони звернулися до ринку, в тому числі юридичних послуг (зокрема, до діячів ринку банкрутства), з пропозицією створити незалежну та самостійну СРО. Варто зазначити, що саме зараз ми маємо такий історичний шанс. Як Комітет з банкрутства ААУ в кооперації з аналогічним Комітетом при АПУ під керівництвом Ірини Сербін ми підписали меморандум-звернення до ринку про необхідність консолідації та створення органів самоврядування, як це передбачає законодавство. Однак ми в жодному випадку нікого не примушуємо створювати таку організацію в якійсь незрозумілий чи необхідній нам формі. Саме для цього 05.06.2019 р. ми закликаємо всіх учасників ринку банкрутства, а також усіх тих, хто цікавиться цими питаннями, прийти на зустріч, щоб створити так звану Координаційну раду, яка вже безпосередньо вироблятиме та реалізовуватиме ідеї щодо консолідації ринку, які сьогодні мають його учасники.
— Яка мета консолідації ринку? Що є лейтмотивом об'єднання?
— Вадим Кізленко: Мета полягає у створенні єдиної СРО, яка буде союзником та захисником прав арбітражних керуючих. Наразі в Україні діють 7 СРО, кожна з яких, не будемо кривити душею, має якісь власні інтереси. До того ж маємо новий Кодекс з процедур банкрутства, в якому чітко прописано, що має бути створена єдина СРО. Тобто це одночасно і вимога закону, і потреба ринку.
— Хто загрожує арбітражним керуючим? Хто порушує їхні права?
— Сергій: Не в прямому сенсі загрожує. Проте, на мою думку, арбітражний керуючий як незалежна професія наразі відсутня. Сьогодні арбітражного керуючого сприймають або як помічника судді, який розглядає справи про банкрутство, або як помічника юриста, який обслуговує кредиторів. Однак фактично ніхто не розглядає арбітражного керуючого як самостійну фігуру. Чому? Тому що він залежний від усіх — кредиторів, боржників, контролюючих органів, які видають та можуть позбавити свідоцтва. До того ж матеріальна винагорода, яка досі існувала на законодавчому рівні, не дозволяла багато заробляти у класичному банкрутстві.
— Ви зазначили, що є згода про співпрацю між профільними Комітетами ААУ та АПУ, а як на це відреагував ринок? Чи вже зацікавився хтось із великих гравців, чи хтось відгукнувся на Вашу пропозицію?
— Сергій: До сьогодні існував величезний сумнів, що ринок арбітражних керуючих можна консолідувати, об'єднати. Зокрема, на всіх форумах, публічних зустрічах постійно лунає думка, що ринок роз'єднаний, що його не існує, що таке об'єднання нічого хорошого не принесе, окрім чвар та скандалів. Однак Вадим виступив з ініціативою та розробив меморандум про співпрацю між Комітетом ААУ та деякими членами ринку. Ми почали пропонувати всім гравцям ринку підписати подібні меморандуми. Сьогодні маємо 10 меморандумів. До того ж були підписані меморандуми з територіальними управліннями Мін'юсту. Ми не отримали жодної відмови. Єдина проблема — логістика, адже не всі знаходяться в Києві, тому потрібно чекати на зустрічі, щоб формально підписати меморандуми. Отже, наша мета — продемонструвати, що ринок здатен до об'єднання. Загалом, я вважаю, що він вже об'єднався.
— Вадим: Насправді, на цю ініціативу є запит. Я знаю багатьох арбітражних керуючих, які працюють самі на себе, а не в команді юридичних компаній. Вони дізнаються про цю інформацію із соціальних мереж та мають стійке бажання брати в цьому участь. Таким чином, можна стверджувати, що в консолідації зацікавлені не лише великі, але й малі та середні гравці ринку.
— Чи немає суперечності в тому, що ринок банкрутства все ж таки трохи інший, ніж ринок юрпослуг (зокрема, менший). Як консолідація допоможе уникнути питань конкуренції?
— Вадим: На мою думку, всі розуміють, що незважаючи на конкуренцію, від єдиних та прозорих правил гри виграють абсолютно всі, хто готовий чесно працювати. Безперечно, виникатимуть питання конкуренції, але коли буде повага та правила, за порушення яких каратиме ринок, тоді об'єднана професійна спільнота допомагатиме знаходити компроміс у будь-якому конфлікті учасників ринку.
— Сергій: Серед наших планів — розробка етичних правил для арбітражних керуючих, які сьогодні формально відсутні, але існують у кожного свої. Якщо нам вдасться розробити та ухвалити єдиний Кодекс етики, то це піде лише на користь професії.
Провідні гравці ринку банкрутства підписали меморандум задля створення єдиної саморегулівної організації арбітражних керуючих
Олена Волянська, партнер LCF, арбітражний керуючий, адвокат
«Інтеграційні процеси є безальтернативними. Ми плануємо зайняти активну позицію у процесі створення єдиної потужної організації, яка змогла б виконувати всі необхідні функції. Арбітражні керуючі мають спільну мету і спільні проблеми, тому найбільш ефективно їх можна вирішити не в конкурентній боротьбі між собою, а спільно».
Олександр Гладій, директор ЮА «Абсолют»
«Підписання Меморандуму — це можливість долучитися до формування законодавства у сфері банкрутства шляхом розробки спільних пропозицій та надання рекомендацій щодо проектів нормативно-правових актів, а також професійно сприяти підвищенню рівня обізнаності громадян України щодо законодавства у сфері банкрутства».
Сергій Донков, радник ЮФ Evris, член дисциплінарної комісії арбітражних керуючих, віце-президент ВГО «Саморегулівна організація фахівців конкурсного процесу»
«Вже вдруге законодавець надає можливість арбітражним керуючим самостійно встановлювати норми та стандарти своєї професійної діяльності, а також контролювати дотримання цих стандартів. Досвід останніх років довів необхідність об'єднання зусиль всіх професіоналів галузі в єдину саморегулівну організацію. Тільки від активності та сумлінності кожного фахівця залежить ефективність та демократичність такого об'єднання. Починати потрібно вже зараз: на своєму робочому місці, у своєму регіоні, у своїй галузі!»
Артур Мегеря, адвокат, арбітражний керуючий, старший партнёр ЮК L. I. Group
«Відродження престижності професії арбітражного керуючого полягає у чіткому та практичному врегулюванні процедури оплати послуг за виконання ним своїх повноважень; належному захисті своїх прав та інтересів від недобросовісних дій з боку кредиторів; забезпеченні незалежності та прозорого контролю за якістю їхніх послуг. Нова саморегулівна організація — це унікальний шанс своїм прикладом показати, що спільні цінності професійної спільноти є пріоритетними та важливими для подальшого розвитку».
Андрій Ілюк, радник, керівник судової практики та банкрутства TEFFI Law Firm
«Створення потужної організації арбітражних керуючих стане сигналом не лише для учасників ринку банкрутства, але й для усієї юридичної спільноти. Сигналом про те, що ринок готовий об'єднати зусилля задля впровадження рішучих змін, які покликані покращити процедури неплатоспроможності, вивести їх на новий та якісний рівень».
Іван Захарко, керівник практики з питань банкрутства ЮФ «Хоменко, Піта і Партнери»
«Ринок банкрутства рухається у правильному напрямку — до саморегулювання. Зараз ми створимо єдину потужну СРО арбітражних керуючих і працюватимемо над нарощенням її повноважень. У перспективі, співпрацюючи з організацією банків, торговельними майданчиками, суддівським корпусом та міжнародними організаціями, ми матимемо шанс на розробку та реалізацію нового інституту — Ukrainian bankruptcy v. 2.0».
Начальник Головного територіального управління юстиції у Київській області Олексій Шевченко та заступник голови Комітету ААУ з банкрутства Вадим Кізленко
Голова комітету з конкурсного права АПУ Ірина Сербін та голова Комітету ААУ з банкрутства Сергій Боярчуков