09 червня 2021, 18:36

Головне — завжди бути чесним і відвертим зі своїми партнерами

Опубліковано в №11 (741)

Денис Миргородський
Денис Миргородський «Dynasty Law & Investment» керуючий партнер, адвокат

Лише цивілізований та відповідальний бізнес може розвивати країну у правильному напрямку. Так вважає керуючий партнер і адвокат Dynasty Law & Investment Денис МИРГОРОДСЬКИЙ, котрий був визнаний міжнародним рейтинговим агентством Best Lawyers одним з кращих юристів у таких практиках: M&A, адміністративне право, корпоративне право, неплатоспроможність та реорганізація, судова практика. Хоча на його думку, це досягнення варто вважати командною перемогою. У своєму інтерв'ю «Юридичній Газеті» Денис розповів про труднощі юриста, етичність бізнесу та ціннісні підходи в професійній діяльності.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1593028381968193 (1)

— Денисе, міжнародне рейтингове агентство Best Lawyers цього року відзначило Вас одним з найкращих юристів відразу у декількох практиках. Як Вам вдається не втрачати фокус?

— Рейтингове агентство зазвичай не бачить, хто яку частину роботу виконує в звучному проєкті, тому часто лаври талановитої команди дістаються лише її керівникові. Здається, саме це трапилось і цього разу, адже стратегічний нагляд за проєктами — це 10% роботи, а через нього за добре виконані проєкти команди відзначили мене особисто. Вважайте це командною перемогою — так буде більш справедливо.

— Якими рисами, на Вашу думку, має бути наділений керуючий партнер юридичної компанії у 2021 р.? В якій пропорції він має бути юристом, менеджером та бізнесменом? Як вдається поєднувати клієнтську та управлінську функції?

— Керуючий партнер — це не юрист, про що часто забувають і клієнти, і навіть співробітники. Це операційний менеджер і власник сервісного бізнесу водночас. Його мислення та компетенції мають відрізнятися від спеціаліста, котрий веде клієнтський проєкт (хоча розуміти сутність проєкту та правових рішень керуючий партнер все одно зобов'язаний). Найкраще рішення — це повний поділ повноважень, коли керівник повністю делегує виконання проєктів юристам та концентрується на розвитку бізнес-системи. Саме до цього ми прямуємо в «Династії».

— Що змінюється в житті українського юриста з міжнародним визнанням? Які горизонти відкриваються?

— Міжнародне визнання у вигляді публікації в рейтингу не змінює в житті юриста абсолютно нічого. Змінює успішне завершення проєктів, після якого іноземні клієнти починають звертатись регулярно за рекомендаціями один одного. За останній місяць до нас майже кожного дня зверталися іноземні клієнти із запитами про допомогу. Оце і є головний відкритий горизонт. Клієнти з G7 та Західної Європи дуже часто мають значно вищу культуру співпраці з юридичними фірмами, ніж українські. Вони добре платять і водночас більше цінують виконану для них роботу, що і є найбільш приємним наслідком визнання. Ось заради співпраці з таким пулом клієнтів і варто вести складні та інколи нервові проєкти.

— На сайті компанії вказано, що в якості клієнтів ви обираєте соціально відповідальні, інноваційні та етичні бізнеси. Це запит суспільства чи свідомий вибір? А якщо клієнт не відповідатиме цим вимогам?

— На сьогодні попит на ефективну юридичну допомогу значно перевищує наші можливості з її надання, тому ми досить часто відмовляємось від участі у тих чи інших клієнтських проєктах. Під час прийняття рішення ми оцінюємо, поміж іншого, хто цей клієнт. Наскільки соціально відповідальний його бізнес? Які наслідки спричинить його проєкт і взагалі підтримка цього клієнта з нашого боку? Багато разів ми відмовляли клієнтам через те, що їх бізнес мав частково кримінальний характер, або їх поведінка була неприйнятною з точки зору наших цінностей. Вважаю, що лише цивілізований та відповідальний бізнес може розвивати країну у правильному напрямку. Ми самі будуємо саме такий бізнес і саме такі бізнеси підтримуємо.

— Якщо говорити, зокрема, про юридичний бізнес, якими є критерії відповідальності та етичності саме на цьому ринку?

— Часто зустрічаю ситуації, коли юристи умисне брешуть своїм клієнтам: обіцяють те, чого не можуть зробити, приховують ключову інформацію або продають те, що клієнтові насправді не потрібне. Така поведінка здається мені огидною. Фактично до юриста люди приходять, як до лікаря — за допомогою у вирішенні проблеми. Якщо ми вважаємо, що лікар, який лікує у пацієнта неіснуючу хворобу або дає непотрібні ліки, чинить негідно, чому терпляче ставимось до такої поведінки у власній професії?

— Що найскладніше у професії юриста?

— Поступатися своїми інтересами заради інтересів клієнта, коли це потрібно. Постійно перебувати під тиском строків, вимог та зобов'язань. Пропускати через себе та утримувати в пам'яті велетенські обсяги інформації. Заспокоювати клієнтів під час складної ситуації і самому залишатись спокійним. І при всьому цьому не виснажуватись.

— Якими життєвими цінностями Ви керуєтеся у професійному житті? Що для Вас є цінним? Що категорично недопустимо?

— Напевне, головне — завжди бути чесним і відвертим зі своїми партнерами, яким би емоційним чи складним не було питання. Я свідомо інвестую свій час та зусилля у відносини з ними. Юридичний бізнес може бути успішним, лише якщо він побудований на довгострокових відносинах. Цю гонку виграють не стаєри, а марафонці. З людиною, яка бреше тобі або щось свідомо приховує, не може бути якісного партнерства, такі відносини краще відразу припиняти. Це я і робив щонайменше тричі в своєму житті. Водночас є партнери, з якими ми працюємо разом вже більше 20 років (наприклад, Євген Сміюха, Сніжана Карагодіна), і за цей час у мене не було навіть сумніву в їх щирості, тому я дуже ціную такі відносини і таких людей.

— Поза роботою, що надає Вам енергії та сил рухатися далі?

— Сім'я, мої діти та дружина, які дають мені багато приводів пишатися ними.

— Чому Вас навчив останній рік?

— Що більшість розмов про «нову виробничу еру», суцільну діджиталізацію та докорінні зміни в організації праці дуже перебільшені. Зміни, звичайно, будуть, але вони будуть поступові і не змінять швидко основні людські навички, які формувалися за мільйони років еволюції. Відеоконференції далекі від ефективності особистих зустрічей, віддалена робота — від групової взаємодії. Ми і далі будемо залишатись соціальними тваринами, якими нас створила природа.

БЛІЦ

— Книга 2021 р., яку б Ви порекомендували всім…

— Останнім часом з захопленням читаю книгу Бена Хоровітца, яку рекомендував Петро Чернишов, Hard thing about hard things (у російському перекладі «Легко не будет»). Її, як і більшість американської бізнес-літератури, краще читати в оригіналі, тоді думки автора будуть ясніші, а лексика — гострішою та цікавішою.

— Найкращий фільм про професію…

— Складно відповісти. Можливо, «Адвокат диявола». У професійного успіху завжди є зворотний бік, а фраза героя Аль Пачіно «Марнославство — мій найулюбленіший з гріхів» — це взагалі стисла характеристика багатьох успішних юристів.

— Який період найважчий для юриста?

— Той, у якому йому немає чим похвалитися.

— Якби Ви не були юристом, ким би могли стати?

— Підприємцем.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати