Удосконалення технічної складової державних реєстрів - одна із обов’язкових умов для подолання рейдерства в державних реєстрах та ефективного захисту майнових прав громадян і корпоративних прав бізнесу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Мін'юст розпочав розпродаж в'язниць".
Про це повідомляє прес-служба Мін'юсту.
Зазначається, що введення в експлуатацію нового Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), яке триватиме з 5 по 16 серпня 2020 року, прокоментувала заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Оніщук:
"Україна пройшла тривалий шлях до запуску нової технічної складової Єдиного державного реєстру. Оновлення програмного забезпечення ЄДР мало відбутися ще 1 січня 2016 року, після набрання чинності нової редакції Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Завдяки титанічним зусиллям фахівців Міністерства юстиції України і ДП "Національні інформаційні системи" і злагодженій співпраці нам вдалося розпочати довгоочікуване оновлення ЄДР.
Зокрема, запуск нового ЄДР - це посилення безпеки даних і створення додаткових зручних сервісів для громадян, бізнес-спільноти і реєстраторів.
Головною перевагою нового реєстру є те, що він більш безпечний з точки зору проведення реєстраційних дій і практично повністю унеможливлює будь-які несанкціоновані втручання в його роботу. У ЄДР було передбачено низку антирейдерських запобіжників, зокрема: необхідність підтвердження операцій у системі з використанням кваліфікованого електронного підпису, захист системи від втручання у разі віддаленого керування робочим місцем реєстратора (автоматичний вихід у випадку підозрілих дій користувача) тощо.
Ну, і звісно, ми потурбувалися про удосконалення функціоналу цього реєстру задля зручності користувачів, спрощення і оптимізації роботи нотаріусів та державних реєстраторів».
Так, нова версія ЄДР передбачає цілу низку зручних опцій для користувачів, серед іншого, це:
- безоплатний пошук відомостей за даними відокремленого підрозділу юридичної особи;
- внесення змін до відомостей про юридичну особу в один етап (без проведення технічних дій);
- облік сімейних фермерських господарств та додаткова окрема ознака створення таких господарств;
- автоматична актуалізація даних;
- окремий блок для внесення відомостей про кінцевих бенефіціарних власників (зараз така інформація вноситься держреєстраторами в довільній формі);
- електронний адресний довідник, який дозволяє обирати назви вулиць з автоматичного переліку (сьогодні набір адрес реєстратор здійснює вручну);
- можливість вносити відомості щодо заяв про отримання копій документів із реєстраційної справи, формуючи відповідні запити (такого функціоналу у попередній версії ЄДР взагалі не було);
- створення нових друкованих форм документів (заява, рішення про відмову) та оновлення і стандартизацію існуючих (витяг, виписка тощо);
- PDF-формат для скан-копій документів (раніше програмне забезпечення ЄДР підтримувало тільки формат зображення TIFF).
З 7 по 16 серпня 2020 року, коли дані зі старого реєстру будуть переноситись до нового, для користувачів будуть доступні окремі опції:
- сервісна послуга у формі прикладного програмного інтерфейсу ЄДР (API ЄДР);
- послуга безоплатного доступу до відомостей ЄДР (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch).
Тобто в цей період і надалі можна буде отримувати відомості з ЄДР про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та документи за результатом проведення реєстраційної дії.
"Під час впровадження нового програмного забезпечення Єдиний державний реєстр не працюватиме, але Колегія Мін’юсту з розгляду скарг у сфері державної реєстрації матиме доступ до ЄДР. Тож замовники рейдерства в державних реєстрах нехай не спокушаються і не намагаються провести незаконні оборудки із даними реєстру! Мін’юст зможе оперативно відреагувати на будь-які незаконні реєстраційні дії і ефективно захистити права та інтереси громадян і бізнес-спільноти", - заявила Ольга Оніщук.
Нагадаємо, органи ДВС отримали можливість використовувати е-форму виконавчого документу.