08 листопада 2022, 13:42

Законодавче обмеження на відкриття провадження у справі про банкрутство в період дії карантину, - позиція КГС ВС

Пресслужба Верховного Суду

Північний апеляційний господарський суд скасував ухвалу Господарського суду міста Києва та ухвалив нове рішення, яким відмовив у відкритті провадження у справі про банкрутство ТОВ «Комплекс Агромарс».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Черговий огляд практики ЄСПЛ за червень – липень 2022 року"

Про це повідомляє пресслужба ВС.

Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що вимоги ініціюючого кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню в порядку позовного провадження. Крім того, суд апеляційної інстанції керувався законодавчим обмеженням у вигляді заборони на відкриття провадження у справі про банкрутство боржника, вимоги до якого виникли у кредитора після 12 березня 2020 року – в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19.

ВС у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС постанову суду апеляційної інстанції залишив без змін.

З метою формування єдиної правової позиції щодо застосування п.  1-2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ та Закону України від 18 червня 2020 року № 728-IX «Про внесення зміни до Кодексу України з процедур банкрутства щодо недопущення зловживань у сфері банкрутства на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19» (Закон № 728-IX), зокрема, стосовно розуміння поняття «вимоги до боржника» судова палата сформулювала такі висновки.

Пряма вказівка в нормах п. 1-2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ та Закону № 728-IX (яким внесені відповідні зміни до Кодексу) на недопущення відкриття проваджень у справах про банкрутство боржників – юридичних осіб за заявою кредиторів за вимогами до боржника, які виникли з 12 березня 2020 року, є окремим застереженням щодо порядку та календарного періоду застосування цих норм, а також їх поширення на правовідносини в часі.

За наявності підстав, передбачених абз. 7 п. 1-2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ (грошові вимоги кредитора, що ініціює відкриття провадження у справі про банкрутство до боржника, виникли з 12 березня 2020 року), суд мав відмовити у відкритті провадження у справі про банкрутство в тих випадках, коли питання відкриття провадження вирішувалося судом у період від 17 жовтня 2020 року до  6 січня 2022 року включно.

Заборона відкриття провадження у справах про банкрутство боржників – юридичних осіб за вимогами до боржника поширюється на всі вимоги, що виникли з 12 березня 2020 року, оскільки така заборона є безумовною і діє у всіх випадках неплатоспроможності боржника.

Поняття «вимоги кредитора» (абз. 10 ч. 1 ст. 1, ч. 3 ст. 34 КУзПБ), «вимоги до боржника» (абз. 7 п. 1-2 розд. «Прикінцеві та перехідні положення» КУзПБ в редакції Закону № 728-IX) є тотожними, мають застосовуватися в однаковому значенні у випадку, коли вони є вимогами ініціюючого кредитора. Їх головною ознакою є факт прострочення виконання зобов’язань боржником (невиконання або неналежне виконання грошового зобов’язання у визначений договором строк).

Водночас ВС звернув увагу, що наведені висновки можуть бути використані як релевантні лише до правовідносин, що склалися між кредитором, який ініціює процедуру банкрутства (ініціюючий кредитор), та боржником, під час розгляду питання щодо відкриття провадження у справі про банкрутство.

Постанова КГС ВС від 16 серпня 2022 року у справі № 910/10741/21 за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати