2 квітня 2020 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №255, якою внесено зміни до раніше ухваленої постанови КМУ від 11 березня 2020 р. №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Обмеження на період карантину для людей старших 60 років: роз’яснення Уряду".
Про це повідомляє інформаційний портал Харківської правозахисної групи.
Зокрема, Харківська правозахисна група вважає карантинні обмеження вмотивованими міркуваннями безпеки українців та в цілому доцільними за виключенням деяких обмежень. Так, заборона людям, старшим 60 років, виходити з дому, є, на думку групи, шкідливою, а заборона відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони видається надмірною, бо саме такі місця й призначені для прогулянок, а заборона переміщуватися групою більше двох осіб має виключити скупчення людей в таких місцях. "Саме рекреаційні паркові зони є найкращим місцем для природної вентиляції легенів під час бігу чи поїздки на велосипеді. Така вентиляція, з-поміж іншого, є гарною профілактикою пневмоній. До того ж, будь-які фізичні навантаження підвищують непрямий імунітет", - зазначили у групі.
Крім цього, у групі зазначили, що вимога постійно мати при собі посвідчення особи жодним чином не пов’язана з епідемією хвороби й є недоцільною. "Складається враження, що вона введена виключно для зручності правоохоронців, щоб вони могли легко визначити, наприклад, має людина більше 60 років, чи ні. Але такі практики презюмують, що всі мешканці країни є правопорушниками, і перетворюють державу на поліцейську", - йдеться у висновку.
Також, на думку Харківської правозахисної групи, залишається невизначеним і славнозвісне поняття громадського місця, де особа має надягати маску, а у своїй постанові №255 від 2 квітня 2020 р. КМУ обмежив наступні права людини та громадянина:
- право на свободу та особисту недоторканність (ст. 29 Конституції України);
- право на свободу пересування (ст. 33 Конституції України);
- право на свободу совісті (ст. 35 Конституції України);
- право на мирні зібрання (ст. 39 Конституції України).
"Ні Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб", ні Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" не можуть наділяти Кабінет Міністрів України повноваженням обмежувати конституційні права та свободи громадянин в силу ст. 64 Конституції України, яка встановлює можливість таких обмежень лише у випадку запровадження воєнного чи надзвичайного стану", - вказано у висновку.
На думку Харківської правозахисної групи, положення вищевказаних законів суперечать вимогам Конституції та є неконституційними, адже "встановлюють широку свободу розсуду органів виконавчої влади, зокрема, Кабінету Міністрів України та фактично надають можливість реалізовувати повноваження, віднесені Конституцією виключно до компетенції єдиного законодавчого органу України".
Детальніше з доцільністю, юридичною та фактичною (не)визначеністю, законністю обмежень можна ознайомитися за посиланням.
Читайте також: "Звільнення через карантин: за яких підстав є законним?".
Рекомендації Харківської правозахисної групи:
1. Запровадити в Україні режим надзвичайного стану з дотриманням наступних вимог:
- ініціювати належну правову процедуру введення режиму надзвичайного стану, забезпечивши парламентське обговорення законопроекту про режим надзвичайного стану;
- ініціювати участь громадськості, правових експертів та правозахисників в обговоренні можливих обмежень прав людини;
- в Указі Президента України про введення надзвичайного стану, затвердженому Верховною Радою України передбачити лише ті заходи, які будуть спрямовані на боротьбу з пандемією коронавірусу;
- встановити гарантії заборони органам безпеки зловживати своїми повноваженнями в умовах надзвичайного стану, зокрема, не дозволяти несанкціоновані судом обшуки, конфіскацію майна та встановлення стеження за допомогою телекомунікаційних систем;
- в Указі Президента України про введення надзвичайного стану, затвердженому Верховною Радою України, виробити конкретний понятійний апарат, який діятиме під час протиепідеміологічних заходів ("громадське місце", "особисті засоби захисту" тощо), таким чином усунувши правову невизначеність.
2. Послабити вимоги самоізоляції для осіб старших за шістдесят років, дозволивши їм щоденні піші прогулянки тривалістю до однієї години та можливість відвідувати продуктові магазини та аптеки три рази на тиждень.
3. Дозволити всім відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон для одиночних піших прогулянок та одиночного заняття спортом.
4. Скасувати обов’язок мати при собі документи, що посвідчують особу, громадянство чи спеціальний статус під час виходу на вулицю.