12 жовтня 2020, 10:29

Захист стратегічних інтересів ЄС: система моніторингу іноземних інвестицій

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Регламент, спрямований на моніторинг прямих іноземних інвестицій в ЄС з точки зору загроз стратегічним інтересам членів ЄС, вступив в силу 11 жовтня. В ньому йдеться, наприклад, про викуп європейських компаній з критичними технологіями.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "В Україні презентовано гайд для іноземних інвесторів "UkraineInvest Guide"

З метою захисту стратегічних інтересів Союзу постанова від березня 2019 року створює механізми для обміну інформацією та для подачі заперечень проти іноземних інвестицій між державами-членами та Європейською комісією. Йдеться про систему обміну інформацією, процедури швидкого реагування на інвестиційні плани, проти яких заперечують. Регламент також містить список інтересів ЄС, які слід захищати. Комісія зможе винести висновок, якщо розглянуті інвестиції можуть завдати шкоди, наприклад, проекту, який представляє інтерес для всього Союзу, такого як супутникова навігаційна система Galileo.

На початку роботи над новими правилами Європейська комісія підготувала спеціальне дослідження. З одного боку, це підтвердило важливість іноземних інвестицій. Згідно з цими даними, вартість активів інвесторів з-за меж ЄС на кінець 2017 року склала 6,5 трлн євро, забезпечуючи при цьому 16 млн робочих місць в ЄС. Водначас, за 10 років вартість активів, контрольованих організаціями з-за меж ЄС, збільшилася в 10 разів. З іншого боку, зростала частка інвестицій, що надходять з податкових гаваней, таких як Індія і Китай, або від іноземних державних структур.

Заступник глави Єврокомісії Валдіс Домбровскіс (Valdis Dombrovskis) підкреслює, що ЄС залишається відкритим для іноземних інвестицій, але ця відкритість не беззастережна.

«Якщо ми хочемо стратегічної автономії, ми повинні ефективно співпрацювати в рамках ЄС. Тепер у нас є для цього відповідні інструменти», - зазначив він.

 У 2016 році китайська компанія Midea придбала німецького виробника промислових роботів KUKA за 4,5 млрд євро. Ця операція викликала суперечки і побоювання через поглинання унікального постачальника технологій інвестором з-за меж ЄС. Тоді уряд Німеччини вирішив не втручатися. Пізніше він став виступати проти подібних угод.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати