03 серпня 2022, 17:43

Які питання зараз турбують адвокатську спільноту: результати засідання РАУ

1–2 серпня у Закарпатській області відбулося перше з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну офлайн-засідання Ради адвокатів України. Захід розпочали з хвилини мовчання на вшанування пам’яті загиблих адвокатів. Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова повідомила, що з початку війни в Україні загинуло 10 колег. Вона зазначила, що впродовж останніх місяців основний фокус діяльності НААУ був зосереджений на питаннях правничої допомоги військовим, військовополоненим, жертвам війни та переміщеним особам.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


До порядку денного засідання було включено розгляд матеріалів про реформу адвокатури, підготовлених робочою групою «Юстиція» в складі Нацради з відновлення України від наслідків війни. З цим питанням виступила Лідія Ізовітова. Як оцінили члени адвокатської спільноти представлений план, читайте за посиланням.

Заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій доповів про реформування іноземних представництв НААУ. Нагадаємо: нещодавно НААУ створила нові представництва в Болгарії, Румунії, Польщі та Португалії. Під час дії воєнного стану в Україні представництва НААУ за кордоном перебувають у постійній координації з міжнародними партнерами та благодійниками для залучення коштів на допомогу адвокатам у нашій країні. Також представництва налагоджують діяльність щодо надання безоплатної правової допомоги вимушеним переселенцям, контактують з місцевими асоціаціями адвокатів, щоб визначити та облаштувати місця для надання безоплатної правової допомоги, зокрема, щодо перетину кордону, отримання статусу біженця тощо. Розглядаючи це питання, РАУ наголосила на потребі встановлення чітких критеріїв, яким має відповідати керівник іноземного представництва, серед яких обов’язковим є знання мови країни перебування представництва. Окрім цього, мають бути визначені повноваження та функції таких представництв, щоб ці інстанції не перетворилися на центри надання юридичної допомоги.

рау засідання

                                      (фото пресслужби НААУ)

Також Валентин Гвоздій представив питання ведення Єдиного реєстру адвокатів України (ЄРАУ). У результаті обговорення РАУ вирішила поновити відображення частини даних про адвоката. Відтепер в ЄРАУ відновлено публічне відображення інформації у профайлі адвоката про призупиненнязупинення адвокатської діяльності, а також про наявність дисциплінарних рішень щодо адвоката, проте адреса робочого місця, номер телефону та електронна пошта наразі залишатимуться закритими відомостями. Рада визначила, що у разі виявлення фактів внесення недостовірної інформації до ЄРАУ адміністратор першого рівня на підставі рішення Ради адвокатів регіону вилучає цю інформацію з профайлу. Якщо неправдивість даних підтверджує адміністратор другого рівня, то на підставі рішення Ради адвокатів України видаленню підлягає увесь профайл адвоката.

Заступник Голови НААУ, РАУ повідомив, що станом на 1 серпня 2022 р. в Єдиному реєстрі адвокатів України зареєстровано майже 65 тисяч адвокатів, з них 46,5 тисяч – здійснюють діяльність, а 36,2 тисячі адвокатів – зареєстровані та активно користуються послугами в онлайн-кабінеті. Він зазначив, що за період воєнного стану лави адвокатської спільноти поповнили 1800 нових адвокатів. На кінець липня 2022 р. щорічні внески сплатили понад 31 тис. адвокатів. При цьому, існує різниця в кількості адвокатів, які внесли кошти, і інформації щодо них в ЄРАУ та РАР.

Окремий блок питань було присвячено діяльності органів адвокатського самоврядування, зокрема в місті Києві, стосовно якого РАУ проаналізувала фінансові та операційні аспекти діяльності КДКА, попереднього складу Ради адвокатів столиці, в тому числі стан розгляду дисциплінарних проваджень щодо колишніх членів столичних ОАС. Так, члени РАУ внесли зміни до регламенту і визначили, що у разі, якщо п’ятирічний строк повноважень члена Ради адвокатів міста Києва за рішенням Конференції адвокатів сплинув, а нового члена чи керівника не було обрано, то рішенням РАУ може бути призначено тимчасового керівника юридичної особи Ради адвокатів міста Києва з виключними повноваженнями. Аналогічні зміни були внесені до положення про Раду адвокатів міста Києва з редакційними правками.

Відбулися кадрові призначення. Голова НААУ Лідія Ізовітова призначила головою Комітету з інформаційної політики та інформаційної безпеки Богдана Кушніра, а головою Комітету зі спортивного права і фізкультури – Михайла Давидюка.

Богдан Кушнір входить до складу Комітету захисту прав адвокатів НААУ, працює в юридичних компаніях «Аргумент» і АО D Gravity, обліковується в ЄРАУ як адвокат міста Києва, отримав свідоцтво у 2021 році. Михайло Давидюк – адвокат з 2005 року, обліковується в ЄРАУ у Раді адвокатів Рівненської області.

Заступниками голови Комітету з інформаційної політики стали Володимир Ємельянов та Олег Клим’юк.

До цього часу відповідні комітети очолювали Вадим Хабібуллін, призначений у 2017 році, і Тарас Ламах, який очолював спортивний комітет НААУ з 2016 року. 

Також РАУ розглянула звернення Голови Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Володимира Клочкова щодо порушення суддями ВАКС професійних прав та гарантій адвокатської діяльності адвоката Гончарова, що полягають у фактичному втручанні суду в діяльність адвоката. Голова Комітету зазначив, що судді ВАКС систематично визнають необґрунтованими заяви про відвід, не надають достатнього часу адвокатам для ознайомлення з матеріалами справи та не реагують на численні листи НААУ з приводу створення перешкод у реалізації адвокатами своїх прав. РАУ засудила такі дії суддів та вирішила підготувати рекомендації адвокатам, як діяти в подібних ситуаціях. Голова цього комітету також звернувся до РАУ з пропозицією щодо сприяння у забезпеченні інтернет-зв’язком у роботі судів усіх інстанцій. РАУ вирішила звернутися до Ради суддів України, Державної судової адміністрації та Кабінету Міністрів щодо матеріального забезпечення судів для створення належних умов дистанційної комунікації з використанням інтернету.

photo_5422691043981246148_x

                                      (фото пресслужби НААУ)

На засіданні постало питання визначення алгоритму дій КДКА у разі оскарження учасником дисциплінарного провадження рішення про порушення дисциплінарної справи до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. РАУ прийняла рішення про підготовку проєкту відповідного порядку для його подальшого затвердження.

Члени РАУ заслухали звернення голови ВКДКА Сергія Вилкова. Суть звернення полягає у тому, що була подана скарга учасника бойових дій на адвоката Черезова Ігоря Юрійовича. Скаргу на розгляд було направлено до Рівненського регіону. За повторним клопотанням адвоката суд прийняв рішення про забезпечення адміністративного позову. Відтепер усім дисциплінарним органам та судам заборонено розглядати скарги на адвоката Черезова. ВКДКА подала апеляцію та заяву до ВККС з вимогою про відвід такого судді. Адже першу заяву Черезова було відхилено, а другу заяву з ідентичним змістом було задоволено повністю. Сергій Вилков повідомив, що ВКДКА готує до ВРП скаргу та заяву про відвід судді. Окрім цього, розглядається наявність злочину у діях судді за ст. 364 КК України.

Члени РАУ обговорили питання бронювання військовозобов’язаних адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність, на період мобілізації та воєнного часу. РАУ звернула увагу на загальний порядок бронювання військовозобов’язаних, визначений постановою КМУ від 03.03.2022 № 194, та зазначила, що за особливих обставин органи адвокатського самоврядування можуть ініціювати відповідне звернення до НААУ, але його реалізація не належить до компетенції НААУ.

Також РАУ прийняла рішення звернутися до Міноборони, Головнокомандувача та Кабінету Міністрів із заявою про неприпустимість тиску на адвокатів погрозами про вручення повісток для зміни їхньої правової позиції.

рау

                                       (фото пресслужби НААУ)

Дискусію викликало питання нормативного оформлення Опікунської ради НААУ. Члени РАУ вирішили доопрацювати у робочій групі порядок надання інституції авторитетності та визначення її місця в системі адвокатського самоврядування.

Окрім цього, РАУ вирішила підготувати роз’яснення у відповідь на листи з питань представництва адвокатом інтересів клієнта в суді, а також про передачу матеріалів щодо стажування від регіональних рад, змін про підтвердження проходження або часткового проходження стажування адвокатами.

Наприкінці засідання РАУ прийняла рішення про створення робочої групи з удосконалення інституту адвокатури та спеціальної комісії з розслідування дискредитації НААУ Нацрадою з відновлення України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати