19 травня 2025 року відбувся онлайн-вебінар програми «Заяви про себе» щодо того, як жінкам будувати свою кар’єру в юридичному світі. Учасниці, зокрема, обговорили складні питання: чому жінки часто залишаються «на задньому плані» (і що з цим робити), як перестати применшувати свою роль і вплив у команді, на переговорах і перед клієнтами, а також які бар'єри заважають заявити про себе.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Організували та модерували захід Юлія Маліч, керівниця напрямку співпраці з державними органами в Bolt в Україні та Центрально-Західній Азії, експертка зі стейкголдер-менеджменту, а також Алеся Стоковська, СЕО комунікаційної агенції ОІІ Meaningful Communication, СЕО NGO Impact Force, а також експертка з управління репутацією та social impact комунікацій. Спікеркою виступила Ірина Біляєва, партнерка та CEO Juscutum, яка, серед іншого, розповіла про свій кар’єрний шлях – від посади керівниці одного з центральних відділень одного з іноземних банків до сьогоднішньої посади в Juscutum.
«Ця тема дійсно дуже важлива, тому що я зі свого боку бачу ті помилки, які іноді роблять жінки на початку своєї кар’єри. Багато комунікую з жінками й відчуваю, що навіть на етапі співбесід дуже багато жінок роблять помилки, навіть приходячи до мене в офіс і претендуючи на ту чи іншу вакансію. Взагалі я завжди кажу: ніколи не потрібно боятися «стрибати зі скелі» – навіть якщо там є невідоме. Життя дуже цікаве. У будь-якому випадку зміни – це завжди на краще», – розповіла пані Біляєва.
За словами партнерки, під час кар’єри вона зіштовхнулася з тим, що юридичний бізнес – жорстоке середовище, в якому можуть вижити лише ті, хто просувається по кар’єрних сходах і мають у собі поєднання певних стратегій:
1. Насамперед важливим є ownership, коли потрібно підходити до справи як до своєї власної. «Немає проєкту чи завдання від керівника. Є лише завдання, яке ти робиш для себе, і розумієш, що з цим завданням має статися. Клієнти, які приходили в компанію, ставали моїми. Розуміючи, що кожен клієнт, контакт, який створюю, – це мій особистий клієнт і контакт, я почала дуже швидко розуміти, як працюють різні галузі права, які потреби є в клієнтів та як можна метчити галузі права та потреби клієнта, щоб давати йому хороше рішення», – сказала Ірина Біляєва.
2. Момент із customer care. Партнерка Juscutum зазначила: «Якщо ви будуєте свою кар’єру в юридичному бізнесі, то у вас буде завжди два клієнти: один – це клієнт, який платить вашій компанії або вам кошти (якщо займатиметеся своєю практикою), а другий – клієнт всередині (інші юристи, з якими ви працюєте над проєктом, ваш бек-офіс, бухгалтерія, партнери тощо). У вас має бути таке бачення: що б ви не робили, але повинні думати через призму турботи про клієнта. «А чи зрозуміло те, що я говорю та роблю, моєму клієнту, з яким у мене контракт?», «А чи зрозуміло те, що я роблю, цій проєктній групі, яку ви зібрали всередині?» Якщо ви будете мати таке бачення, то вас однозначно побачать інші керуючі партнери. Бачення людини, яка розуміє потреби інших й емпатично надає послуги, працює в бізнесі – такого дуже мало».
3. Важливим, за її словами, є також бачення того, що робить людина, а також який вплив її робота може принести: «Вам дається певне завдання. Ви завжди повинні ставити запитання: «Для чого це? Яка кінцева мета цієї роботи?» Можливо, партнер або керівник не захоче витрачати час на пояснення, але ви будете розуміти, для чого виконуєте цю роботу й що саме за нею стоїть. Повірте мені, ви будете робити її інакше. А це відчує й клієнт, й проєктна команда, яка разом із вами. Відповідно чеки чи проєкти будуть оплачуватися краще, а клієнти захочуть зустрічатися саме з вами, тому що розумієте їх потребу та кінцеву мету».
Чи були думки «не вийде»?
Ірина Біляєва висловила підтримку жінкам в юридичному світі й вказала, що в усіх можуть бути свої підйоми та падіння: «У мене були такі часи, коли не те що не думала про те, що стану партнеркою, а, здавалося, повністю руйнується моя особистість – щодо того, що стільки часу вкладаю в роботу, комунікацію з клієнтами та співробітниками, що не відчувала для цього віддачі й того, що я на своєму місці. Це нормально, коли жінки у своїй кар'єрі переживають різні періоди. Важливо в такі моменти не соромитися звертатися за підтримкою».
Вона дала пораду, як із цим можна впоратися: «Я це проходила іноді сама, іноді за допомогою професійних коучів, психологів. Рекомендую всім абсолютно наймати коучів, якщо ви відчуваєте, що зіштовхнулися з якимось питанням, яке не можете самостійно вирішити. Це сильно допомагає й дає певний буст. Іноді буває так, що ви втомилися, вигоріли. Тут питання, як із цим діяти».
На що потрібно звертати увагу та як розвиватися
На думку пані Біляєвої, юридична професія наразі трансформується – наприклад, у Великій Британії юридичні компанії вже використовують AI-ботів, які не замінять самих юристів, але впливатимуть на молодших юристів. Тому, вказала вона, потрібно звертати увагу на інновації та технології, які можуть зробити їх продуктивними.
«Перед тим, як визначитися, в якій галузі права будете практикувати, потрібно вивчати ринок та дивитися на тренди – і від цього обирати ту професію, яка саме вам буде потрібна», – вказала партнерка.
Про штучний інтелект
Ірина Біляєва наголосила, що в питанні ШІ важливим є відповідальне використання та усвідомлення того, яка інформація надається AI: «Звісно, є персональні дані, які потрібно зберігати й не давати ШІ, сформувавши питання до нього. В Україні вже є компанії, які вже тренують своїх агентів на базах знань, які є всередині в компанії. Відповідно так ви безпечно використовуєте AI. Звісно, критичне мислення ніхто не скасовував».
За її словами, існує думка, що про AI говорять лише чоловіки: «Це не так. Мені хочеться, щоб жінок повертали в цю тему».
Відмінності між чоловіками та жінками на керівній посаді
На думку пані Біляєвої, відмінності є наступними:
1. «Торгівля» на співбесідах. Частіше, за її словами, виникає така ситуація, що чоловіки торгуються, коли просуваються по кар’єрних сходах, жінки – фактично ні. Вона навела приклад, коли людині дається офер на роботу, але там немає відповідної суми або функціонала, на яку вона розраховувала. В такі моменти чомусь у комунікації жінка зникає: «Чоловіки, навпаки, приходять і торгуються, кажуть «Прийду за цю суму»».
2. Жінки рідше говорять про себе й свої досягнення: «Потрібно підкреслювати ті проєкти, на яких ви працювали, та цінність, яку ви принесли компанії. Іноді ваша робота може бути неочевидною, а керівник міг не помітити ту значущість, що ви зробили. Тут важливо не чекати, що вас оцінять, а прийти й заявити про себе».
3. Потрібно себе хвалити. Ірина Біляєва вказала, що чоловіки частіше себе хвалять, а жінки – ні: «Хочу, щоб жінки говорили про себе, про свій вклад, а не лише про результати команди».
Також Ірина Біляєва навела приклади стереотипів про жінок на керівних посадах, які заважають їм бути ефективними або просуватися далі. Серед них є так званий ефект «квочки», коли жінка йде за інтересами команди, бере на себе завдання команди, тому може вигоріти й бути надалі неефективною. За її словами, потрібно працювати з командою, як із дорослими людьми, а комунікація до них і про них має бути бізнесовою.
Застій у кар’єрі й питання бренду
«Я зрозуміла, що заслуговую на нові можливості будь-коли. Це й про гроші, й про проєкти, люди, яких я ще не зустріла. Відповідно почала думати: що ще можна зробити, щоб отримати ці можливості? Це підтримало, я почала так рухатися далі. Після 40 років я для себе відкрила таке поняття, як персональний бренд – почала вкладатися в цю історію. Я не є блогером, однак відкрила для себе інакше соціальні мережі. Відкрити для себе світ персонального бренду, робота в напрямі PR була для мене історією з мотивацією, яка надихнула далі щось робити», – розповіла Ірина Біляєва.
Вона також вказала, що звернула увагу на своє оточення, розпочавши його формувати: «Почала шукати жінок одного віку зі мною, які мотивують мене, дивитися на їх кар’єрний шлях, спілкуватися з ними, ходити на різні бізнес-сніданки, бранчі. Важлива комунікація не лише зі сцени, коли надихає спікерка, а й особиста».
Інші поради
Ірина Біляєва також дала й інші важливі поради для жінок:
1. Ваш голос має звучати – навіть якщо думаєте, що думка наразі не є такою цінною, то все одно потрібно її озвучити.
2. Потрібно просити підвищення: не лише по заробітній платі, а й нові можливості, проєкти, клієнтів.
3. Необхідно навчитися продавати себе. Важливо також, щоб люди бачили не лише вас, а й ваші результати.
Про курс «Заяви про себе»
Курс «Заяви про себе» стартує 31 травня 2025 року й складатиметься з чотирьох модулів: самооцінка та постановка цілей, подолання обмежувальних переконань; визначення своєї ніші та експертності, навчання чіткого формулювання своєї цінності; побудова репутації через різні платформи та створення сталих кроків для довгострокового успіху.
З деталями можна ознайомитися за посиланням.