Закон України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах від 23.03.2017 р. №1983-VIII закрив прогалину у діючому законодавстві і запровадив механізм, який використовується у багатьох цивілізованих країнах для врегулювання процесів консолідації власності, а саме обов’язковий продаж акцій на вимогу особи чи осіб, які є власником домінуючого контрольного пакета у розмірі 95% (squeeze-out). Повідомляє прес-служба Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: «НКЦПФР прийняла зміни щодо розкриття інформації емітентами цінних паперів».
Згаданий закон визначив ціною обов’язкового продажу акцій найбільшу з наступних оцінок:
- найвища ціна акції, за якою заявник вимоги придбавав акції товариства протягом останніх 12 місяців;
- середній біржовий курс акцій на відповідній фондовій біржі, розрахований за останні 3 місяці їх обігу;
- ринкова вартість акцій товариства, визначена суб’єктом оціночної діяльності станом на день, що передує даті набуття заявником вимоги домінуючого пакета акцій.
З моменту набуття чинності закону обов‘язковий продаж акцій був оголошений більш ніж у 50 акціонерних товариствах, як публічних так і тих, що змінили тип товариства на приватне. Окремі випадки обов‘язкового продажу акцій набули розголосу з двох причин – незадоволення міноритарними акціонерами обраним способом оцінки вартості акцій або незадоволення результатом оцінки, тобто безпосередньо вартістю акцій.
НКЦПФР наголошує на тому, що до повноважень регулятора відноситься перевірка дотримання вимог законодавства при виборі способу оцінки вартості акцій, а не рецензування безпосередньо результатів оцінки акцій.
Комісія не має можливості надавати професійне судження щодо оцінки вартості акцій. Такі повноваження має Фонд державного майна України, який здійснює державне регулювання у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Відповідно до нещодавно прийнятого Закону України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів від 16.11.2017 р. №2210-VIII Комісії надана можливість застосовувати додаткові вимоги до суб’єктів оціночної діяльності у випадках, встановлених законодавством про цінні папери та акціонерні товариства. І наразі Комісія розробляє такі додаткові вимоги, тісно співпрацюючи з ФДМУ. Працюючи разом, ми зможемо підвищити якість процесів оцінювання.
Безумовно, питання комплексного врегулювання якості оцінювання на законодавчому рівні залишається актуальним. Законом, яким запроваджено обов’язковий продаж акцій, не могли вноситися зміни у профільне законодавство з питань оціночної діяльності.
Наразі Комісія аналізує процеси обов’язкового продажу акцій, встановлює правомірність вибору конкретного способу оцінки їх вартості. У разі, якщо для визначення ціни обов’язкового продажу акцій обрано середній біржовий курс, Комісія аналізує, чи не відбувалося порушень законодавства під час біржових торгів ними у встановлений законом період. Всі скарги, які надходять до Комісії, розглядаються відповідним підрозділом регулятора.