27 квітня 2022, 19:07

Війна як новий виклик для системи правосуддя

Судочинство під час воєнного стану зазнало змін, як і всі інші сфери суспільного життя. Як система правосуддя реагує на сучасні виклики, з якими проблемами стикається та які знаходить рішення, розповів голова Верховного Суду Всеволод Князєв під час онлайн-зустрічі з журналістами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Поточна ситуація

Наразі 20%, тобто 132 суди не працюють. У деокупованих та перевірених населених пунктах робота судів поступово відновлюється. Наприклад, з 4 травня планується відкрити всі суди у Чернігівській області. «При прийнятті рішення щодо відновлення роботи суду ми зважаємо на стан тимчасової окупації, безпечність знаходження працівників суду та суддів у визначених населених пунктах, отримуємо інформацію від територіальних управлінь щодо можливості відновлення роботи судів, у яких збереглися приміщення, техніка тощо. Міжнародні партнери, проєкт «Право-Justice» допомагають у матеріально-технічному забезпеченні пошкоджених судів», — зазначив голова ВС і додав, що необхідно внести законодавчі зміни, щоб з’явився орган, який матиме повноваження перенесення судів.

Вирішення кадрових питань

У питанні переведення суддів здебільшого проблем немає, хоча 420 суддів потребують переведення. Пріоритетними для переведення є суди, де взагалі немає можливості розглядати справи через нестачу кадрів або неможливо створити трійку суддів для колективного розгляду справ. Для переведення судді подають заявки. У ході їх розгляду визначається, де існує необхідність у цивілістах, криміналістах, слідчих суддях тощо. Тим суддям, кого не вдається перевести в суд за їхніми заявами, буде запропоновано інші варіанти. Проте здебільшого після деокупації та розмінування територій судді повертаються до судів, де працювали, навіть з-за кордону.

«Якщо суддя не подає заяву для переведення, ми будемо розцінювати це як небажання працювати в Україні, вибір залишитися на окупованій території. Скоріше за все, у такому випадку будемо розглядати питання про припинення виплати суддівської винагороди», — зазначив голова ВС.

З працівниками суду ситуація складніша, адже часто людям немає куди повернутися, бо знищено багато житла. Тому ймовірно, що якась частина працівників апарату будуть звільнятися. «Винайняти житло працівникам апарату складніше, ніж суддям, через низьку оплату праці. Зараз важко заохотити людину повернутися у знищене місто на зарплату 4 тис.», — прокоментував Всеволод Князєв. Проте за попередніми оцінками, приблизно 70–80% працівників повернулися чи планують повернутися.

Зміна територіальної підсудності справи

Передача підсудності означає, що справи, які були підсудні одному суду, тепер передаються іншому для розгляду та вирішення. Справи мають закінчуватися розглядом вже у новому суді і назад не повертаються. Зареєстровані і розпочаті справи продовжуються в розгляді. У випадку, коли матеріали справи не збереглися, але вона вже була розглянута та винесене рішення першої інстанції, можливе відновлення судового провадження, подання апеляційної скарги тощо. У випадку втрати матеріалів справи, якщо не було ухвалене рішення, мають подаватися нові позови до суду, за яким визначено територіальну підсудність. У разі поновлення роботи суду ті справи, які не були передані, залишаються і розглядаються у цьому суді. Передані справи назад вже не передаються.

Що стосуються вивезення архівів і матеріалів справ, то частину голови судів змогли вивезли. З архівами ситуація гірша, чимало матеріалів залишилося.

Судові справи: скільки, які та з якими складнощами

Кількість позовів протягом березня ц.р. становила тільки 10% від кількості отриманих справ у такому ж місяці минулого року. «У квітні, думаю, позовів буде більше, адже більше судів відновлюють роботу. Велика проблема наразі з судовим збором: наповнення бюджету судової влади складає 10%. Комунальні збори, наприклад, наразі не сплачуються через нестачу коштів. З ДСА зняли 500 млрд грн, які планувалися на кореспонденцію, відновлення будівель та виплати заробітної плати. Тому зараз виплачуватимуться мінімальні розміри», — сказав Всеволод Князєв.

Також, за словами голови ВС, існує проблема з повідомленням осіб про розгляд справ, особливо, коли учасники знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Прийнято рішення, що виклики та повідомлення будуть розміщуватися на сайті судової влади. Проте у разі неповідомлення сторін варто користуватися рекомендацією ВС та відкладати розгляд справи. «Нам слід дотримуватися розумних строків, але водночас дотримуватися прав людини на участь у судовому розгляді справи та представництво своїх інтересів у суді. Тому обговорюється законодавча ініціатива, щоб учасники процесу, як в часи пандемії, могли брати участь у судовому розгляді за допомогою власних технічних засобів», — зазначив суддя.

Хоча число бажаючих звертатися до суду зменшилося, наразі суди розглядають чимало кримінальних справ, є невелика кількість господарських справ щодо переміщення товарів або доставки допомоги військовим. На порівняно безпечних територіях подаються різні позови, проте кількість їх значно знизилася.

Збитки, завдані судам

Наразі точну суму підрахувати складно, адже стан судів на окупованих територіях невідомий. За попередніми даними, 40 судів пошкоджені, а 4 повністю знищені.

Евакуація суддів

На окупованих територіях судді знаходяться у таких самих умовах, як і інше населення, адже без офіційних зелених коридорів виїжджати небезпечно. Крім того, окупанти мають списки працівників правоохоронних та судових органів.

Щодо обліку тих, хто залишився на окупованих територіях, то наразі відомо про викрадення однієї судді Донецького апеляційного суду, відсутній зв’язок з ще однією суддею з цього ж суду, а також загинула одна суддя Чернігівського апеляційного суду.

Про ВРП

Щодо відновлення роботи ВРП, то було вирішено дотримуватися звичного, передбаченого чинним законом порядку обрання її членів. Розглядаються варіанти проведення з’їзду суддів у дистанційному або онлайн-форматі. «Для проведення з’їзду суддів дистанційно необхідне належне технічне забезпечення, яке наразі шукає ДСА, адже першочергово ми маємо забезпечити таємне голосування. У разі обрання другого варіанту пропонується онлайн обговорити всі питання, а голосування провести на порівняно спокійній території або ж збирати делегатів для голосування по апеляційним округам», — зазначив голова ВС.

Етична рада працює у звичному режимі і до кінця травня має провести співбесіди з кандидатами на посади членів ВРП. До кінця липня-серпня ц.р. може бути сформований склад ВРП.

Щодо дисциплінарних справ, то розглядається ініціатива призупинити на час воєнного стану дію норм про дисциплінарні провадження щодо суддів.

Конкурсна комісія та доступ до ЄРДСР

Поновити роботу Конкурсної комісії з відбору ВККС сьогодні неможливо. Окрім того, один з членів Комісії зараз знаходиться на лінії фронту.

Доступ до ЄРДСР за дорученням голови ВС був відключений, адже існує загроза отримання доступу до нього російських окупантів, особливо в судах на окупованих територіях. Реєстр містить інформацію щодо учасників справ, суддів, працівників правоохоронних органів, дані про українські військові бази тощо. Незважаючи на це, судді мають повний персональний доступ до реєстру для розгляду справ та винесення рішень. Вирішується питання відкриття інформації для адвокатів, ЗМІ, громадських організацій так, щоб забезпечити безпеку даних.

Роль суддів у процесі збирання доказів

У вільний від роботи час судді їздять і фіксують руйнування, пошкодження, які були завдані російською агресією, а також допомагають громадянам правильно скласти і подати документи для фіксації пошкодженого чи знищеного майна для отримання компенсації.

«Розглядається питання позбавлення судового імунітету росії, щоб за рахунок її арештованого майна на підставі рішення суду можна було отримати компенсацію на покриття збитків та відновлення. Для цього має бути прийнятий окремий закон, у якому має бути передбачено звільнення від сплати судового збору для такої категорії справ. Щодо порядку, то спочатку українські суди мають розглядати такі справи, а потім передавати їх для виконання як в Україні, так і за кордоном. Інші країни підтримують таку ініціативу. Наприклад, у США в першому читанні прийнято законопроєкт, який дозволяє українцям подавати позови проти росії щодо відшкодування шкоди у США», — зазначив Всеволод Князєв.

Трибунал для окупантів

При офісі Президента України напрацьовуються концепції, ведуться переговори з іноземними партнерами, адже проведення трибуналу має бути підтримане більшістю європейських країн. «Спочатку ця ініціатива отримає законодавче оформлення, тоді будуть направлені представники європейських держав для участі у трибуналі. Місцем проведення трибуналу пропонується Буча», — пояснив голова ВС.

Щодо військових судів

На думку голови ВС, створювати такі суди варто було раніше. Наразі фінансово й організаційно створити військові суди немає можливості, а як закінчиться війна, не буде потреби у їх функціонуванні. Загальні суди справилися з потоком справ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати