26 січня 2022, 19:31

Відставка Олексія Маловацького: як оцінює свою роботу член ВРП та що планує далі

«Посаду потрібно не займати, на посаді потрібно працювати. Якщо твої погляди не збігаються з політикою установи, в якій ти працюєш, необхідно рухатися далі», – так пояснив свою відставку член Вищої ради правосуддя, виконувач обов’язків Голови ВРП з березня 2021 р. до січня 2022 р. Олексій Маловацький на брифінгу, який відбувся 26.01.2022 р. Він підсумував свій досвід роботи в органах суддівського самоврядування та поділився професійними планами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


маловацький

Що зроблено?

За ініціативою та за підтримки ВРП було впроваджено систему «Електронний суд» та запущено модулі ЄСІТС. Надсилання судових повідомлень у додатку «Дія» розвантажила суди у функціональному та фінансовому аспектах. Окрім того, ВРП готує початкові ініціативи щодо запровадження штучного інтелекту для використання його під час судового розгляду. У сфері цифровізації варто відзначити кібербезпеку в судовій системі, що дозволило швидко відновити роботу сайту ВРП після останньої кібератаки. Задля уніфікації судової практики ВРП затвердила новий порядок авторозподілу справ у судах. Тепер справи розподіляються доповідачу.

Олексій Маловацький значну увагу приділив адмініструванню навантаження та відповідному класифікатору, що дасть розуміння необхідної кількості суддів, працівників в апараті судів та належного фінансового забезпечення. ВРП вирахувала максимальне навантаження на одного суддю, враховуючи кількість годин, необхідних для розгляду однієї справи. «За 200 робочих днів у році суддя може якісно розглянути до 325 справ. Для того щоб суд рухався безконфліктно та робота судді була збалансованою, в системі має працювати від 8 до 10 тис. суддів», – зазначив пан Маловацький.

Підіймаючи тему фінансового забезпечення, він підкреслив, що цього року судова влада профінансована лише приблизно на 40% (минулого року фінансування складало 36,6%). Для економії коштів та створення системи «самообслуговування» судів Олексій Маловацький порекомендував використовувати функціональні можливості «Електронного суду» та додатку «Дія» щодо судових повідомлень, а також розширити бази для сплати судового збору: «Ставка судового збору має бути безвтратною для держави. За попередніми розрахунками, для цього одна справа має коштувати приблизно від 3 300 грн».

Що ще потрібно зробити?

У розрізі незалежності судової влади та позиціонування її серед інших гілок пан Маловацький підкреслив необхідність надання ВРП права законодавчої ініціативи, включення висновків ВРП у матеріали законопроєктів не тільки на сайті ВРП, але й на сайті ВРУ. Також він вважає за необхідне проводити «слухання» щорічних доповідей про стан незалежності судової влади серед парламентарів.

«ВРП не має дієвих засобів впливу на неконституційні законодавчі зміни щодо незалежності судової влади. Для цього ВРП має отримати право на звернення в КСУ безпосередньо. Також це стосується питання конституційності положень щодо дисциплінарної відповідальності суддів», – зазначив Олексій Маловацький.

На його думку, зміни потребує практика захисту від втручання у здійснення судочинства. Наразі, отримавши повідомлення про втручання в роботу судді, ВРП може звернутися до правоохоронних органів або Генерального прокурора. Проте правоохоронці не завжди належно реагують на такі звернення. Для вирішення цього питання потрібно, щоб поліція не мала дискреції відмовляти ВРП у відкритті кримінального провадження.

Також пан Маловацький наголосив на потребі спрощення доступу до професії, адже через відсутність роботи ВКССУ та тривалий процес добору в суддівській системі вже не перший рік складна ситуація з кадрами: «П’ятнадцять стадій добору кандидатів не призведе до задоволення суспільства суддівськими рішеннями. Судову систему потрібно не реформувати, а стабілізувати. Тому суддя повинен мати чітке розуміння того, як він може просуватися карєрними сходинками».

Член ВРП виділив проблемні питання у функціонуванні Етичної ради: підстави використання Етичною радою державної символіки (Етична рада вважається допоміжним, а не окремим органом влади), відсутність публічного обговорення та особистої присутності у процесі прийняття рішень членами ради, відсутність процедури погодження Регламенту Етичної ради, не проведення консультацій із суб’єктами формування ВРП, співвідношення ст. 8 Конституції України та діяльності міжнародних експертів у складі Етичної ради, а також відсутність у суб’єктів формування можливості «відкинути» кандидатів, визначених ВРП. Це може призвести до зупинки роботи судової влади.

Плани на майбутнє

Олексій Маловацький планує продовжити кар’єру адвоката, реформувати судову гілку влади, але вже у складі НААУ, а також видати власну книгу, в якій буде змальовано досвід роботи в органах суддівського самоврядування протягом семи років та ролі в судовій владі.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати