23 липня відбулася публічна дискусія "Відкриття фінзвітності компаній як елемент прозорості та економічної привабливості країни", яку організувало спільнота OpenUp:за все відкрите.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Під час дискусії виступили представники Уряду, громадського сектору та бізнесу.
Модератором дискусії виступила Надія Бабинська, фахівчиня з відкритих даних, координаторка спільноти OpenUp Ukraine. Вона зазначила, що OpenUp - це ініціатива, яка об'єднує різноманітних стейкхолдерів, які пов'язані з відкритими даними та безпосередньо з відкриттям фінансової звітності, що є пріоритетом спільноти. Пані Бабинська відзначила, що Україна нещодавно пережила дві знакові події, які пов'язані з необхідністю відкриття даних фінзвітності. Це приватизація державного готелю Дніпро та підписання Меморандуму з ЄС щодо виділення фінансової допомоги, де в одному із пунктів виконання угоди є відкриття фінансової звітності. Вона підкреслила, що дане обговорення приділене питанням, чому це потрібно, чи готовий Уряд до відкриття фінзвітності, чи потрібно відкривати ці дані та яка користь з цього буде.
Далі слово взяв перший заступник Міністра юстиції Євгеній Горовець: "Мін'юст за відкриття та оприлюднення фінансової звітності та загалом за відкритість, прозорість. Один із наших кроків - відкриття ЄДР, але, на жаль, не всі задоволені - говорять, що не все відкрито. Напевно, це слушні зауваження. Ми теж перебуваємо в ролі певного арбітра чи координатора, що повинні балансувати та підтримувати різні інтереси спільноти, які мають думки, що відкритість та прозорість - це шлях в майбутнє, а інші - що є більш консервативні підходи, які дуже емоційно реагують на будь-які прояви поширення тих чи інших даних, які мають ознаки персональних даних. Тому питання залишається непростим в українському суспільстві і це потрібно враховувати".
Євгеній Горовець зазначив, що якщо брати стратегічно, то Мін'юст за те, щоб усі дані, які отримує держава та оприлюднення яких не завдає шкоди персональним інтересам конкретного громадянина, поширювалася вільно без конкретних обмежень і дозволяла будувати аналітику. Але в країні існує тренд, що щось приховати дуже важко, і для держави є надзавданням збереження інформації.
Він також зазначив, про ЄДР доживає свої останні дні і буде замінений новим сучасним ЄДР: "Ця історія була частково реалізована. Хтось, напевно, пам'ятає той період, коли інформація подавалася державним реєстратором і вносилася в ЄДР. Потім через зміни в законодавстві ця історія припинилася. Власне припинилося і внесення інформації в старий ЄДР. Хоча поля для внесення даних в ньому існують, звісно, в застарілій формі не враховані зміни до фінансової звітності, але вони є і навіть структуризовані по відповідним полям. Новий ЄДР також містить нові поля, але розробка цього модуля відбувалася достатньо давно, тому після запуску потрібно буде пройти етап оновлення і структурування відповідних даних". Пан Горовець також зазначив, що під час дискусії хоче почути думки щодо бачення, як побудувати процес внесення і обробки інформації про фінзвітність, та підкреслив, що Мін'юст в даному випадку виступає більш як координатор процесу і буде підтримувати найкращий варіант із запровадження процесу відкриття даних.
У свою чергу Ігор Самоходський, керівник сектору ІТ&Телеком Офісу ефективного регулювання BRDO, зазначив, що держоргани в більшості проти відкриття даних і обумовлюють це юридичними параметрами, зокрема це вбачається у відповідях Держстату та ДПС. Він також підкреслив, що фінзвітність - це те, що потрібно людям та бізнесу, що це дані, які є затребуваними для досліджень та аналізу. "У нас є всі законодавчі підстави для відкриття даних - тільки потрібно розпорядника для цього всього, але, на жаль, все спілкування зводиться до того, що розпорядник знаходить якусь норму і не надає цю інформацію", - розповів він.
Також пан Самоходський зазначив, що дані можна отримати в інтернеті за кошти, тому дуже прикро, що дані, які дуже потрібні, продаються на "чорному" ринку і не подаються в законному вигляді в відкритому доступі.
Крім цього, він розповів, що було проведено дослідження BRDO "Зелена книга", яке показало, що відкритими даними в Україні вже користується від 1,4 млн до 5 млн людей. На його думку, це дуже важлива інформація, а найзатребуванішими даними є інформація про бізнес, конкурентну розвідку.
При цьому Ігор Самоходський підкреслив, що одними з головних даних, що може відкрити Україна, є фінансова звітність. "Це дасть змогу людям робити відповідні висновки, які потрібні для відкриття бізнесу. І все законодавче підгрунтя для цього є", - зазначив він.
Олена Вишневська, директор департаменту поширення інформації та комунікацій Державної служби статистики, під час виступу зазначила, що також за відкритість даних, але в рамках законодавства. "Якщо говорити про органи Державної статистики, то ми також за максимальну відкритість, але в рамках чинного законодавства. Також повинні вноситися зміни і в закони", - зауважила вона.
Також пані Вишневська зауважила, що Україна підписала відповідну угоду з ЄС про Асоціацію, в якій є глава щодо імплементації європейського законодавства в галузі статистики в українське законодавство. Але Кодекс норм європейської практики передбачає одне із положень про конфіденційність інформації про респондентів. Для Держстату безпека захисту інформації респондента - це головне.
"Фінансова звітність для нас є джерелом отримання статистичної інформації. Отримуючи інформацію від респондента, ми надаємо йому гарантію, що інформація, яку він передав до органів статистики, не буде передана третім особам без отримання згоди респондента. Це міжнародна практика та норма, тому, як органи влади, ми повинні виконувати ці вимоги", - підкреслила Маргарита Кузнєцова, директор департаменту структурної статистики Державної служби статистики.
Тетяна Савицька, заступник начальника управління-начальник відділу Державної податкової служби, зазначила, що ДПС оприлюднює великий масив інформації у формі відкритих даних та підтримує позицію щодо оприлюднення відкритих даних інформації в правовому полі. "Хочу відзначити, що та фінансова звітність, яку отримують органи ДПС, подається як додаток до декларації податку на прибуток, тобто подається певною категорією платників податків, а саме платниками податку на прибуток, а не всіма прибутковими організаціями. В кодексі є пряма норма, яка передбачає, що платник податків має право на нерозголошення контролюючим органам відомостей про такого платника без його письмової згоди, окрім випадків, які передбачені чинним законодавством. Під час отримання звітності ми не отримуємо згоди на розголошення даних відомостей", - розповіла вона.
Пані Савицька підкреслила, що законом про бухгалтерський облік передбачено, що підприємства, які становлять публічний інтерес, подають звітність в єдиному електронному форматі центральному органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію політики в бухобліку. На сьогодні створений Центр збору фінансової звітності, операційне управління яким здійснюється Комісією з цінних паперів та фондового ринку, і метою створення даного центру було забезпечення доступу органів державної влади та користувачів до поданої фінансової звітності підприємствами. "На сьогодні триває процес запровадження системи, який передбачає подачу звітності в єдиному електронному уніфікованому форматі. Тому, можливо, ми зможемо отримувати фінзвітність саме від цього центру", - зазначила вона.
Далі було передано слово Данилу Глобі, заступнику директора YouControl. "На нашу думку, Мін'юст є ключовим гравцем із питання надання доступу до фінзвітності в контексті створення єдиного вікна. До 2018 р. вся інформація була закрита та на підставі Угоди про Асоціацію України з ЄС було вжито заходів імплементації законодавства в Україні. Із 2018 р. Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" передбачив статус цієї інформації, як інформації відкритої, і жодних обмежень встановлювати неможливо, тобто обмеження Держстатом не повинні встановлюватися", - зауважив він.
Зокрема, пан Данило відзначив, що також цим Законом було визначено відповідний порядок, яким чином ця звітність можлива до доступу суб'єктам. Цей порядок дещо не відповідає рекомендаціям, що були закладені у Директиві про фінансову звітність 2013 р., яка рекомендує розвивати системи електронного оприлюднення інформації, що дозволяє підприємствам подавати облікові дані, у тому числі і фінзвітність, один раз у формі, яка надає численним користувачам можливість простого доступу та зручного користування даними. Також він відмітив, що механізм доступу до даних складний, тому звітність тільки наполовину відкрита - інформація розповсюджується на сайтах розпорядників, підприємств та за запитами. "Але якщо ми звернемося за запитом до якогось товариства, то в більшості випадків отримаємо відмову, а також цей запит буде довго розглядатися. Тому це фактично блокування. Закон про держреєстрацію передбачає норму про Єдине вікно, а саме фінансова звітність про діяльність в електронні формі оприлюднюється в ЄДР. Ця норма визначає Мін'юст розпорядником інформації, який викладає її в ЄДР, а Держстат - органом, який постачає інформацію", - розповів пан Глоба.
У свою чергу Христина Зелінська, менеджерка програми інноваційних проектів, ТІ Україна, відзначила, що відкриття фінансової звітності є важливим питанням для всіх сфер економіки, держави, бізнесу та інвесторів - як українських, так і міжнародних.
Михайло Корнєєв, державний експерт експертної групи розвитку відкритих даних, Директорату розвитку електронних послуг, Міністерство цифрової трансформації, зазначив що Мінцифри цілком підтримує відкриття фінзвітності та не бачить ніяких юридичних підстав, чому це ще не зроблено. "Ми проводили збір пропозицій щодо оновлення постанови №835 (Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних - прим. ред.) щодо відкритих даних в Україні і відповідно проект ще буде надсилатися до органів державної влади на погодження, і ми сподіваємося, що ДПС, Держстат та інші органи влади підтримають пропозиції щодо включення пропозицій", - зауважив він та додав, що Міністерство готове підтримувати відкриття фінансової звітності та сприяти в запровадженні пропозицій, які будуть надаватися.
З повним відео дискусії можна ознайомитися за посиланням.
У підсумку заступник Міністра юстиції Євгеній Горовець зазначив про необхідність створення міжвідомчої експертної робочої групи із залученням профільних представників органів влади та експертної громадськості для подальшого опрацювання механізму оприлюднення фінансової звітності.