22 березня 2024, 11:51

Відбулося відкриття Офісу Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України

Сьогодні, 22 березня 2024 року, в Києві відбулося відкриття Офісу Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


photo_2024-03-22_11-03-17

Читайте також: "Міжнародний реєстр збитків: що це таке та як працюватиме?"

У відкритті Офісу взяли участь Марія Пейчинович-Бурич, генеральна секретарка Ради Європи, Домінік Гаслер, міністерка закордонних справ, освіти та спорту Ліхтенштейну та голова Комітету міністрів Ради Європи, Маркіян Ключковський, виконавчий директор Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України, а також міністр юстиції України Денис Малюська.

Пані Пейчинович-Бурич виступила з вітальним словом, зазначивши, що відкриття Офісу є для неї великою честю.

Вона вказала, що Рада Європи підтримує Офіс Генерального прокурора в розслідуванні злочинів росії проти України, а також наголосила, що росія має понести відповідальність за свої дії, оскільки "відповідальність є важливою для будь-якого сталого подальшого миру".

Генеральна секретарка підкреслила, що відкриття Офісу Реєстру збитків саме в Києві потрібно було для того, щоб міжнародний реєстр збитків надалі працював ефективніше.

"В Україні має бути проактивна присутність, щоб розслідувати злочини... Ми маємо працювати для миру, але й мають бути задоволені права жертв (які подаватимуть свої заявки до Реєстру збитків - ред.)", - вказала вона.

Водночас Домінік Гаслер розповіла про свої враження від побачених звірств росії в Бучі, заявивши, що підтримка Україні "буде не лише на словах".

За її словами, Реєстр збитків дозволить забезпечити ключові складники відповідальності, однак робота надалі буде вестися й над створенням компенсаційного механізму. Крім цього, пані Гаслер пообіцяла, що Ліхтенштейн і надалі надаватиме підтримку Україні.

Денис Малюська наголосив на тому, що швидкість створення відповідних органів у взаємодії із західними партнерами наразі є "космічною", та висловив сподівання, що компенсації жертвам виплачуватимуться саме під час війни, а не лише після.
Міністр заявив, що докази збитків збираються міжнародними організаціями, довіра до яких та їхній нейтральний статус "є абсолютно вирішальними" з погляду доказової сили.

Маркіян Ключковський розповів, що перші заявки, що прийматимуться, стосуватимуться першої категорії збитків, а саме руйнування житла. За його словами, Офіс очікує кількість таких заяв у розмірі 300-600 тисяч. Водночас штат Офісу в Києві нараховуватиме 10 осіб.

Він також наголосив на важливості співпраці та комунікації з суспільством, неурядовими організаціями, які працюють із наслідками російської агресії, та правоохоронними органами, оскільки всі мають розуміти, що таке Реєстр збитків, як він працює, як можна з ним зв'язатися, подати заяву тощо.

Пан Ключковський підкреслив, що заяви подаватимуться як онлайн через "Дію", так і офлайн (робота зараз над реалізацією цієї можливості ведеться).

"Фізична присутність Реєстру тут потрібна насамперед для спілкування та координації з людьми на місцях, на прифронтових ділянках, де руйнувань найбільше. Це і виїзди, і семінари, і також координація зусиль з іншими організаціями, які працюють в Україні (ООН та неурядовими організаціями)", - розповів він.

За його словами, точного розміру завданих збитків не знає ніхто. Станом на кінець 2023 року була цифра (щодо відбудови України) в розмірі 486 млрд доларів, однак ця цифра вже є застарілою.

"Ми сподіваємося, що робота Реєстру дасть точніше розуміння... Ця не враховує людські втрати, категорії економічних та бізнес-втрат. Ми сьогодні в загальних оцінках оперуємо більшими цифрами, говорячи про 750 млрд доларів. Нещодавно були публікації Bloomberg, що вартість загального проєкту відбудови та компенсації України може сягати трильйона доларів", - сказав виконавчий директор Реєстру.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати