20 серпня 2018, 11:02

Велика Палата ВС зробила висновок щодо виключної підсудності госпсудам справ у майнових спорах

Прес-служба Верховного Суду

Постановою у справі № 372/3584/16-ц (провадження № 14-226цс18) від 26 червня 2018 року Велика Палата Верховного Суду скасувала рішення судів попередніх інстанцій із закриттям провадження у цивільній справі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що за наявності порушеної господарським судом справи про банкрутство відповідача цивільну справу за позовом до такого відповідача не можна порушити, а в разі її порушення вона підлягає закриттю. Про це повідомляє прес-служба ВС.

Позивач, який є фізичною особою, та відповідач уклали договір пайової участі у фінансуванні будівництва житлового будинку. Однак відповідач своїх зобов’язань не виконав, не ввів будинок в експлуатацію та не передав у власність інвестора визначені в договорі приміщення. Спір розглянуто у порядку цивільного судочинства. Суди попередніх інстанцій розглянули спір по суті, керувалися тим, що позивач повністю виконав зобов’язання за договором інвестування, а тому з моменту оплати повної вартості набув майнові права на відповідний об’єкт нерухомості.

Читайте також: «Відсутність порядку надання дозволу на носіння зброї не унеможливлює притягнення особи до відповідальності».

Під час розгляду справи з’ясувалося, що господарський суд порушив провадження про банкрутство відповідача.

Як зазначає Велика Палата, у ст. 10 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка кореспондується з вимогами ГПК України, визначено, що суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, вирішує усі майнові спори з вимогами до боржника, у тому числі спори про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; про сплату податків, зборів (обов’язкових платежів); стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, а також визнання недійсними рішень державних органів, пов’язаних з майновими вимогами до боржника.

Підсудність справ у майнових спорах з вимогами до боржника виключно господарському суду, який порушив справу про його банкрутство, має на меті як усунення правової невизначеності, так і захист прав кредитора.

Таким чином, йдеться у постанові, за наявності порушеної господарським судом справи про банкрутство відповідача провадження у цивільній справі не може бути відкрито, а відкрите провадження підлягає закриттю у зв’язку з тим, що справа не може бути розглянута в порядку цивільного судочинства.

З повним текстом постанови можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати