09 вересня 2021, 13:35

В Україні пропонують створити подвійну систему регулярних пенітенціарних інспекцій: положення законопроєкту

У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт про створення подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Набрав чинності Закон щодо забезпечення доступу захисників до засуджених: основні положення"

Проєкт Закону № 5884 від 02.09.2021 регулює створення та функціонування подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій відповідно до вимог Конституції України.

Загалом проєкт Закону складається з п’яти розділів, якими визначаються поняття та завдання подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій, предмет та види подвійної системи регулярних пенітенціарних інспекцій, повноваження суб’єктів внутрішніх (адміністративних) та зовнішніх пенітенціарних інспекцій, фінансування внутрішніх (адміністративних) та зовнішніх пенітенціарних інспекцій.

Подвійна система регулярних пенітенціарних інспекцій — це контроль за додержанням прав і свобод людини і громадянина, які перебувають у місцях несвободи або пунктах тимчасового розміщення біженців та реалізацією законних прав та інтересів персоналу місць несвободи, пунктів тимчасового розміщення біженців.

Подвійна система регулярних пенітенціарних інспекцій складається із внутрішніх (адміністративних) інспекцій та зовнішніх інспекцій.

Внутрішні (адміністративні) пенітенціарні інспекції здійснюються у формі регулярних перевірок (планових і раптових) з попередженням адміністрації місць несвободи, пунктів тимчасового розміщення біженців чи без такого попередження.

Внутрішні (адміністративні) пенітенціарні інспекції здійснюються:

1) органами і підрозділами Служби безпеки України;

2) органами військового управління (військовими частинами, підрозділами) Збройних Сил України та органами управління (підрозділами) Військової служби правопорядку у Збройних Силах України;

3) органами військового управління, військовими частинами і підрозділами Національної гвардії України;

4) центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації;

5) центральним органом управління поліції;

6) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, та його територіальними органами;

7) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;

8) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Зовнішні пенітенціарні інспекції здійснюються Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини під час реалізації функції національного превентивного механізму. Також такі інспекції можуть здійснюватись членами спостережних комісій, які здійснюють організацію громадського контролю за дотриманням прав і законних інтересів осіб, які перебувають у місцях несвободи, піклувальних рад та членами громадських рад при уповноважених суб’єктах.

Зовнішні пенітенціарні інспекції здійснюються шляхом реалізації функцій національного превентивного механізму відповідно до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”.

Звіт за результатами пенітенціарних інспекцій має бути публічним та оприлюднюється на офіційному вебсайті уповноваженого суб’єкта. Не підлягає оприлюдненню інформація з обмеженим доступом, у тому числі конфіденційна, а також персональні дані осіб, які перебувають у місцях несвободи, пунктах тимчасового розміщення біженців, крім випадків їхньої письмової згоди на поширення таких даних.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати