12 лютого 2019, 13:07

В Україні хочуть посилити відповідальність за порушення виборчого законодавства

Інформаційне управління Апарату ВРУ

Члени Комітету розглянули законопроект №8270 та альтернативні до нього проекти за №8270-1, №8270-2, №8270-3 на засіданні 6 січня. Під час розгляду зазначалося. що законопроектом №8270 передбачено внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу, законів України "Про вибори Президента України", "Про вибори народних депутатів України", "Про всеукраїнський референдум", "Про місцеві вибори".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це повідомляє Інформаційне управління Апарату ВРУ.

Читайте також: "У ВРУ зареєстровано законопроект про приватну детективну (розшукову) діяльність".

Зокрема, проектом з метою розширення правопорушень та отримання правових підстав для затримання правопорушника пропонується запровадити санкції у вигляді позбавлення волі строком до 2-х років за наступними статтями Кримінального кодексу:

  • ч. 1 ст. 158-1 щодо незаконного використання, вкидання виборчих бюлетенів;
  • ч. 1 ст. 159 щодо порушення таємниці голосування членом виборчої комісії, кандидатом, спостерігачем;
  • ч. 1 ст. 160 щодо отримання виборцем неправомірної вигоди, пов’язаною з реалізацією активного або пасивного виборчого права.

Таким чином законопроектом уперше пропонується ввести санкцію у вигляді позбавлення волі за цими злочинами. Проектом з метою підвищення ефективності розслідування злочинів, пов’язаних з наданням виборцям пропозиції неправомірної вигоди, непрямого підкупу виборців, фальсифікації виборчої документації (ч. 1 ст. 158-3 КК, частини 2, 3 ст. 160 КК) пропонується посилення відповідальності шляхом збільшення санкцій у вигляді позбавлення волі до 6-и років (наразі чинний Кримінальний кодекс передбачає максимальну санкцію за пропозицію виборцю неправомірної вигоди у вигляді позбавлення волі строком до 3-х років).

Також проектом передбачається звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які добровільно повідомили правоохоронні органи про вчинення злочинів щодо підкупу виборців або фальсифікації виборчої документації та сприяли розслідуванню. При цьому звільнення від кримінальної відповідальності не буде застосовуватися до організаторів підкупу виборців чи злочинної діяльності із фальсифікації виборчої документації.

Проектом пропонується ввести відповідальність за підкуп кандидата, що запобігатиме використання негативних виборчих технологій щодо висування "технічних кандидатів" чи кандидатів-двійників, які заздалегідь не мають жодних шансів на перемогу. Проектом також пропонується ввести меншу відповідальність за заповнення протоколу із порушенням процедури, ніж у випадку внесення до нього неправдивих відомостей.

Крім цього, проектом пропонується ввести кримінальну відповідальність за здійснення передвиборної агітації, яка супроводжується наданням виборцям неправомірної вигоди. Чинний Кримінальний кодекс має прогалини у цьому питанні, встановлюючи відповідальність лише за надання неправомірної вигоди юридичним особам.

Також у проекті суттєво розширено розуміння неправомірної вигоди, яка може незаконно надаватися виборцям. Зокрема, до такої неправомірної вигоди включено спиртні напої та продукти харчування, які масово роздаються на виборах в Україні з метою підкупу виборців.

Читайте також: "Президент підпише зміни до Конституції щодо визначення курсу України на членство в ЄС і НАТО".

Змінами до Кодексу про адміністративні правопорушення пропонується суттєво підвищити розмір штрафів за порушення обмежень ведення передвиборної агітації. Зокрема, наразі штраф за порушення встановлених обмежень громадян від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Проект передбачає підвищення штрафу до 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Законопроектом пропонується скасувати кримінальну відповідальність за приховування або знищення виборцями власних виборчих бюлетенів. Документом також пропонується передбачити адміністративну відповідальність за умисне розголошення виборцем свого волевиявлення у приміщенні для голосування, що має попередити різноманітні форми контролю за волевиявленням виборця з боку третіх осіб.

Проаналізувавши законопроекти, члени Комітету ухвалили рішення рекомендувати ВРУ проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства №8270 прийняти за основу, скоротивши строк надання поправок та пропозицій до другого читання, а проекти законів за №8270-1, №8270-2, №8270-3 відхилити.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати