З початку повномасштабного вторгнення Сполучені Штати Америки стали прихистком та новим домом для багатьох українців.
Попри значну підтримку, американський уряд не надав громадянам України статусу біженців – натомість за програмою U4U вони отримали спеціальний "гуманітарний пароль" строком на два роки. Статус біженця дозволяє особі через рік подаватися на "зелену карту", а гуманітарний пароль, який мають українці, такої можливості не забезпечує.
Що таке гуманітарний пароль?
Гуманітарний пароль – це інструмент уряду США, що дозволяє особі, яка за інших причин не мала б права на в’їзд до Сполучених Штатів, перебувати в США протягом тимчасового періоду часу з "невідкладних гуманітарних причин" або "значної суспільної користі". Гуманітарний пароль не є візою, це тимчасовий дозвіл на в’їзд до країни за певними правилами.
Законопроєкт Ukrainian Adjustment Act
У червні цього року в Конгресі США було зареєстровано законопроєкт, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. В його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".
Безумовно, реєстрація такого законопроєкту є надзвичайно важливим кроком, утім поки що радіти зарано – законопроєкт має пройти значний шлях до ухвалення – від погодження Конгресу, Сенату і нарешті ухвалення президентом США.
Проте більшість експертів ставляться скептично до ймовірності прийняття відповідного закону, оскільки не всі конгресмени готові його підтримати – за їхніми словами, попри підтримку України, варто зважати й на міграційну кризу всередині США.
Проте питання статусу українців в Сполучених Штатах вимагає негайного регулювання. Адже тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні 2024 р., а тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року. Якщо ці програми не продовжать, то багатьом українцям може загрожувати депортація.