22 січня 2020, 19:23

Українці зможуть отримати юридичну допомогу з питань платоспроможності

22 січня відбулася презентація проєкту «Надання консультацій громадянам вразливих груп населення із питань відновлення платоспроможності». Проєкт реалізовуватиметься АПУ за підтримки проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


IMG_0331

Як повідомив керівник проєкту, член правління АПУ, старший партнер ЮФ «Аріо»» Юліан Хорунжий під час презентації, в межах ініціативи юристи надаватимуть безоплатні консультації з питань платоспроможності та підвищення обізнаності громадян, що входять до уразливих груп, а також реструктуризації кредитів фізичних осіб.

«З 21 жовтня 2019 р. набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства, яким запроваджено вирішення питання неплатоспроможності фізичних осіб. Це було певною стадією адаптації нашого законодавства відповідно до європейського, де такі процедури впроваджені та тривають уже багато років. Україна впродовж останніх 10 років зіштовхнулася, як мінімум, із двома економічними кризами, які мали наслідком те, що значна кількість громадян опинилася в так званому «борговому рабстві» перед банками, зокрема по іпотечним валютним кредитам. Точної цифри немає, але кількість громадян, які потребували допомоги, є значною», - зазначив пан Хорунжий. За його словами, передбачені Кодексом процедури виявилися достатньо непростими, у зв’язку з чим в АПУ виникла ідея започаткувати проєкт, метою якого було б надання консультацій громадянам про те, як вирішити їхні проблемні питання.

Серед іншого, Юліан Хорунжий повідомив, що в межах проєкту за допомогою можуть звертатися вразливі верстви населення, надаватимуться документи, які описують ситуацію, в якій опинилися ці громадяни, а фахівці та консультанти проєкту аналізуватимуть документи і нададуть громадянам рекомендації щодо подальших дій у конкретній ситуації.

Також він зауважив, що метою проєкту є аналіз правозастосування кодексу в частині вирішення питання неплатоспроможності фізичних осіб. Відповідні напрацювання будуть узагальнюватися, аналізуватися та передаватися представникам Парламенту для врахування у законопроєктній роботі.

У свою чергу Роберт Бонд, керівник Проєкту USAID «Трансформація фінансового сектору», подякував АПУ за співпрацю та за допомогу в наданні юридичних консультацій, та зазначив, що це вже другий раз, коли він очолить проєкт розвитку фінансового сектору USAID в Україні.

IMG_0701

«Я працював в Україні у 2010-2012 рр. Багато з тих питань, якими ми займалися, були результатом фінансової кризи 2008 -2009 рр. Одна із проблем, із якою ми зіштовхнулися тоді, - невиконання зобов’язань дебіторами перед банками у зв’язку з тим, що вони брали кредити в доларах США та євро. Наш проект тоді підійшов до вирішення цієї проблеми з точки зору захисту прав споживачів фінансових послуг», - відзначив Роберт Бонд.

За словами заступниці Міністра юстиції Валерії Коломієць, після того, як Кодекс з процедур банкрутства набув чинності, багато професіоналів та експертів сумнівалися, яким чином буде працювати цей інститут. «І в принципі у нас на сьогоднішній момент відкрито не так вже і багато проваджень. Водночас ми бачимо перші проблеми, з якими стикаються громадяни (в тому числі юристи), які населення, запроваджують і здійснюють цю процедуру», - зазначила вона.

За словами пані Коломієць, для Мін’юсту важливо зрозуміти та визначити, що необхідно змінити в запропонованому Кодексом процесі.

«Ми насправді дуже вдячні за допомогу партнерам, оскільки саме із залученням нашої системи безоплатної правової допомоги це буде зробити найлегше. Кількість наших центрів, які надають безоплатну правову допомогу, і кількість людей, які звертаються стосовно цієї юридичної підтримки, дозволяють нам зробити найбільш якісний та широкий моніторинг - для того, щоб виявити всі проблемні моменти на фактично всій території України», - розповіла Валерія Коломієць. Вона також зауважила, що центр БПД підготує спеціалістів, які зможуть професійно консультувати людей та допомагати їм на місцях.

«Це насправді важливо, тому що ми прекрасно розуміємо, що ця процедура є дуже специфічною. Не кожен адвокат, що вже говорити про юриста, може в ній досконало розбиратися. Тому впроваджувати та ініціювати поширення інформації про цю процедуру саме через процедуру правової допомоги було фактично неможливо, не надаючи додаткових знань саме нашим спеціалістам», - наголосила заступниця Міністра юстиції.

IMG_0745

«Банкрутство фізичних осіб - це та новела, що з’явилася із запровадженням Кодексу. Це щось нове, благо для фізичних осіб - особливо для вразливих верст населення, які зазнали шкоди у зв’язку з девальвацією гривні, економічною кризою. Також це можливість для населення реструктуризувати свої борги», - зазначив голова Ради арбітражних керуючих України Микола Лукашук.

Проєкт діятиме у Києві, Харкові, Одесі, Запоріжжі, Дніпрі та Львові з січня до грудня 2020 р.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати