Україна та Франція створять робочу групу для напрацювання стратегії й принципів управління підприємствами державної власності та кращих практик по централізації функцій власника. Про це повідомила пресслужба Мінекономіки.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Велика Британія працюватиме з ЄБРР над проєктом страхування воєнних ризиків в Україні".
Водночас буде врахований французький досвід в управлінні державними підприємствами (ДП). Пропозицію створити таку робочу групу перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко оголосила під час зустрічі з керівником Державного холдингового агентства Франції Алексісом Зайденвебером у Парижі.
"Ми активно працюємо над реформуванням підходів до управління державними підприємствами. Ми розглядаємо державні підприємства як головну рушійну силу відновлення після російського вторгнення. Тому намагаємося побудувати систему на основі принципів ОЕСР (Керівні принципи Організації економічного співробітництва та розвитку), яка також буде узгоджена з нашими євроінтеграційними зусиллями", – зазначила Юлія Свириденко.
За її словами, Уряд активізував приватизаційні процеси, готує проєкт закону про зміни в управлінні ДП і вважає корисним досвід Франції в цьому напрямку.
"Ми проводимо малу приватизацію, плануємо відновити велику приватизацію, коли будуть відповідні умови. Ліквідація ДП, які не працюють, дозволить зменшити боргове навантаження на державний бюджет, погасити заборгованість із заробітної плати працівникам та створити нові підприємства з використанням майна збиткових підприємств", – сказала Юлія Свириденко.
Також міністр вказала, що системні труднощі в управлінні портфелем стратегічних державних підприємств в Україні зараз пов'язані з тим, що ними керують 89 різних державних установ, функції та обов’язки яких часто дублюються та нечіткі. Водночас немає загальної юридично обов’язкової та уніфікованої політики державної власності, яка включала б обґрунтування потреб держави у володінні ДП та чіткі цілі їх діяльності. Менш як 10 ДП мають наглядові ради з незалежними членами.
Очільниця Мінекономіки також нагадала, що для ефективного управління у державній власності після приватизації та ліквідації мають залишиться близько 120 стратегічних ДП. Однак система управління ними має бути змінена.
"Для них ми прагнемо змінити підхід. Прийняття законопроєкту є одним із перших кроків щодо цього. Після ми призначатимемо незалежні наглядові ради для стратегічних ДП. Також нам потрібна система оцінки діяльності цих підприємств та їх наглядових рад. Тож ми аналізуємо варіанти, щоб мати найкращу систему управління державними активами України, яка зменшила б конфлікт інтересів між державою, як власником державних підприємств, і державою, як розробником політики та регулятором. Ми прагнемо сприяти розвитку конкурентних ринків і мінімізувати їх викривлення. Досвід Франції буде корисним на цьому шляху, адже країна має розвинені та ефективні підходи до управління державною власністю", – розповіла Юлія Свириденко.