28 жовтня 2021 року набрав чинності Закон України № 1174-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об'єкта нерухомості" (Закон).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "За яких підстав АРМА може здійснювати реалізацію земельної ділянки, на яку накладено арешт- постанова ВП ВС"
Основні моменти
Закон має на меті зменшити практичні перешкоди щодо реалізації механізму автоматичного переходу та оформлення прав набувача нерухомого майна (будівель та споруд, об'єктів незавершеного будівництва) (Нерухомість) на земельну ділянку під таким майном.
Більш докладно
Прийнятий Закон спрямований на подальше вдосконалення процедур переходу прав особи на земельну ділянку у разі придбання Нерухомості, яка розташована на ній. Ключові новації Закону передбачають наступне:
Придбана Нерухомість розташована на земельній ділянці, право користування (оренди, суперфіцію тощо, крім постійного користування) якою оформлене за відчужувачем Нерухомості. У цьому випадку новий власник Нерухомості буде зобов'язаний негайно повідомити про придбання Нерухомості власника цієї ділянки. До нового власника Нерухомості переходитиме право користування земельною ділянкою на умовах договору, укладеного між власником ділянки та попереднім користувачем (попереднім власником Нерухомості). Волевиявлення власника земельної ділянки для зміни реєстраційних даних та внесення змін до договору користування нею не вимагатиметься.
Придбана Нерухомість розташована на земельній ділянці державної або комунальної власності, право користування якою відчужувач Нерухомості не оформлював взагалі. Новий власник Нерухомості буде зобов'язаний протягом 30 днів після реєстрації права власності на Нерухомість звернутися до відповідного органу влади, який здійснює повноваження власника такої ділянки, з клопотанням про її придбання у власність або в користування, а орган буде зобов'язаний розглянути таке клопотання у встановленому законом порядку.
Придбана Нерухомість розташована на земельній ділянці державної або комунальної власності, на яку за попереднім володільцем Нерухомості було оформлено право постійного користування, і новий власник Нерухомості не має за законом права переоформити на себе таке право. Коло суб'єктів, які можуть мати земельні ділянки на праві постійного користування, доволі вузьке і стосується переважно суб'єктів господарювання державної або комунальної форми власності. У цьому випадку новий власник Нерухомості буде зобов'язаний протягом 30 днів після реєстрації права власності на Нерухомість звернутися до відповідного органу влади, який здійснює повноваження власника такої ділянки, з клопотанням про її придбання у власність або в користування. Органи зобов'язані протягом 30 днів після реєстрації права власності на Нерухомість за новим власником припинити право постійного користування та передати її новому власнику Нерухомості.
Придбана Нерухомість розташована на земельній ділянці приватної власності, яка за законом може належати набувачу Нерухомості тільки на праві користування. Такими земельними ділянками можуть бути, зокрема, ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У цьому випадку новий власник Нерухомості має право вимагати від власника такої земельної ділянки передання її в оренду або на умовах суперфіцію, емфітевзису.
Законом також передбачено у тримісячний строк з дня набрання чинності Законом приведення нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України у відповідність із запровадженими механізмами (зокрема, у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно).