Народні депутати України пропонують уточнити ступінь вищої освіти для тих осіб, які мають право здійснювати адвокатську діяльність.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Підключення нотаріусів до Реєстру пошкодженого та знищеного майна: що треба знати".
Так, у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №10312 від 04.12.2023 "Про внесення змін до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" щодо уточнення ступеня вищої освіти для осіб, які мають право здійснювати адвокатську діяльність".
У пояснювальній записці вказано, що в ч. 1. ст. 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" термін "повна вища юридична освіта" вживається в значенні ступеня вищої освіти. В Законі України "Про вищу освіту" такого терміну не існує.
"Натомість є "повна вища освіта", яка вживається один раз (п. 2 ч. 2 Розділу XV – Прикінцеві та перехідні положення) – "вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) після набрання чинності цим Законом прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра"). Ч.1. ст. 5 Закону України "Про вищу освіту": "підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень". Ч.2. ст. 5 Закону України "Про вищу освіту": "здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва", – йдеться в записці.
Водночас у вітчизняному законодавстві терміни "вища юридична освіта", "повна вища юридична освіта" ("вища повна юридична освіта") вживаються у трьох значеннях:
- як вимога до осіб, які можуть обіймати посади;
- як ступінь вищої освіти магістра відповідної галузі знань;
- як ступінь вищої освіти відповідної галузі знань.
Як зазначається в пояснювальній записці, немає єдиного їх визначення, а в деяких законах зміст терміну "повна вища юридична освіта" взагалі відсутній.
Отже, метою законопроєкту є уточнення ступеня вищої освіти для осіб, які мають право здійснювати адвокатську діяльність задля приведення дефініції "вищої освіти" у відповідність до чинного Закону України "Про вищу освіту".
Документом передбачається ч. 1 ст. 6 викласти у новій редакції, в якій передбачити, що адвокатську діяльність може здійснювати особа, яка, серед іншого, повинна мати вищу освіту за освітнім ступенем магістра на основі освітнього ступеня бакалавра в галузі права.
#Читай! Шукаєте міжнародні документи з прав людини? Або забули, де поклали закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"? Заходьте в книжковий магазин "You-book"!