22 червня 2021, 18:49

У США порушено 30 справ за фактами аварій автомобілів Tesla

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З 2016 року інспектори з безпеки в США розслідували 30 автомобільних аварій за участю автомобілів Tesla. 10 з них закінчилися смертельним результатом. У дослідженні розглядаються зіткнення, які могли статися при використанні розширеної системи допомоги водієві.

Читайте також: "Рішення CJEU стосовно колишнього в’язня Освенцима, який вимагав вибачень за "польський табір смерті"

За даними Reuters, Агентство безпеки дорожнього руху США (NHTSA) надало матеріали з описом розслідуваних аварій. Раніше воно підтвердило, що розслідування триває, але не надало повний список тих, хто мав відношення до використання автопілота.

З 30 аварій з Tesla NHTSA виключило використання автопілота в трьох випадках. По двох з них воно опублікувала звіти.

NHTSA раніше визнало, що ініціювало 28 спеціальних розслідувань подій з Tesla. Воно оголосило про порушення ще 24 розслідувань. Що стосується смертельних випадків, слідчі повідомили, що автопілот, який виконує деякі дії при кермуванні, був активований як мінімум на трьох автомобілях Tesla.

«Справа привернула нову увагу після катастрофи 17 квітня цього року. у Техасі, де загинули двоє чоловіків. Поліція вважає, що за кермом нікого не було», – нагадало Reuters.

В околицях Х’юстона несподівано з’їхала з дороги Tesla моделі 2019 року. Вона потрапила в дерево, а потім згоріла.

У травні NHTSA пояснило, що, згідно з випробуваннями, автоматизована система кермового управління була «недоступна» на дорозі, де сталася аварія.

Голова торгового комітету Сенату Марія Кантуелл згадала інциденти з Tesla, коли на голосування було поставлено питання про законодавство, яке прискорить схвалення безпілотних автомобілів. «Здається, що два тижні ми чуємо про новий транспортний засіб, який розбився на автопілоті», – заявила вона.

Законодавці з торгового комітету Сенату виступили проти введення правил, що прискорюють розвиток безпілотних автомобілів.

Після квітневої катастрофи Генеральний директор Tesla Ілон Маск стверджував, що його компанія ніколи не заявляла, що її автомобілі готові до поїздки без водія. За його словами, випробування проводяться під постійним контролем людини. Після повідомлення про аварію 19 квітня 2021 року акції Tesla на біржі NASDAQ впали на 6,5%. Статки Ілона Маска за добу, за даними Forbes Real-Time, впали на 5,1 млрд дол. США, до 174,6 млрд дол. США.

Хто несе тягар відповідальності?

Винуватці аварії завжди знаходяться, адже в бюрократичному суспільстві не може бути по-іншому. Ілон Маск пропонує ставитися до аварій за участю безпілотників, як до зупинки ліфта. Ніхто не пред’являє позовів виробнику ліфтів, якщо сталася аварійна зупинка. Зате у людей, що застрягли всередині, є шанс виграти справу проти установника ліфта або компанії, яка стежить за його технічним станом. Така позиція глави компанії-виробника безпілотних автомобілів Tesla наводить на роздуми.

У Великобританії активно обговорюють тему відповідальності і розглядають проєкт «Vehicle Technology and Aviation Bill», у якому визначені основні постулати майбутніх правових норм щодо безпілотного транспорту: якщо в момент оформлення страхового поліса страхова компанія була проінформована про те, що транспортний засіб буде використовуватися в режимі автопілота, тоді вона несе повну відповідальність за застраховане авто; якщо безпілотний автомобіль не застрахований, тоді в разі аварії відповідальність буде нести автовласник; якщо аварійна ситуація виникла через збій у програмному забезпеченні чи устаткуванні, тоді вина лягає на плечі компанії-виробника; якщо аварія стала наслідком втручання автовласника в програмне забезпечення або власник не виконав вказівки виробника (наприклад, не провів оновлення програмного забезпечення вчасно), тоді страховик може стягнути страхову виплату з автовласника.

Можна зробити висновок:  страховка для самокерованих машин зі штучним інтелектом буде мало чим відрізнятися від звичайної. А ось турбот автовласникам додасться – потрібно буде стежити за всіма оновленнями програмного забезпечення, не допускати стороннього втручання в техніку. Поки очевидний тільки один плюс – вартість страховки безпілотника буде значно нижче вартості звичайного поліса для класичного авто. Високий рівень безпеки і низька ймовірність попадання в ДТП нададуть ключовий вплив на ціноутворення в галузі страхування самокерованих машин.

А якщо кібератака?

Безпілотні технології перебувають в особливій зоні ризику, оскільки в результаті дій кібер-терористів будуть гинути люди. Чисто теоретично це виглядає так: хакер зламує мережу, вимикає гальма або, навпаки, зупиняє машину на жвавій трасі. Інженери Uber вже виявили слабкі місця в програмному забезпеченні автомобіля з системою автопілота. У рамках експерименту їм вдалося отримати доступ до гальмівної системи.

Генеральний директор General Motors називає кіберзагрози головною проблемою автовиробників на сьогодні і питанням міжнародної безпеки. Деякі компанії, наприклад, Tesla, Fiat Chrysler і GM спеціально заохочують осіб, які знаходять вразливі місця в системах безпеки автоматизованих машин. Збільшується кількість стартапів, мета яких – створення новітніх технологій кіберзахисту для авто.

Коли безпілотники з’являться на дорогах?

Ще кілька років тому всі – починаючи від таксі-сервісу Uber і закінчуючи автогігантом Ford – наввипередки обіцяли, що безпілотні автомобілі з’являться на дорогах загального користування до 2020 року. Цього, однак, так і не відбулося. Сьогодні виробники самоврядних авто мають куди більш скромні амбіції. Ринок безпілотних технологій влаштований так само складно, як і самі автономні авто. Тому з упевненістю сказати, коли автономні транспортні засоби з’являться на дорогах, поки ніхто не може. Кожен вид транспорту вимагає розробки окремої технології безпілотного кермування. Вантажівки, легкові автомобілі, таксі та інші види громадського транспорту виконують різні завдання в різних умовах, тому для різних видів транспорту доводиться розробляти і різні технології безпілотної їзди. Ще однією перешкодою може стати і отримання дозволу від регулюючих органів. Правила, що визначають за яких умов самокероване авто може їздити по дорогах загального користування, будуть залежати не тільки від типу транспортного засобу, але і від конкретної країни або регіону.

Джерела

Trwa śledztwo ws. wypadków aut Tesli: 30 postępowań, 10 śmiertelnych ofiar. 

W USA wszczęto 30 postępowań w sprawie wypadków samochodów marki Tesla. 

КТО ОТВЕЧАЕТ ЕСЛИ БЕСПИЛОТНЫЙ АВТОМОБИЛЬ ПОПАДЕТ В АВАРИЮ

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати