За даними судового реєстру, 3630 позови та судові накази до співвласників-боржників направили до суду ОСББ станом на кінець 2024 року. Кількість позовів через борги зросла у два рази в порівнянні з аналогічним періодом до початку повномасштабної війни, вказали в Опендатабот.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Україна розпочала двосторонній скринінг з ЄС щодо фінансових послуг: деталі".
Рекордним за кількістю позовів до співвласників став 2023 рік: тоді ОСББ подали 1,4 тисячі позовів до співвласників. В Опендатабот вказали, що це може бути пов’язано зі скасуванням заборони на штрафи через борги по ЖКП наприкінці 2023 року.
"Втім торік звернень до суду не поменшало. 3,6 тисячі справ на боржників вже потрапили до судів станом на кінець 2024 року. Йдеться як про судові позови, так й про судові накази. Це у 2,7 раза більше, аніж на початку повномасштабної війни – тоді було подано 1 340 подібних справ за весь рік", – ідеться в повідомленні.
Як зазначається, найбільше судяться за борги по ОСББ у Дніпропетровській області: 644 справи, або 18% від загальної кількості торік. Трохи менша статистика на Одещині: 547 або 15%. Трійку закриває Запорізька область, де об’єднання співмешканців зверталося до суду 488 рази (14%).
Водночас із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну кількість судових наказів росте рік до року. У 2022 році їх було 685, а у 2023 році – 1,8 тис. За 2024 рік було видано 2,2 тис. наказів, що майже стільки ж, як до початку повномасштабного вторгнення. Їх частка від сумарної кількості з позовами теж зросла: з 51% до 62%.
Крім цього, Опендатабот розробив інструкцію та шаблоном заяви до суду для ОСББ. Так, для подання позову до суду обовʼязково треба мати електронний кабінет в електронному суді. Кабінет реєструється за допомогою електронного цифрового ключа (ЕЦП або КЕП) керівника об’єднання співмешканців.
До заяви додаються:
- квитанція про сплату судового збору;
- копія договору з боржником, укладеного у письмовій (в тому числі електронній) формі;
- докази виконання зобов’язань вами (надані послуги, поставлені товари тощо);
- докази невиконання зобов’язань боржником (наприклад, рахунки, акти приймання-передачі товару/послуги).
Шаблон заяви про видачу судового наказу можна знайти за посиланням.