17 травня 2023, 18:33

Туреччина не відмовиться від Конвенції Монтре у разі перемоги опозиції – експертка

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У Туреччині 28 травня відбудеться другий тур виборів президента, оскільки жоден з кандидатів не отримав абсолютної більшості під час голосування минулої неділі. Чинний президент Реджеп Таїп Ердоган заручився підтримкою 49,51% виборців, його головний опонент Кемаль Киличдароглу – 44,88%.

Обговорюючи всередині України, яким чином результати виборів вплинуть на нашу державу, дехто вдається до припущень, що у разі перемоги опозиції Туреччина вдасться до перегляду Конвенції Монтре.  

Чи відповідає це дійсності?

До історії 15 місяців тому… 

Через кілька днів після повномасштабного вторгнення рф в Україну напоготові до переходу зі Середземного моря до Чорного перебували кілька російських кораблів – ракетний фрегат, два протичовнові кораблі, а також розвідувальні кораблі, всі – зі складу Тихоокеанського та Північного флотів. В самому Чорному морі на той момент знаходились понад 10 одиниць російських бойових надводних одиниць.  Такі дані наводила моніторингова група Інституту Чорноморських стратегічних досліджень. 

27 лютого 2022 року Туреччина, яка відповідно Конвенції Монтре фактично й юридично контролює Чорноморські протоки, закрила Босфор і Дарданелли. Анкара застосувала статтю 19 цієї спеціальної міжнародної конвенції 1936 року про режим проток. Хоча конкретно військове судноплавство у Чорному морі Конвенція Монтре регламентує все ж таки опосередковано, для військових кораблів воюючих сторін, а де-факто – також для нечорноморських держав НАТО Чорноморські протоки опинилися «на замку».

Туреччина тоді здійснила насправді важливий політико-правовий крок. 

Чим, по-перше, допомогла Україні. Неможливість перебазувати в Чорне море додаткові  ракетні надводні кораблі поставило під питання російську десантну операцію на узбережжі поблизу Одеси.  

По-друге, підстрахувала саме себе від подальшої ескалації в Сирії.

Конвенція Монтре – основа стратегії Туреччини задля уникнення ескалації в Чорному морі

На тлі президентських виборів у Туреччині (другий тур пройде вперше в історії Турецької Республіки – ред.) подекуди лунають думки, що в разі приходу до влади опозиції може відбутися відмова (або перегляд) Конвенції Монтре. 

Нежиттєздатним вважає подібний сценарій старша дослідниця Atlantic Council і Центру досліджень сучасної Туреччини Карлтонського університету, кандидатка політичних наук Євгенія Габер

Вона прокоментувала: 

Конвенцію Монтре прийняли в 1936-му році – ще за життя засновника сучасної турецької держави, першого президента Турецької Республіки Мустафи Кемаля Ататюрка. 

Основу сучасної опозиції, представники якої беруть участь у нинішніх президентських і парламентських виборах, складають класичні «кемалісти». Для них Конвенція залишається «альфою та омегою» у стратегії уникнення ескалації в Чорному морі. Можна навіть сказати, що опозиція ще більш відстоює Конвенцію Монтре ніж влада Ердогана. 

Тому переконана: ані про зняття обмежень Конвенції Монтре, ані про перегляд її положень не йтиметься в разі успіху на виборах представників опозиції Туреччини. 

Ба більше, у майбутньому – після відкриття Чорноморських проток може побільшати співпраці Туреччини зі США та партнерами по НАТО, у тому числі й на морі, хоча і з дотриманням обмежень Монтре. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати