04 січня 2021, 16:51

Світ у 2021 році: як зміниться політика цього року

Відхід Дональда Трампа змінить вигляд геополітики, кліматична криза та наслідки пандемії вплинуть на всі країни, у той час як інші проблеми також про себе нагадуватимуть. Британська газета The Guardian дослідила, якими можуть бути наступні 12 місяців у політиці.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Медичний пістолет у стилі Людини-павука: новинка у сфері охорони здоров'я"

США: Перед Джо Байденом, коли він вступить на посаду 20 січня, постане найскладніша сторінка історії будь-якого нового президента США з часів Другої світової війни.

Пандемія коронавірусу вбила понад 346 000 американців. Наразі економіка бореться з безробіттям на рівні 6,7% та тисячами в черзі у продовольчих банках. Нагальними є вимоги до расової справедливості. До того ж, у 2020 році США зазнало найбільшої в історії кібератаки на уряд. Америка розділена, її демократія потребує відновлення.

Байден чітко дав зрозуміти, що приборкання Covid-19 є пріоритетом у його кроках. Він пообіцяв підписати розпорядження про вимогу, щоб люди носили маски в автобусах і поїздах, що перетинають лінії штатів та в будівлях федерального уряду. Він також прагне відновити роботу більшості шкіл та встановив ціль у 100 мільйонів щеплень за перші 100 днів свого президенства.

Екологічне зростання є наступною ціллю для нового президента США Джо Байдена, як тільки він виконає свою першу передвиборчу обіцянку: перемогти Covid-19.

Байден також буде намагатися відновити репутацію своєї країни за кордоном, після того, як агресивний проєкт Дональда Трампа «Америка перш за все» продемонстрував, як США відступили від міжнародних зобов'язань і напали на багатосторонні інституції, такі як НАТО.

До кінця свого терміну Трамп дотримувався жорсткої позиції проти Пекіна у торговельних та дипломатичних питаннях, включаючи посилення військової та політичної підтримки Тайваню. Очікується, що Байден буде шукати менш конфронтаційного підходу.

Європа: реалізація угоди Brexit, проведення вакцинації проти Covid-19 та вступ на посаду більш дружнього президента США, повинен зробити 2021 рік легшим роком для Європи. Але її власні внутрішні труднощі, поряд із продовженням глобальних геополітичних подій, які давно передували кризі 2020 року, схоже, зроблять цей рік складним для переговорів у межах ЄС.

Розбіжність між багатьма західними державами-членами та урядами Польщі та Угорщини продовжує посилюватися, оскільки суперечка 2020 року щодо спроб Брюсселя прив'язати бюджет ЄС до поваги верховенства закону відкриває глибокі культурні розбіжності щодо основних європейських питань, таких як імміграція та ліберальні цінності.

Тим часом Німеччина протягом більшої частини майбутнього року буде зайнята відходом Ангели Меркель та вибором її наступника на посаді канцлера, а вибори мають відбутися у вересні 2021 року.

У Нідерландах, дедалі впливовішому гравці ЄС, особливо після виходу Великобританії, також відбудуться парламентські вибори, що потенційно можуть вплинути на подальшу динаміку в Брюсселі.

Відносини з двома суворими сусідніми країнами, Росією та Туреччиною, також не можуть стати простішими, ані Володимир Путін, ані Реджеп Тайїп Ердоган не прагнуть пом'якшити свою антиєвропейську позицію. А до більш інтегрованої європейської зовнішньої політики - незважаючи на багато розмов про «стратегічну європейську автономію» - все ще далеко, геополітичне суперництво між США та Китаєм змусить Європу пройти делікатний шлях між принципом та власними інтересами.

Непопулярні кроки для подолання кліматичної кризи, намір до спільної європейської політики оборони та безпеки та зростання трансатлантичної напруженості щодо планів ЄС стримувати надмірність американських технологічних гігантів може представити для Європи значними питаннями.

Китай: Китай розпочинає рік із соціального та економічного відродження від спалаху вірусу, але з різко зіпсувавшимися міжнародними відносинами зі світовим співтовариством. Спроби Пекіна прикрити спалах коронавірусу спричинили репутаційний збиток, який не був виправлений пізнішими спробами виробництвом масок, ЗІЗ та вакцинами. Всесвітня організація охорони здоров’я готується направити слідчу групу до Уханя на початку 2021 року.

Накопичення доказів свідчить про те, що уряд продовжить свої авторитарні дії щодо етнічних меншин у Сіньцзяні та Тибеті та свою експансіоністську діяльність у прикордонних районах. Очікується, що величезна кількість людей виїде з Гонконгу для переселення або отримання притулку у Великобританії, Європі, Австралії та сусідньому Тайвані, куди багато хто вже втік.

Вирішенню підлягатимуть дипломатичні та торгові суперечки з Австралією, Великобританією, Канадою та США.

Латинська Америка: Найбільш суперечливого правителя Латинської Америки, президента Бразилії Жаїра Болсонаро, чекає непевний 2021 рік - третій його чотирирічний термін -  адже тепер президент Бразилії діятиме без підтримки свого найважливішого іноземного союзника Дональда Трампа.

Опитування показують, що Болсонаро все ще користується схваленням близько 37% електорату, що широко приписується надзвичайним виплатам десяткам мільйонів громадян через коронавірус. Але ці виплати припиняються в січні, і багато спостерігачів переконують, що попереду серйозні економічні, політичні та соціальні зміни.

Гуманітарна та економічна криза Венесуели також увійде в новий розділ у 2021 році, коли Джо Байден увійде в Білий дім і відвернеться від кампанії «максимального тиску» Трампа. У короткостроковій перспективі історичний вихід збіднілих громадян Венесуели - який вже позбавив південноамериканську країну понад 5 мільйонів людей - продовжиться, оскільки коронавірусна криза штовхає Венесуелу до голоду. Проте, незважаючи на це, планується проведення вільних і чесних виборів.

Австралія: Країні доведеться переглянути оцінку дипломатичних відносин зі своїм найбільшим торговим партнером Пекіном, який заборонив або встановив мита на експорт, включаючи вугілля, ячмінь, вино, деревину, яловичину та морепродукти. Близько 40% зовнішньої торгівлі Австралії припадає саме на Китай.

Напруженість посилиться, оскільки Австралія заблокувала кілька китайських ділових відносин і розлютила Пекін новим оборонним пактом з Японією. Заклик прем'єр-міністра Скотта Моррісона провести розслідування походження коронавірусу ще більше погіршив стосунки.

Австралія зазнаватиме подальшого тиску на внутрішньому та міжнародному рівнях з метою запровадження ефективної кліматичної політики, особливо цільового нульового рівня викидів, якому досі протистояв уряд консервативно-ліберальної коаліції. Не маючи чітких ознак амбіцій, Австралія ризикує здобути репутацію експортера викопного палива та міжнародного платника щодо кліматичних переговорів у Глазго.

Африка: З перших тижнів 2021 р. в Африці стане роком напруженої політики та галасливих акцій протесту, оскільки нові голоси молодих та незадоволених по всьому континенту борються за те, щоб їх почули, а нові лідери прагнуть затвердити себе, коли старші намагаються втримати владу.

Існують величезні проблеми: руйнівний вплив Covid на громади та економіку, зростаюча незахищеність у багатьох регіонах та екологічні кризи - сотні мільйонів молодих людей задають питання щодо свого майбутнього.

Багато аналітиків розглядали 2020 рік як рік, коли постраждала африканська демократія. Діючі особи в країнах від Танзанії до Гвінеї використовували суміш служб безпеки, популістського лозунгу та нових законів, щоб задушити інакомислення. Цього року та сама тактика не зможе приглушити голосові опозиційні групи - або ж може почати новий період репресій.

Крім того, очікуються президентські вибори в Уганді, які теж відобразять боротьбу поколінь за владу.

В Ефіопії будуть проведені парламентські вибори. Тут, у другому за чисельністю населення континенті, спостерігається інша динаміка. Прем'єр-міністр Абій Ахмед представляє нове покоління перспективних лідерів. 44-річний лауреат Нобелівської премії виступив з ініціативою відсторонити від влади застарілих правителів, які керували 30 років і були змушені провести реформи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати