23 грудня 2019, 12:08

«Свинка Пеппа» змінює власника. Hasbro виклав 4 млрд доларів

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Другий за величиною американський виробник іграшок у світі - концерн Hasbro - придбав канадську компанію eOne (Entertainment One), власника популярної дитячої анімації «Свинка Пеппа». Угода становить 4 млрд доларів США. Покупцеві сприяв Brexit, який в останні місяці значно послабив фунт.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Концерн Hasbro, що володіє такими марками як Monopoly, Scrable, Playskool  і Transformers, придбав eOne за 3,3 млрд фунтів (4 млрд доларів). Це найбільша угода в історії американської компанії. Пропозиція Hasbro також більш ніж утричі перевищує пропозицію британської ITV- станції, яка кілька місяців тому безуспішно намагалася придбати eOne приблизно за мільярд фунтів. 4 млрд доларів, в які покупець оцінив «Свинку Пеппа», - це дорожче, ніж капіталізації багатьох компаній з реального сектора економіки, наприклад, удвічі дорожче російського «Аерофлоту» (1,8 млрд).

Entertainment One є продюсером або дистриб'ютором таких серіалів, як «Ходячі мерці» або «Зупинись і спалахни», а також серіалів «Сутінки» і «Ігри смерті». Однак перлиною в портфелі компанії є анімації для дітей - перш за все «Peppa Pig» або «Свинка Пеппа».

Пеппа Свинка Пеппа - головна героїня мультфильму

Спрямована на наймолодшу аудиторію серія, що розповідає про пригоди Пеппи, її батьків, брата Джорджа і групи друзів, за кілька років стала однією з найпотужніших дитячих марок в світі. Сьогодні Свинка Пеппа - це не тільки казка, але і лінії іграшок, одягу і навіть парки розваг. 1 млрд доларів - такий дохід приніс мультик студії (станом на 2018 р.). Тому, напевно, це не сім'я рожевих свинок, а справжня золота жила, яку вдалося придбати Hasbro. Популярність Peppa зростає в Європі та США, а також в Азії - насамперед у Китаї.

«Свинка Пеппа» в руках Hasbro. У придбанні eOne Hasbro допоміг Brexit, а точніше ринкова невизначеність, пов'язана з ним. Адже до цих пір невідомо, на яких умовах Лондон покине Європейський Союз (поточний термін - 31 жовтня - вже сплив), а новий прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон вважається непередбачуваним політиком. Така ситуація призвела до значного ослаблення фунта по відношенню до євро і долара. У свою чергу це впливає на оцінку компаній, що котируються на Лондонській фондовій біржі. Хоча eOne - канадська компанія, що базується в Торонто, вона зареєстрована на Лондонській фондовій біржі. Хасбро скористався нагодою і придбав власника Пеппа за менші гроші.

eOne - не єдина компанія, пов'язана з Великобританією, яка нещодавно була продана. Раніше гонконгські мільярдери придбали пивоварню Greene King за 4,6 млрд доларів. Нещодавно американський фонд Advent International придбав британську авіаційну компанію Cobham за 4 млрд доларів, а постачальник продуктів харчування Just Eat за 5 млрд фунтів перейшов у руки голландської Takeaway.com.

Довідково. Свинка Пеппа (англ. Peppa Pig) - британський дитячий анімаційний телевізійний серіал, створений трьома друзями - Філом Девісом, Невіллом Естлі та Марком Бейкером.  Вперше з'явився на екрані 31 травня 2004 р. Станом на початок 2015 р. було випущено 4 сезони серіалу. Він транслювався у 180 країнах світу, в тому числі в Україні.

Свинка Пеппа - героїня однойменного мультфільму, яку обожнюють діти по всьому світу. Промови рожевої свинки, її батьків, брата і друзів було перекладено на сорок різних мов. З творчістю мультиплікаторів вже познайомилося 180 країн. Пеппа - щира, весела, дотепна, прямолінійна і наївна. Вона дуже любить своїх родичів і друзів. Мало хто знає про те, що живе улюблена героїня не лише на екрані - існує також і казка про свинку Пеппу. В ній розповідається про те, що одного дня краса може зникнути, тому не варто турбуватися виключно про неї. Персонажі мультфільму наділені рисами як звичайних людей, так і тварин. Вони носять одяг, живуть у будинках, ходять на роботу, у театр, їздять на автомобілі тощо. Діти відзначають дні народження, катаються на ковзанах, граються у парку - одним словом, займаються тим, що й звичайні діти. З іншого боку персонажам притаманні вчинки тварин - свинки хрюкають та полюбляють поніжитися у болоті, овечки бекають, а кішки нявкають. 

Кожна серія Свинки Пеппи має свій сюжет, не пов'язаний з іншими. В основному в ній висвітлюється певна сімейна дія: діти йдуть у гості та відзначають день народження когось із членів родини; сім'я йде в парк; діти катаються на ковзанах тощо. Зазвичай кожна серія мультфільму закінчується тим, що всі дружно сміються.

Серіал створений в техніці 2D-анімації  в звичному для флеш-анімації вигляді: різнокольорові контури, суцільна заливка та те, що одне око розташоване за межами обличчя.

Анімаційний серіал «Свинка Пеппа» дуже схожий на старі радянські мультики. У ньому багато щирості, а головні герої допомагають дітям розуміти і осягати прості людські цінності. Веселий і милий мультфільм про добро і дружбу, як завжди, сповнений оптимізму і заразливих веселощів. Мультфільм вчить дружити, піклуватися про молодших і поважати мудрість старшого покоління. Всі серії і пригоди Пеппи закінчуються на позитивній ноті.

Придумали свинку Пеппа 20 років тому три хлопця в лондонському пабі. Їм потрібен був персонаж для дитячого телешоу. І це мала була дівчинка, адже на екранах тоді панували хлопчаки, наприклад, Bob the Builder, Fireman Sam і Postman Pat. «Чому б не зробити її маленької свинкою?», - подумали автори. Так з'явився персонаж «Свинка Пеппа» (Peppa Pig), якого знають нині в 180 країнах; він став сильним брендом, під яким випускається 12 000 найменувань товарів - від цукерок до дитячого одягу.

Молоді люди, що сиділи пабі в 1999 р., познайомилися приблизно за десять років до цього - в 1980-х роках в Мідлсексському політехнічному інституті (нині - Мідлсексській університет). Філ Девіс керував там кафедрою, Невілл Естлі був його студентом, а Марк Бейкер викладав анімацію в Національній школі кіно і телебачення в Біконсфілді. Через кілька років після знайомства вони отримали замовлення від ВВC на створення телешоу The Big Knights. Це була історія про пригоди двох шляхетних, але невдачливих лицарів - братів сера Моріса і сера Бориса. Кожна серія тривала десять хвилин. Через 13 епізодів мультик став популярним. Однак ВВС не давали йому постійного місця в ефірній сітці. Незважаючи на схвальні відгуки глядачів і критиків, The Big Knights було закрито. Коли творці «Свинки Пеппі» придумали нове дитяче шоу, вони вирішили ні в якому разі не віддавати його ВВС.

Перший успіх. Зібравши необхідну суму, партнери зняли в Лондоні невеличкий офіс, який заради забави назвали The Elf Factory, і почали творити. Вони придумували, як герої мультфільму будуть ходити, стрибати по калюжах, одягатися і ворушити вухами. Марк Бейкер відповідав за випуск серій, Невілл Естлі займався анімацією і писав сценарій, а Філ Девіс став продюсером. «Це був дуже важкий рік. Ми вклали в проект всі наявні у нас гроші, а заробив я за 12 місяців всього 400 фунтів», - розповідає Невілл Естлі. Перша серія «Свинки Пеппі» була показана в Британії 31 травня 2004 р. на каналі Channel 5, а в Америці - на Nick Jr. Шоу лише за один сезон стало неймовірно популярним. До другого сезону, який вийшов через два роки, мультфільм дивилися вже в 120 країнах, включаючи США, Канаду, Австралію, Францію, Німеччину і Нову Зеландію.

Доленосним став епізод, де Пеппа з'являється в сукні принцеси з крильцями за спиною. З цього моменту вона стала брендом: у магазинах почали з'являтися іграшки Пеппи і товари із зображенням маленької свинки. Тільки за перший рік їх було продано на 1 млн фунтів. Найпопулярнішим подарунком, який діти просили на різдво у Санти, був палац принцеси Пеппи. Сьогодні випускається понад 12 тис. найменувань різних товарів із зображенням Пеппи, починаючи від морозива і закінчуючи піжамами. Крім цього, в Гемпширі і Мілані були побудовані тематичні парки, де діти разом з батьками можуть зануритися в світ телешоу і, звичайно, поплескатися в брудних калюжах.

Угода з eOne. Нині «Свинка Пеппа» знаменита вже в 180 країнах, вартість бренду оцінюється в 660 млн фунтів (890 млн євро). До 2015 р. його основними власниками були три «батьки-засновники» - Невілл Естлі, Марк Бейкер і Філ Девіс, - які володіли «свинкою» через свою компанію ABD. У вересні вони продали 70% своїх акцій міжнародній компанії Enternational One, яка займається глобальним поширенням «Свинки Пеппі» з 2007 р. і раніше володіла 15% ABD. Отже, частка eOne збільшилася до 85%, що зробило дистрибутора основним власником «Свинки Пеппи».

Крім отриманих за угоду 140 млн фунтів (по 47 млн фунтів кожному), творці «Свинки» будуть також щорічно отримувати 5% роялті від франчайзу. Що стосується eOne, то у них великі плани по розширенню бренда: вони планують збільшити в наступному році дохід від продажу товарів «за мотивами» мультфільму в два рази. У 2014 р. компанія вже підписала угоду з виробником іграшок Jazwares (володіє брендом Minecraft Toys) про реалізацію іграшкової продукції із зображенням Пеппи в мережі американських супермаркетах Walmart. Таким чином, глобальні роздрібні продажі товарів під брендом «Свинка Пеппа» лише в 2014 р. склали $924 млн. У цілому ж доходи eOne в 2018 р. перевищили $1 млрд.

Свинка Пеппа підклала свиню. Entertainment One UK, як правовласник товарного знака «Свинка Пеппа» з весни 2016 р. тільки в російські суди направила понад 200 позовів до фірм та індивідуальних підприємців. Позивач стягує від 20 000 руб. до 50 000 руб. за незаконний продаж іграшок із зображенням персонажа. Найчастіше сторони укладають мирову угоду або суди частково задовольняють позови, знижуючи заявлені суми претензій. Зазначимо, що компанія Entertainment One UK Limited (London, UK) настільки дорожить своєю інтелектуальною власністю, що починаючи з 2018 р. пред'явила аналогічні позови ще до 2416 (!) російських компаній і підприємців на всій території Російської Федерації.

Вистачає порушень і в Україні. До слова, «мультяшна угода» - нематеріальний актив, порівняний за обсягом з сумою двох кредитних траншів МВФ для України на 2019-2020 рр. Нацбанк та інші чиновники не раз відзначали, що наша країна розраховує на два кредитних транші - по $2 млрд кожен.

Джерела

Jacek Bereźnicki Świnka Peppa ma nowego właściciela. Amerykański gigant położył na stole miliardy

"Świnka Peppa" sprzedana za gigantyczne pieniądze. Hasbro wyłożyło 4 mld dolarów. Pomógł brexit

Świnka Peppa sprzedana za 4 mld dolarów

Яна Бородюк Свинья на миллиард: Как Peppa Pig стала суперзвездой

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати