31 березня 2022, 17:43

Що таке бойовий імунітет та на кого він поширюється?

Координаційний центр з надання правової допомоги

21 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 15 березня 2022 року № 2124-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо визначення обставин, що виключають кримінальну протиправність діяння та забезпечують бойовий імунітет в умовах дії воєнного стану», яким зокрема внесено зміни до Закону України «Про оборону України».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Уряд спростив процедури казначейського обслуговування розпорядників бюджетних коштів в умовах воєнного стану"

Про що говорить закон та кого стосується бойовий імунітет, роз’яснюють фахівці Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Бойовий імунітет – це звільнення від відповідальності, у тому числі кримінальної, за втрати:

  • особового складу;
  • бойової техніки чи іншого військового майна;
  • наслідки застосування збройної та іншої сили.

Особлива умова для звільнення від відповідальності – втрати настали під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України і настання таких втрат неможливо було передбачити або які охоплювалися виправданим ризиком.  Під час таких дій можуть бути використані будь-які види зброї.

На кого поширюється бойовий імунітет?

  • військове командування;
  • військовослужбовців;
  • добровольців Сил територіальної оборони Збройних Сил України;
  • працівників правоохоронних органів, які беруть участь в обороні України;
  • цивільних осіб, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії.

Також слід пам’ятати, що на відміну від загарбника, ми залишаємося цивілізованим суспільством та зобов’язані неухильно дотримуватися законів та звичаїв війни, застосування збройної сили та норм міжнародного гуманітарного права.

Тому, у випадку, якщо особа вчиняє катування, вбивства, порушує закони та звичаї війни, йде на невиправданий ризик, що призводить до загрози для життя інших людей або загрозу екологічної катастрофи тощо, вона підлягає відповідальності на загальних засадах.

Бойовий імунітет не поширюється на випадки порушення законів та звичаїв війни.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати