13 лютого 2024, 10:53

Що таке апеляційний суд і чому різниця з першою інстанцією?

Закарпатський апеляційний суд

Апеляційні суди – це суди другої ланки з розгляду цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення. Про це повідомила пресслужба Закарпатського апеляційного суду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ВРП: 22 судді звільнено з початку 2024 року".

"Існують загальні апеляційні суди, а також адміністративні та господарські апеляційні суди у відповідних апеляційних округах. Загальні розглядають апеляції у цивільних і кримінальних справах, а також у справах про адміністративні правопорушення. Адміністративні та господарські апеляційні суди розглядають апеляції щодо адміністративних та господарських справ відповідно", – йдеться в повідомленні.

Як зазначається, після судової реформи у 2017 році в Україні було утворено 26 апеляційних судів із розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення, 8 апеляційних адміністративних судів та 7 апеляційних господарських судів у апеляційних округах.

В чому різниця між апеляційним судом і судом першої інстанції?

Основна відмінність – їх повноваження. До суду першої інстанції люди звертаються за захистом своїх прав та інтересів, а до апеляційного – в разі незгоди з винесеним рішенням.

Суд першої інстанції розглядає справи вперше, водночас як апеляційний суд переглядає рішення суду першої інстанції.

Коли апеляційний суд може виступати як суд першої інстанції?

Зазвичай апеляційний суд діє як друга інстанція після суду першої інстанції, однак у деяких випадках він може діяти як суд першої інстанції. Серед таких випадків:

  • коли справа до апеляційного суду потрапила безпосередньо через оскарження рішення суду першої інстанції;
  • коли справа потрапила до апеляційного суду через пересилання з іншої юрисдикції, наприклад, коли справи вирішуються у ході адміністративного або конституційного судочинства;
  • коли фактична обставина потребує негайного рішення та справа розглядається апеляційним судом із метою збереження прав сторін.

Якщо апеляційний суд розглядає справу в ролі першої інстанції, він зобов’язаний провести розслідування, отримати усі докази та прийняти рішення. Таким чином доля справи вирішується з набагато ширшими повноваженнями та можливістю виправити помилки суду першої інстанції.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати