26 січня 2023, 14:44

Що робити, якщо ви стали свідком терористичної атаки?

Пресслужба МОЗ України

Щодня ми зазнаємо атак ворога на лікарні, школи, житлові будинки, тому кожен із нас має знати, як поводитися у випадку нападу. Відповідь підготував Алекс Гершанов, міжнародний експерт із роботи з травмою (Ізраїльська коаліція травми), повідомила пресслужба МОЗ України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Куди звертатися жителям небезпечних регіонів для безкоштовної евакуації".

Передусім потрібно дотримуватися безпечної поведінки – не бігти в бік вибуху або стрілянини, якщо ви не є медиком, рятувальником або фахівцем, який надає першу психологічну допомогу. Необхідно пам'ятати, що існує загроза повторних атак в одному місці за короткий проміжок часу. Також ви можете перешкодити роботі рятувальних та інших спеціальних служб.

Якщо у вас чи когось із навколишніх людей є фізичне ушкодження – поранення, сильний шум у голові, гострий біль без видимих ушкоджень або ушкодження, забиття за відсутності болю – негайно зверніться по медичну допомогу. У більшості випадків через високий рівень гормонів стресу людина не відчуває болю і, наприклад, може ходити добу з переломом.

Реакції, що виникають після переживання терористичної атаки:

  • плач, крик, сльози;
  • застигання та "заморожування" емоцій;
  • підвищена емоційність;
  • підвищена дратівливість;
  • порушення фізіологічних функцій: сну, апетиту, функціонування видільної системи

є нормальними. Водночас потрібно звернути увагу на інтенсивність їхнього прояву протягом трьох-чотирьох тижнів.

Якщо інтенсивність цих реакцій не знижується, необхідно звернутися до фахівця – лікаря загальної практики або до лікаря-психолога, або в окремих випадках до психіатра.

У цей період (до 3-4 тижнів) дуже важливою є соціальна підтримка:

1. Спілкуйтесь із близькими, розповідайте про те, що трапилося. Пам'ятайте, що ваші близькі через ваш досвід також стають "другим колом" свідків теракту. Вони теж відчувають стресові реакції, проте, відновлюючи повну картину події, знижують рівень тривоги. Тому, розповідаючи про подію, намагайтеся передусім зосередитись на фактах.

2. Якнайшвидше поверніться до повсякденних справ, якщо ви не постраждали фізично, продовжте ті дії або маршрут, які у вас були до теракту. Збереження безперервності – запорука найшвидшого відновлення

3. Згадайте, що вам завжди допомагало відновлювати сили – що ви робили, щоб "підзарядити свою батарейку"? Це може бути будь-що, що надає вам сил, впевненості, розслаблення.

У міністерстві зазначили, що алкоголь не знімає гострий стрес, адже на тлі гормонального сплеску не виконує функції розслаблення.

Публікація підготовлена в межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати