07 вересня 2021, 19:41

Що показали результати першого щорічного рейтингу правничих шкіл

7 вересня 2021 р. Асоціація правників України провела презентацію першого незалежного щорічного рейтингу правничих шкіл України (далі — рейтинг). Це проєкт комісії Асоціації правників України з питань удосконалення юридичної освіти, що має на меті оцінити рівень різних правничих шкіл в Україні, показати, наскільки вони відрізняються між собою, надати інформацію для вступників, щоб сприяти поінформованому вибору місця навчання, та для роботодавців, щоб допомогти поінформованому набору працівників, а також стимулювати розвиток правничих шкіл та підвищення якості юридичної освіти в Україні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Результати рейтингу правничих шкіл 2021

Цілі рейтингу:

 • оцінити рівень правничих шкіл та продемонструвати їх відмінності;
 • сприяти поінформованому вибору місця навчання абітурієнтами та поінформованому набору працівників роботодавцями;
 • стимулювання конкуренції між правничими школами.

За словами заступника голови Національного агентства із забезпечення юридичної освіти Андрія Бутенка, сьогодні презентується навіть не стільки рейтинг, скільки методика визначення лідерів серед закладів вищої освіти. Це крок до більш якісної освіти, яка можлива лише за принципів відкритості та чесної конкуренції. Хочеться вірити, що вища юридична освіта буде покращуватись, що вона дійсно важлива для суспільства, адже юристи беруть значну участь у більшості державних процесів в Україні.

DSC_0522

Артем Шаіпов, юридичний радник програми USAID «Нове правосуддя»

— Ми вдячні усім партнерам, котрі підтримали ініціативу розробки та впровадження цього рейтингу. Це і Ліга студентів АПУ, і USAID, і багато інших. Підвищення якості юридичної освіти потребує здорової конкуренції правничих шкіл, їх системної взаємодії з роботодавцями та іншими стейкхолдерами, налагодження механізмів зворотного зв'язку. Сподіваюсь, що незалежне щорічне рейтингування правничих шкіл професійним об’єднанням правників в особі АПУ у співпраці з організаціями-партнерами стане важливою складовою подальшого розвитку юридичної освіти в Україні.

Андрій Бойко, д.ю.н., професор Національного університету «Києво-Могилянська академія, національний експерт проєкту ЄС «Право-justice»

— Рейтинг правничих шкіл, який вперше провела Асоціація правників України за критеріями, що відображають об’єктивні параметри діяльності цих шкіл, буде мати велике значення для професійної та академічної спільнот і, безсумнівно, для абітурієнтів, котрі вирішують, яку правничу школу обрати для навчання. Оцінка якості освітніх програм правничих шкіл у їх співставленні за однаковими параметрами дасть можливість представникам цих шкіл побачити сильні, а також вразливі сторони своїх освітніх програм і працювати над покращенням системи внутрішнього забезпечення їх якості. Для професійної спільноти це можливість побачити якість підготовки правників у різних правничих школах і добирати собі для праці кращих. Абітурієнтам же не доведеться ламати голову, яку правничу школу обрати. А найголовніше, що і суспільство, і професійне середовище повинні отримувати інформацію про якість підготовки правників, адже всі ми очікуємо на фахівців, які наділені зрілістю розуму, незалежні у своїх судженнях і сповнені відповідальності перед суспільством, правничою спільнотою і власним сумлінням. 

Максим Шевердін, координатор комісії АПУ з питань удосконалення юридичної освіти, к.ю.н.

— На сьогоднішній день вища освіта в Україні перебуває у стані реформування. Це викликано очевидними проблемами в цій галузі, зокрема низькою якістю освіти, відірваністю теорії від практики, застарілими формами викладання тощо. Ці проблеми притаманні і юридичні освіті, але тут ситуація ускладнюється ще й тим, що протягом багатьох років чисельність вишів, які готують юристів, невпинно зростала. Це негативно відбилося на якості підготовки і призвело до невиправдано великої кількості випускників з дипломами за спеціальністю «право» та «правознавство».

Сучасний абітурієнт та роботодавець ставляться до наявності вищої освіти, як до мінімально необхідної вимоги для початку професійної кар’єри, проте обидва не розраховують, що вища школа надасть необхідні для практики навички та знання. Але якщо в професійному середовищі вже сформувався свій негласний рейтинг якості освітніх послуг правничих шкіл, то багато школярів та їхніх батьків просто не знають, до якого ВНЗ поступати, і як отримана освіта допоможе в майбутньому знайти свої місце в юридичній професії.

Рейтинг правничих шкіл задумувався Асоціацією та партнерами як орієнтир для абітурієнтів при виборі своєї alma mater та інструмент оцінки молодого юриста для роботодавців. Окрім того, ми розраховуємо, що незалежний рейтинг стимулюватиме конкуренцію правничих шкіл між собою, що призведе до підвищення якості освітніх послуг.

Впевнений, що проєкт розкриє себе на повну силу з часом, коли відбудеться декілька ранжувань, і результати шкіл можна буде порівняти в динаміці. Ми очікуємо, що з кожним новим рейтингом позиції Асоціації як провідного «голосу» правничої професії у питаннях юридичної освіти будуть посилюватись.

Стан юридичної освіти

В України діє понад 200 акредитованих ЗВО, що здійснюють підготовку правників. А за спеціальністю «право» навчаються 57 803 студентів. Втім, 148 шкіл мають менше 100 студентів на всіх курсах. У 2020 р. з 17 470 зареєстрованих до участі в ЄФВВ осіб успішно склали обидва іспити лише 12 702 особи (72,7%).         

Для участі в рейтингу правничі школи були відібрані за двома критеріями:

 • у школі навчається щонайменше 150 студентів-правників;
 • 60% випускників бакалаврату успішно склали блок тесту «право» на останньому ЄФВВ.

У рейтингу взяли участь 59 правничих шкіл.

DSC_0598

Критерії оцінювання правничої школи

 1. Рівень професійних знань випускників правничої школи (30%) визначається на основі середнього балу з блоку тесту «право» серед випускників бакалаврських програм, які подолали поріг під час останнього проведеного ЄФВВ. Бал учасника рейтингу за цим критерієм розраховується як добуток цього середнього балу та числа 0,3.
 2. Рівень критичного мислення випускників правничої школи (15%) визначається на основі середнього балу з блоку тесту ТЗНПК серед випускників бакалаврських програм, які подолали поріг під час останнього проведеного ЄФВВ. Бал учасника рейтингу за цим критерієм розраховується як добуток цього середнього балу та числа 0,15.
 3. Якість освітніх послуг правничої школи з іноземної мови (10%) визначається на основі різниці між результатом зовнішнього незалежного оцінювання з іноземної мови до навчання на бакалавраті та результатом з єдиного вступного іспиту з відповідної іноземної мови у рік випуску з бакалаврату. Для розрахунку використовуються тестові бали ЗНО та ЄВІ з відповідних блоків тестування як частка набраних тестових балів від максимально можливої їх кількості. У розрахунку усереднюються показники усіх учасників ЄВІ, які є випускниками відповідної правничої школи, враховуючи тих, хто не подолав поріг, склав/не склав під час ЄВІ. Учасники рейтингу ранжуються за спаданням отриманого числа різниці тестових балів. Найвищий результат отримує 20 балів цього рейтингу, найменший (найбільший від'ємний) — 0 балів. Решта результатів розташовуються між ними за пропорційною шкалою.
 4. Привабливість магістерських програм правничої школи (10%) визначається на основі середнього балу з блоку тесту «право» серед вступників магістерських програм, які подолали поріг під час останнього проведеного ЄФВВ та здобули ступінь бакалавра в іншому закладі вищої освіти. Бал учасника рейтингу за цим критерієм розраховується як добуток цього середнього балу та числа 0,1.
 5. Привабливість бакалаврських програм правничої школи (10%) визначається на основі середнього конкурсного балу серед вступників бакалаврських програм з права та міжнародного права, які були зараховані до закладу освіти на денну форму та бюджет. Бал учасника рейтингу за цим критерієм розраховується як добуток цього середнього балу та числа 0,1.
 6. Рівень довіри роботодавців до правничої школи (25%) визначається на основі опитування юридичних фірм. В опитуванні беруть участь фірми, відібрані за таким принципом: 1) топ-30 юридичних фірм відповідно до рейтингу газети «Юридична практика» «ТОП-50 провідних юридичних фірм України« 2) від 4 до 6 провідних регіональних фірм Харкова, Львова, Одеси та Дніпра; 3) від 1 до 3 провідних регіональних фірм інших регіонів України, визначених Асоціацією правників України.

DSC_0722

Джерела даних для дослідження

Джерелами даних для рейтингу є Український центр оцінювання якості освіти, який зберігає результати ЄФВВ тв єдиного вступного іспиту (ЄВІ), Єдина державна електронна база з питань освіти, в якій зберігаються конкурсні бали вступників та дані про кількість студентів у закладах вищої освіти, а також результати опитування юридичних фірм, що його проведе Асоціація правників України у співпраці з American Chamber of Commerce в Україні та «Forbes Україна».

Після презентації рейтингу участь в його обговорені взяли представники організаційних партнерів, серед яких програма USAID «Нове правосуддя», American Chamber of Commerce in Ukraine, Асоціація юридичних клінік України, фундація DEJURE, Forbes Ukraine, Ліга студентів АПУ.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати