18 березня 2020, 18:37

Що означає режим надзвичайної ситуації

Координаційний центр з надання правової допомоги

Наявність лабораторно підтверджених випадків зараження коронавірусом, у тому числі і смерті від нього, спонукали до введення режиму надзвичайної ситуації у Чернівецькій області та м. Радомишль Житомирської області. Проаналізувавши епідемічну ситуацію на території Київської області, спричинену вірусом COVID-19, Київська обласна держадміністрація з 18 березня запровадила на території області режим надзвичайної ситуації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Люди часто не розуміють, що означає це режим та часто плутають його з надзвичайним станом.

Читайте також: "Призупинено конкурс з відбору адвокатів, які залучаються для надання БВПД".

Про це повідомляє Координаційний центр з надання правової допомоги.

Так, режим надзвичайної ситуації:

 • вводиться за рішенням Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування;
 • має тимчасовий характер;
 • підстава - виникнення надзвичайної ситуації з тяжкими наслідками;
 • поширюється на всю державу або на окремі її території;
 • мета: недопущення розповсюдження надзвичайної ситуації та ліквідація її наслідків.

Надзвичайний станбільш “жорсткий варіант”

Режим надзвичайної ситуації не слід плутати у даному випадку з надзвичайним станом, адже останній стосовно коронавірусу COVID-19 може бути введений лише у разі виникнення особливо тяжкої пандемії цієї інфекції на загальнодержавному рівні, що створює загрозу життю і здоров’ю значних верств населення. Також надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться тимчасово (до 60 діб) Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України.

Особливі умови життєдіяльності людей

У разі тимчасового введення режиму надзвичайної ситуації в такому ж режимі починає діяти єдина державна система цивільного захисту. Керівництво системою здійснює КМУ, а безпосереднє керівництво діяльністю - Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за поданням відповідних головних державних санітарних лікарів у межах своїх повноважень у разі виникнення чи загрози виникнення або поширення особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, можуть запроваджувати у встановленому законом порядку на відповідних територіях чи об’єктах особливі умови та режими праці, навчання, пересування і перевезення, спрямовані на запобігання та ліквідацію цих захворювань та уражень. (ст. 30 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення").

Поліція у режимі надзвичайної ситуації:

 • може проникнути до житла чи іншого володіння особи без вмотивованого рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із рятуванням життя людей та цінного майна під час надзвичайних ситуацій;
 • може обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць і автомобільних доріг під час надзвичайних ситуацій, якщо це необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей;
 • може вимагати від особи (осіб) залишити визначене місце на певний строк або заборонити чи обмежити особам доступ до визначеної території або об’єктів, якщо це необхідно для забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони життя і здоров’я людей.

Читайте також: "У Київській області запровадили режим надзвичайної ситуації".

Як отримати правову допомогу дистанційно:

 • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0800-213-103;
 • поставити запитання в месенджер фейсбук-сторінки системи БПД;
 • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД за посиланням);
 • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid;
 • прочитати правову консультацію на телеграм-каналі “Безоплатна правова допомога”.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати