01 липня 2025, 17:53

Що очікує українців з 1 липня: основні нововведення

З 1 липня вступають у силу ряд важливих законодавчих змін. На що варто звернути увагу, розповідаємо далі.

Нові соціальні виплати

З 1 липня 2025 року в Україні стартує експериментальний проєкт для сімей з низькими доходами. Про це повідомили у Пенсійному фонді.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Хто має право на виплату?

Одержати виплату вже з 1 липня 2025 року зможуть сім’ї, які на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги є отримувачами:

  • державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
  • допомоги на дітей одиноким матерям;
  • допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
  • тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

З 1 жовтня 2025 року зможуть долучитися й інші особи / сім’ї, обставини яких відповідають вимогам та критеріям, визначеним Порядком (матеріальне та соціальне становище, потреба в державній підтримці тощо).

Як подати документи?

Заява на отримання базової соціальної допомоги уповноваженого представника сім’ї подається:

  • в електронній формі з використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія);
  • у паперовій формі до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України, незалежно від зареєстрованого / задекларованого місця проживання уповноваженого представника сім’ї.

Алгоритм призначення базової соціальної допомоги

Подання заяв
Уповноважений представник сім’ї (повнолітній член родини) подає заяву про намір отримати базову соціальну допомогу та заяву про призначення. У заявах зазначаються його особисті, контактні дані, а також інформація про всіх членів сім’ї.

Перевірка даних
Відомості про склад сім’ї підтверджуються через відповідні інформаційні системи та державні реєстри.

Попередній розрахунок допомоги
Розрахунок орієнтовного розміру базової соціальної допомоги проводиться засобами Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Інформування заявника
Про результати розрахунку повідомляється уповноважений представник сім’ї.

Підтвердження згоди
Якщо сім’я погоджується з розрахованим розміром допомоги, уповноважений представник підписує заяву про призначення базової соціальної допомоги.

Як розраховується розмір базової соціальної допомоги?

Розмір базової соціальної допомоги визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї.

Розмір базової величини для розрахунку становить 4500 гривень.

Розмір базової величини для сім’ї визначається на рівні 100 відсотків такої базової величини для першого члена сім’ї (уповноваженого представника сім’ї),  кожної дитини віком до 18 років, особи з інвалідністю I або II групи, 70 відсотків такої базової величини – для кожного наступного члена сім’ї.

З якої дати та на який строк призначається базова соціальна допомога?

Базова соціальна допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважений представник сім’ї звернувся за її призначенням, незалежно від дати звернення.

Виплата призначається строком на шість місяців з подальшим автоматичним продовженням виплати такої допомоги на час реалізації експериментального проєкту (два роки).

ПФУ отримує нові повноваження 

З 1 липня Пенсійному фонду України передаються послуги, які раніше надавалися органами соцзахисту населення:

  • державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
  • державна соціальна допомога на догляд;
  • державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
  • допомога на поховання особам, які одержували державну соціальну допомогу та не мали права на пенсію, особам з інвалідністю, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

Нові вимоги техогляду авто 

Головне нововведення з 1 липня — запровадження повної фото- та відеофіксації процесу технічного контролю. Кожен пункт технічного контролю повинен бути обладнаний щонайменше двома камерами, які фіксують увесь процес проведення огляду. Якщо дві камери не охоплюють всю процедуру, суб’єкт господарювання повинен встановити додаткові.

Чітко регламентовані вимоги до якості відео та фотографій. Зокрема, транспортний засіб на фото має займати не менше 70% площі зображення.

Перелік категорій транспорту, для яких обов’язковий технічний контроль залишається актуальним, не змінився. Його мають проходити:

  • Легкові авто, що використовуються з комерційною метою, причепи до них, строком експлуатації більше 2 років — раз на два роки;
  • Вантажні авто до 3,5 тонн,   причепи до них, строком експлуатації більше 2 років — раз на два роки;
  • Вантажні авто понад 3,5 тонни, причепи до них та таксі,  незалежно від строку експлуатації — щороку;
  • Автобуси, транспортні засоби, що перевозяться небезпечні вантажі — двічі на рік.

При цьому легкові авто, що належать фізичним особам і не використовуються з метою отримання прибутку, техогляд проходити не зобов’язані.

Контроль за дотриманням нових вимог здійснюватимуть сервісні центри МВС. Якщо під час моніторингу буде виявлено порушення (наприклад, відсутність частини відеозапису або невідповідність автомобіля техвимогам), протокол технічного контролю анулюється. Про це повідомляють власнику автомобіля.

У разі експлуатації авто без чинного техогляду патрульна поліція має право оштрафувати водія. Штраф становить 340 грн.

Також передбачена адміністративна відповідальність для суб’єкта господарювання, який проводив техогляд із порушеннями — штраф у розмірі близько 1400 грн.

Перевірки ВПО 

Починаючи з 1 липня Мінфін буде проводити перевірки ВПО. Підставою для перевірки є перебування внутрішньо переміщеної особи за кордоном не менше ніж 90 календарних днів підряд.

У разі підтвердження інформації про виїзд ВПО на постійне місце проживання за кордон довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відкличуть. 

Винятки, що не включаються у період 90 днів: дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони. 

Також не включаються дні перебування за кордоном через смерть членів сім’ї особи та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров’я, судових та правоохоронних органах, у зв’язку з чим особа не могла повернутися з-за кордону та може підтвердити факт наявності таких обставин документально.

Доступні ліки в усіх аптеках

Починаючи з липня 2025 року всі субʼєкти господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю ліками в аптечних закладах, зобовʼязані укласти договір з НСЗУ в межах програми реімбурсації «Доступні ліки». 

Це означає, що отримати ліки безоплатно чи з частковою доплатою за цією програмою можна буде в будь-якій аптеці. Раніше в обовʼязковому порядку до програми були приєднані лише аптеки, розміщені в лікарнях.   

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати