09 грудня 2021, 10:44

Шахраї взяли на ваше ім’я онлайн кредит: алгоритм дій

Координаційний центр з надання правової допомоги

Про те, яким повинен бути алгоритм дій, якщо шахраї взяли на ваше ім’я онлайн кредит, розповідає Ігор Шпак – Начальник Відділу забезпечення роботи контактного центру Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Крок 1. Після того як виявлено укладення на Ваше ім’я договору онлайн – кредиту, перш за все необхідно дізнатися в якій мікрофінансовій установі взято кредит і яку суму ви начебто винні. Далі необхідно звернутися до МФО, щоб отримати всю інформацію по укладеному договору (номер договору, дату його укладання, суму позики та інше) та вимагати від МФО завірені копії договорів.

Крок 2. Перевірити інформацію щодо кредитної заборгованості можна  на вебсайті Українського бюро кредитних історій (https://www.ubki.ua). Раз на рік така інформація надається безкоштовно, а за повторний запит необхідно сплатити суму 50 грн. Як правило, сплачувати заборгованість за кредитним договором має саме боржник, за винятком випадків, передбачених актами цивільного законодавства або умовами самого договору.

Крок 3. Наступним етапом буде звернення до МФО щоб повідомити, що кредит Ви особисто не брали, навести свої пояснення та направити заяву з вимогою щодо скасування заборгованості (бажано додати докази та/або інформацію, що це підтверджує). Варто запам’ятати, що Ви вправі записувати всі телефоні розмови із співробітниками МФО чи колекторами.

Крок 4. Подальшим кроком буде звернення до правоохоронних органів із заявою щодо вчинення кримінального правопорушення, зокрема шахрайства, яке полягає в оформленні на Вас кредиту. Це робиться задля того, щоб правоохоронний орган зміг зафіксувати факт правопорушення та занести його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Крок 5. При незаконному укладенні кредитного онлайн – договору важливо звернутися безпосередньо до кіберполіції. Даний орган зможе дізнатися IP-адресу, номер телефону, що були використанні злочинцями.

Важливим моментом є звернення із заявою про підроблені документи для укладення договору онлайн – кредиту на Ваше ім’я до регуляторної організації – Національного банку України і Національної комісії з фондового ринку та цінних паперів. Дані організації можуть призначити перевірку та вимагати пояснень від МФО.

У разі, якщо мікрофінансова установа відступила право вимоги колекторській компанії і Вам телефонують з погрозами, то Вам необхідно невідкладно звернутись до правоохоронних органів із заявою про відкриття кримінального провадження за наступними статтями Кримінального кодексу України: стаття 182 – Порушення недоторканності приватного життястаття 189 – Вимаганнястаття 190 – Шахрайствостаття 355 – Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань. Записуйте всі розмови з колекторами та зберігайте документи, що надходять на Вашу адресу.

Крок 6. Але якщо всі ці дії не дадуть конкретного результату, то доведеться подавати до суду  позов про визнання недійсним договору позики.

Крок 7. Після визнання кредитного договору недійсним чи встановлення факту шахрайства, Вам необхідно звернутися до Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про незаконний кредит з Вашої кредитної історії.

А що робити тим людям, які не мають юридичної освіти, щоб подати до суду самостійно і на оплату послуг адвоката коштів немає?

У нашій країні вже багато років працює система з надання безоплатної правової допомоги. Будь яка особа, якій потрібна консультація, може самостійно звернутися до точок доступу до безоплатної правової допомоги за отриманням кваліфікованої правової допомоги. Всього в Україні більше ніж 500 офісів. Також, крім особистого звернення можна зателефонувати на гарячу лінію для отримання правової допомоги. Це номер телефона 0800213103. Якщо ж особі треба допомога у складанні позову до суду чи   адвокат, який би захищав інтереси в суді, то і таку послугу можна отримати в наших центрах та бюро правової допомоги. Але якщо первинна правова допомога, що полягає в наданні правових роз’яснень і консультацій безоплатна для всіх категорій населення, то адвоката за рахунок держави можуть дозволити тільки вразливі категорії населення.

А чи мають право на адвоката особи, в яких доходу офіційного немає або він незначний?

Повний перелік суб’єктів, хто має право саме на вторинну правову допомогу, тобто на складання процесуальних документів та представництва інтересів в суді, перелічені в статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Там достатньо великий перелік осіб. До них, наприклад, відносять учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб, дітей, а також осіб дохід яких не перевищує 2 розмірів прожиткового мінімуму. Тобто, малозабезпечені особи, в яких дохід маленький чи взагалі його нема можуть отримати безоплатну вторинну правову допомогу, але одразу попереджаю, що для підтвердження цього права необхідно буде зібрати довідки, які саме –  скажуть в центрі надання безоплатної правової допомоги.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати