22 січня 2020, 18:22

Рішення ВС за позовом до компанії "Гаджибей" порушує кредиторські права, - Нацбанк

Прес-служба НБУ

Верховний Суд 22 січня відхилив касаційну скаргу Національного банку на рішення судів попередніх інстанцій про відмову у зверненні стягнення на предмет іпотеки, пов’язаної з ексвласником ПриватБанку Ігорем Коломойським компанії ТОВ "Гаджибей".


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Суд дозволив НБУ стягнути нерухомість з компанії І.Коломойського вартістю більше 100 млн грн".

Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Так, зазначена компанія у жовтні 2014 р. надала НБУ в заставу дві земельні ділянки в Одеській області в якості забезпечення за кредитом рефінансування, що надавався ПриватБанку до націоналізації. Оскільки ТОВ "Гаджибей" не виконало взятих на себе зобов’язань майнового поручителя ПриватБанку, Нацбанк з метою погашення заборгованості через звернення стягнення на заставне майно подав позов до Господарського суду Одеської області.

У НБУ вказують, що 26 жовтня 2018 р. суд першої інстанції, а 22 жовтня 2019 р. суд апеляційної інстанції відхилили позовні вимоги НБУ. Суди обґрунтували свою позицію тим, що Нацбанк повинен був здійснювати стягнення застави з ТОВ "Гаджибей" лише у випадку неможливості списання коштів з банківських рахунків ПриватБанку.

"Зазначимо, що під час подання позову Національний банк керувався нормами, зокрема Закону України "Про Національний банк України". Так, НБУ наділений правом як списувати кошти з рахунків банків-боржників, так і звертати стягнення на заставлене майно з фінансових та майнових поручителів. Таке право є переважним і безумовним щодо задоволення кредиторських вимог Національного банку за наданими кредитами рефінансування, за якими настав строк погашення.

Крім цього, Верховний Суд неодноразово вказував, що право безспірного списання коштів з рахунків ПриватБанку не є обов'язком НБУ, тому жодним чином не виключає та не може виключати визначене законом право на звернення стягнення на предмет іпотеки, зокрема в судовому порядку. Така правова позиція була чітко зазначеною у спорах з аналогічними правовідносинами (у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 р. у справах №910/15475/17 та №910/15408/17, а також у постанові від 26.09.2018 р. у справі №910/16978/17)", - вказують у НБУ.

Читайте також: "Рахункова палата проведе понад 80 аудитів, перевіривши ВРУ, КМУ, ЦВК, КСУ".

"Ми не погоджуємося з рішенням Верховного Суду та переконані, що воно суперечить нормам чинного законодавства. Таке рішення створює ризик, коли ексвласники ПриватБанку зможуть уникнути відповідальності за невиконання взятих на себе зобов’язань. Крім того, така позиція, коли суд своїм рішенням обмежує право кредитора на обрання будь-якого із передбачених законом способу задоволення кредиторських вимог, створює правову невизначеність та порушує права не тільки Національного банку, а й інших кредиторів, які намагаються стягнути заборгованість у передбачений законом спосіб", - наголосив начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати