28 липня 2021, 16:33

Рішення ЄСПЛ на користь суддів ВСУ: що далі?

28.07.2021 р. у стінах Верховного Суду відбулась пресконференція на тему «Рішення Європейського Суду з прав людини: хто відповість за спробу узурпації вищого органу судової влади в Україні?»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


20210728_111831 (2)

Спікерами заходу виступили в.о. Голови Верховного Суду України (далі – ВСУ) Василь Гуменюк, а також судді ВСУ Галина Канигіна, Тетяна Жайворонок, Анатолій Ємець та адвокат Олена Льошенко.

22.07.2021 р. було опубліковане рішення ЄСПЛ, а перед цим були винесені відповідні рішення Конституційного суду України та Венеційської комісії, які постановили, що ліквідація ВСУ не засвідчується, а відбулось лише перейменування суду. Тобто з 2016 р. судді не можуть здійснювати правосуддя. «Нас не звільнили, але й не дають здійснювати конституційні обов’язки. До того ж на балансі Верховного Суду України налічується значна кількість майна, яка досі не списана. ЄСПЛ своїм рішенням дав чіткий дороговказ, куди має рухатися далі судова реформа в Україні», – зазначив в.о. Голови Верховного Суду України.

Олена Льошенко розповіла про те, як ця справа рухалася в ЄСПЛ: «Два з половиною роки ми боролися за цю справу. Наша справа отримала пріоритет, проте ковід затягнув процес вирішення цього питання. Держава Україна постійно зазначала, що перед ЄСПЛ заявники не використали всі національні засоби захисту. Такі засоби були просто малоефективними. Ми відбили всі ці аргументи в ЄСПЛ, тому суд став на наш бік. Початок судової реформи фактично позбавив конституційного права суддів здійснювати свої повноваження».

«У п. 63 рішення ЄСПЛ чітко вказано, що Закон №1402 фактично позбавив права реалізовувати свої суддівські права. Постає питання про те, чому деякі судді ВСУ пішли на конкурс до Верховного Суду (далі – ВС). Все просто, адже в Законі «Про судоустрій і статус суддів» не передбачався перехід суддів ВСУ до ВС. Також законодавці порушили принцип передбачуваності, оскільки спочатку не було передбачено, що суддів ВСУ не можна перевести до судів нижчої інстанції. До того ж ЄСПЛ поставив під сумнів конкурсний процес, а саме добір конкурсантів та проведення конкурсу», – наголосила Тетяна Жайворонок.

«Чому в Україні виникла така ситуація? Дійсно, зміни були внесені до Конституції України. Судова реформа була запущена, саме цього чекали від України наші європейські партнери. Проте мова ніколи не йшла про ліквідацію Верховного суду України, а навпаки, мала відбутися інтеграція спеціалізованих судів до Верховного суду України. КСУ підтвердив, що не може бути в країні два Верховних Суди, а у разі реформи має відбутися інтеграція», – зазначила Галина Канигіна.

«Кожен з нас працював у різних юрисдикціях, але надалі ми стали суддями Верховного суду України. Проте ми будемо боротися. Рішення КСУ має бути виконане. Ми боремося не за винагороду, а за законність та справедливість. Рішення ЄСПЛ підтверджує, що за нами правда. Якщо пануватиме Конституція та верховенство права, то наша держава матиме право на існування», – стверджує Анатолій Ємець.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати