12 червня 2021, 9:47

Результати опитування в країнах ЄС: зниження довіри до Євросоюзу

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно зі звітом Європейської ради з закордонних справ (ECFR), пандемія COVID-19 підірвала довіру до Європейського Союзу (ЄС). Однак, незважаючи на проблеми, з якими Європейський Союз боровся протягом останнього року, у всіх країнах існує сильна підтримка подальшого членства,  яка була виявлена на основі опитування громадської думки в дванадцяти державах-членах.

Читайте також: "Вірменія перейменує «коньяк» за € 3 млн від ЄС"

Реакція Європейського Союзу на пандемію COVID-19 підірвала впевненість в тому, як Брюссель справляється з серйозними кризами. Згідно зі звітом, що базується на останньому опитуванні, опублікованому Європейською Радою у закордонних справах (ECFR) 9 червня ц.р., у половині опитаних країн більшість респондентів заявили, що вони мало або зовсім не довіряють Європейському Союзу або що їхня довіра знизилася після подій минулого року.

Абсолютна більшість громадян Франції (62%), Німеччини (55%), Італії (57%), Іспанії (52%) та Австрії (51%) вважають, що європейський проєкт зазнає невдачі. У Польщі думку про те, що ЄС «не працює», розділяє третина (33%) респондентів. 44% заявили, що їхня довіра до ЄС вже була низькою або погіршилася за останній рік.

Віра в національні політичні системи також зменшилася під час пандемії. У понад половині опитаних держав-членів абсолютна більшість громадян вважає, що їхня національна політична система «не працює», причому ця точка зору найбільш яскраво виражена в Іспанії (80%), Франції (66%), Болгарії (63%) і в Польщі (60%).

Сильна підтримка подальшого членства в Союзі

Незважаючи на кризу суспільної довіри, як і раніше, широко поширена думка про необхідність більш тісної співпраці в рамках Європейського Союзу. Абсолютна більшість респондентів у всіх опитаних країнах, за винятком Франції та Німеччини, заявила, що криза через коронавірус виявила необхідність більш тісної співпраці між державами-членами.

Найчастішою відповідь респондентів на питання про те, як Європа повинна змінитися після COVID-19, стосувалася вироблення спільної реакції на глобальні кризи. Опитування ECFR також показало позитивне ставлення до подальшого членства в Європейському Союзі: респонденти в 11 з 12 опитаних країн-членів визнали членство «хорошим» для своєї країни.

Винятком стала Франція, де найбільш поширеною відповіддю було те, що членство в ЄС – «ні добре, ні погано». У Польщі майже дві третини респондентів (64%) відповіли, що членство країни в ЄС – «добре».

«Якщо Союз хоче вижити, він повинен терміново підняти планку». Автори звіту Сьюзі Деннисон і Яна Пульерін закликають представників ЄС проявити ініціативу на самітах G7, НАТО і США-ЄС, що відбудуться цього місяця. Вони також попереджають, що зруйнована віра в необхідність європейського співробітництва «не переживе подальших невдач».

Те, як Європейський Союз бореться з пандемією COVID-19, підірвало впевненість у його здатності діяти в умовах кризи. За словами співавтора дослідження Сьюзі Деннисон, зростаюча недовіра до європейського проєкту виходить за межі виборців-євроскептиків і проникає в мейнстрим. «Як показують наші дані, переконаність в необхідності співпраці в рамках Євросоюзу найслабша серед громадян франко-німецького локомотива. Якщо Союз хоче вижити, він повинен терміново підняти планку», – зазначила вона.

Голова програми European Power в ECFR підкреслила, що, оскільки громадяни особливо розчаровані проблемами програми вакцинації ЄС від COVID-19, Європейська комісія не може дозволити собі здійснювати ті ж помилки при організації економічного відновлення Товариства. «Фонд реконструкції, що запускає зелений розвиток у дусі соціальної інтеграції, міг би стати ще одним успіхом Союзу», – оцінила вона.

Незважаючи на проблеми, усі країни рішуче підтримують подальше членство в Європейському Союзі. «Якщо ЄС хоче пережити наступну стадію пандемії і будь-який інший виклик його легітимації, необхідно, щоб він прислухався до голосу своїх громадян», – підкреслив співавтор дослідження Ян Пульерін.

«Європейці хочуть рішучого лідерства, яке ставить багатосторонність на перше місце і яке підтримує і захищає їхні цінності та інтереси на міжнародній арені. Було б правильно, якби високопоставлені представники Європейського Союзу прислухалися до цих голосів і діяли відповідно на найважливіших самітах цього місяця. У них може не бути іншого шансу», – сказала вона.

Звіт ґрунтується на опитуванні громадської думки в дванадцяти державах-членах Європейського Союзу, проведеному для ECFR у березні та квітні 2021 року. Країни і вибірка такі: Австрія (1027), Болгарія (1000), Данія (1012), Франція (3026), Німеччина (3080), Угорщина (1001), Італія (1 003), Нідерланди (1008), Польща. (1012), Португалія (1011), Іспанія (2036), Швеція (1015).

Джерела

Nowy sondaż. Unia zawiodła swoich obywateli w czasie pandemii koronawirusa. 

"Jeśli Unia ma przetrwać, musi pilnie podnieść poprzeczkę". Badanie w 12 krajach, w tym w Polsce. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати