12 червня 2021, 9:47

Результати опитування в країнах ЄС: зниження довіри до Євросоюзу

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Згідно зі звітом Європейської ради з закордонних справ (ECFR), пандемія COVID-19 підірвала довіру до Європейського Союзу (ЄС). Однак, незважаючи на проблеми, з якими Європейський Союз боровся протягом останнього року, у всіх країнах існує сильна підтримка подальшого членства,  яка була виявлена на основі опитування громадської думки в дванадцяти державах-членах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Вірменія перейменує «коньяк» за € 3 млн від ЄС"

Реакція Європейського Союзу на пандемію COVID-19 підірвала впевненість в тому, як Брюссель справляється з серйозними кризами. Згідно зі звітом, що базується на останньому опитуванні, опублікованому Європейською Радою у закордонних справах (ECFR) 9 червня ц.р., у половині опитаних країн більшість респондентів заявили, що вони мало або зовсім не довіряють Європейському Союзу або що їхня довіра знизилася після подій минулого року.

Абсолютна більшість громадян Франції (62%), Німеччини (55%), Італії (57%), Іспанії (52%) та Австрії (51%) вважають, що європейський проєкт зазнає невдачі. У Польщі думку про те, що ЄС «не працює», розділяє третина (33%) респондентів. 44% заявили, що їхня довіра до ЄС вже була низькою або погіршилася за останній рік.

Віра в національні політичні системи також зменшилася під час пандемії. У понад половині опитаних держав-членів абсолютна більшість громадян вважає, що їхня національна політична система «не працює», причому ця точка зору найбільш яскраво виражена в Іспанії (80%), Франції (66%), Болгарії (63%) і в Польщі (60%).

Сильна підтримка подальшого членства в Союзі

Незважаючи на кризу суспільної довіри, як і раніше, широко поширена думка про необхідність більш тісної співпраці в рамках Європейського Союзу. Абсолютна більшість респондентів у всіх опитаних країнах, за винятком Франції та Німеччини, заявила, що криза через коронавірус виявила необхідність більш тісної співпраці між державами-членами.

Найчастішою відповідь респондентів на питання про те, як Європа повинна змінитися після COVID-19, стосувалася вироблення спільної реакції на глобальні кризи. Опитування ECFR також показало позитивне ставлення до подальшого членства в Європейському Союзі: респонденти в 11 з 12 опитаних країн-членів визнали членство «хорошим» для своєї країни.

Винятком стала Франція, де найбільш поширеною відповіддю було те, що членство в ЄС – «ні добре, ні погано». У Польщі майже дві третини респондентів (64%) відповіли, що членство країни в ЄС – «добре».

«Якщо Союз хоче вижити, він повинен терміново підняти планку». Автори звіту Сьюзі Деннисон і Яна Пульерін закликають представників ЄС проявити ініціативу на самітах G7, НАТО і США-ЄС, що відбудуться цього місяця. Вони також попереджають, що зруйнована віра в необхідність європейського співробітництва «не переживе подальших невдач».

Те, як Європейський Союз бореться з пандемією COVID-19, підірвало впевненість у його здатності діяти в умовах кризи. За словами співавтора дослідження Сьюзі Деннисон, зростаюча недовіра до європейського проєкту виходить за межі виборців-євроскептиків і проникає в мейнстрим. «Як показують наші дані, переконаність в необхідності співпраці в рамках Євросоюзу найслабша серед громадян франко-німецького локомотива. Якщо Союз хоче вижити, він повинен терміново підняти планку», – зазначила вона.

Голова програми European Power в ECFR підкреслила, що, оскільки громадяни особливо розчаровані проблемами програми вакцинації ЄС від COVID-19, Європейська комісія не може дозволити собі здійснювати ті ж помилки при організації економічного відновлення Товариства. «Фонд реконструкції, що запускає зелений розвиток у дусі соціальної інтеграції, міг би стати ще одним успіхом Союзу», – оцінила вона.

Незважаючи на проблеми, усі країни рішуче підтримують подальше членство в Європейському Союзі. «Якщо ЄС хоче пережити наступну стадію пандемії і будь-який інший виклик його легітимації, необхідно, щоб він прислухався до голосу своїх громадян», – підкреслив співавтор дослідження Ян Пульерін.

«Європейці хочуть рішучого лідерства, яке ставить багатосторонність на перше місце і яке підтримує і захищає їхні цінності та інтереси на міжнародній арені. Було б правильно, якби високопоставлені представники Європейського Союзу прислухалися до цих голосів і діяли відповідно на найважливіших самітах цього місяця. У них може не бути іншого шансу», – сказала вона.

Звіт ґрунтується на опитуванні громадської думки в дванадцяти державах-членах Європейського Союзу, проведеному для ECFR у березні та квітні 2021 року. Країни і вибірка такі: Австрія (1027), Болгарія (1000), Данія (1012), Франція (3026), Німеччина (3080), Угорщина (1001), Італія (1 003), Нідерланди (1008), Польща. (1012), Португалія (1011), Іспанія (2036), Швеція (1015).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати