11 червня 2021, 18:45

Вірменія перейменує «коньяк» за € 3 млн від ЄС

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

На засіданні уряду Республіки Вірменії (РВ) 10 червня ц.р. було схвалено угоду з ЄС про фінансову підтримку країні з боку Брюсселя в розмірі 3 млн євро за відмову від маркування «коньяк» на алкогольній продукції. Назва «коньяк» є захищеним географічним найменуванням (AOC, Appellation d'Origine Contrôlée) відповідно до законодавства Франції. Коньяком може називатися міцний алкогольний напій (бренді) вироблений у певній області – у департаменті Шаранта (Франція), де розташоване місто, що дало назву напою – Коньяк.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Уряд РВ 13 травня під час засідання кабінету міністрів схвалив пропозицію про підписання фінансової угоди з Європейською комісією «Про сприяння в реалізації 237 статті Угоди про всеосяжне і розширене партнерство Вірменії та ЄС (CEPA). Етап I». Згідно з довідкою-обґрунтуванням до документа, мета угоди – сприяти зусиллям РВ у розвитку економічного потенціалу, а також – зміцнити стійке співробітництво у сфері торгівлі в рамках положень CEPA, зокрема, сприяти реалізації положень щодо географічного маркування назв згідно із статтею 237 Угоди (CEPA).

«Мета програми – стимулювати плавне і продуктивне припинення використання географічного найменування ЄС «коньяк» для товарів, що випускаються у Вірменії, а також – сприяти експорту продукції з Вірменії для збереження конкурентності всесвітньо відомого вірменського алкогольного напою на міжнародних ринках. Зокрема, сприяти в розробці нового бренду, стимулювати просування даної назви як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку в питанні реклами та збереження ринкових ніш», – йдеться в документі. Бюджет програми визначено в 3 млн євро.

Саму угоду про поступову відмову вірменських компаній-виробників коньяку від такого маркування було підписано ще в листопаді 2017 року. Це зобов’язання увійшло в дорожню карту реалізації угоди між ЄС і Вірменією «Про всеосяжне і розширене партнерство». Остаточно відмовитися від назви коньяк вірменські виробники повинні до 2043 року, але виробляти нові партії алкоголю під назвою «коньяк» стане заборонено вже з 2032 року, до 2043 року Вірменія повинна розпродати старі запаси. Для того, щоб вірменські виробники могли придумати нове визначення алкогольного напою замість слова «коньяк» і для підтримки популяризації нового бренду, ЄС виділяє 3 млн євро. Зараз вірменський коньяк експортується в країни Європи як бренді, а в країни ЄАЕС – як коньяк.

За легендою, коли води Великого потопу хлинули, Ной зійшов з гори Арарат і оселився в Араратській долині. Разом з синами він посадив біля підніжжя гори виноградну лозу. Вважається, що людство вперше пізнало смак вина, коли Ной скуштував цілющий напій, виготовлений з цього винограду. Не тільки легенди свідчать про те, що виноробством на території Вірменії займалися з найдавніших часів. Старовинні рукописи, археологічні знахідки та технологія виробництва свідчать про те, що виноробством і виноградарством на території Вірменії займалися з починаючи з XV ст. до н.е.

Коньяк – один із головний символів Вірменії. Коньячне виробництво у країні було засновано ще в 1887 році купцем першої гільдії Нерсесом Таіряном в Єревані на першому виноробному заводі, побудованому десятьма роками раніше на території колишньої Єреванської фортеці. На вдосконаленому заводі були встановлені 2 вогневих перегінних апарати для викурювання коньячного спирту. Вірменські коньяки за часів колишнього СРСР займали призові, частіше – перші місця, за що здобули популярність у багатьох країнах світу.

Найяскравіші відкриття в період Радянського Союзу пов’язані з ім’ям Маркара Седракяна. Технолог-віртуоз Єреванського заводу розробив низку коньяків, які випускаються донині. Наприклад, десятирічний «Двин», який полюбився Черчиллю. За легендою, Сталін надсилав його британському прем’єру ящиками. Часто можна знайти історію про те, що саме це врятувало Седракяна від заслання. Нібито після того, як головного по купажу відправили в Сибір, Черчілль зауважив зміни і поскаржився Сталіну. Седракяна, звичайно, повернули на завод. Вірменський коньяк полюбляли також Агата Крісті, Френк Сінатра та багато інших знаменитостей.

Цікаво, що Європейський союз вперше зажадав від СРСР змінити назву вірменського коньяку ще в 1959 році, оскільки батьківщиною цього напою є однойменне французьке місто. Потім ця вимога прозвучала після проголошення незалежності республіки. У 1998 р найбільший вірменський виробник коньяку Єреванський коньячний завод увійшов у міжнародну компанію Pernod Ricard. Вирішення проблеми було знайдено: «у пострадянські країни напій вивозився як «коньяк», а в європейські – як «бренді». Вірменський коньяк експортувався під назвами «Араратській бренді Наірі» і «Араратській бренді Двин».

Справжній вірменський коньяк – це елітний продукт, якість якого контролюється законами Республіки Вірменія. На відміну від місцевого бренді, іменованого «арбун», цей напій виготовляється виключно з винограду, що росте лише в деяких регіонах Вірменії. Саме він надає вірменському коньяку незабутній смак і аромат. Періодично люди порівнюють французький і вірменський коньяк, акцентуючи увагу на тому, що вірменський коньяк – бюджетна альтернатива «Hennessy», «Martell», «Courvoisier» та ін.

Випадок з Вірменією не є унікальним. Згідно з регламентом ЄС країнами походження, які можуть використовувати найменування коньяк, арманьяк, граппа і херес, є Франція, Італія та Іспанія. У країнах СНД ще з часів, що передували юридичному закріпленню цієї назви, склалася традиція називати коньяком певний різновид бренді, незалежно від місця виробництва. .

Україна також взяла на себе зобов’язання припинити використовувати назву «коньяк» у своїй алкогольний продукції – перехідний період для української сторони завершується в 2025 році. З 1 січня 2026 Україна позбудеться права виробляти коньяки. У січні 2020 року в Укрвинпромі заявили, що країна продовжить виробляти коньяк і шампанське до кінця 2025 року. З 2023 на полицях українських магазинів зникнуть такі популярні продукти, як коньяк, шампанське, пармезан, фета та інші. Ці назви не можна буде використовувати згідно з новим законом про географічні вказівки. Відзначається, що Євросоюз не прагне змінити чиюсь культуру, а охороняє інтелектуальну власність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати