26 березня 2020, 13:07

Режим віддаленої роботи - вже перевага для бізнесу

Як би не хотілося піддатися хаосу та паніці, але партнерам юридичних компаній довелося швидко реагувати на зміни, що трапилися. Редакція «ЮГ» запровадила рубрику «Welcome to the legal digital», в якій представники юрбізнесу діляться досвідом, як вони адаптуються до «домашніх» умов праці та контролюють робочі процеси. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


5599Микола Стеценко, співкеруючий партнер AVELLUM

- Наразі діджиталізація є основою бізнесу. Як Ви вибудовуєте свої відносини з клієнтами, враховуючи, що вони переходять в онлайн?

- Вже другий тиждень ми працюємо в дистанційному режимі. Радий, що ми були повністю до цього готові. Більшість наших клієнтів так само працюють онлайн. Ми спілкуємося з ними в нормальному режимі через всі доступні засоби зв’язку: імейли, месенджери та ін. Звичайно, переговори інколи все одно доводиться проводити в живому режимі. Однак вже незабаром, я впевнений, будуть випадки, коли навіть переговори в Києві проводитимуться в дистанційному відео-режимі. Це цілком можливо в умовах сучасних засобів комунікації та програм. При цьому я думаю, що з’являтимуться нові правила ведення розмови, тобто етикет відеорозмови: як говорити так, щоб всі чули один одного, додаткові переваги вбудованих чатів на додаток до голосу та відео тощо. 

- Чи проводиться контроль за дистанційною роботою?

- Звичайно! Ми намагаємося проводити контрольні дзвінки з усією групою принаймні двічі на тиждень, а в менших групах - ще частіше. Як і раніше, на рівні усієї фірми є сенс проводити такі зустрічі або дзвінки лише у разі нагальної потреби, тому це відбувається раз на місяць.

- Чи з розумінням клієнти ставляться до ситуації?

- Звісно, адже вибору немає через карантин. Намагаємося підтримувати зв’язок з клієнтами, допомагати принаймні морально, адже сьогодні, як ніколи, важливе будь-яке спілкування для підтримки соціальних зв’язків.

- Чи є запити на консультації від клієнтів щодо ситуації навколо коронавірусу?

- Насамперед, такі запити існують у сфері трудового права та нерухомості. Також у деяких транзакціях сторони цікавляться, чи є можливість вийти з угоди на підставі форс-мажору або інших положень контракту. Деякі клієнти запитують, чи працюють державні органи у звичайному режимі, як впливає карантин на строки розгляду справ і документів.

- Як не втратити працівників та клієнтів під час кризи?

- На мою думку, по-перше, важливою є регулярна комунікація з працівниками та клієнтами. По-друге, це чесність, відверта розмова з працівниками щодо перспектив роботи, динаміки минулих криз, варіантів мінімізації втрат. Не секрет, що всім бізнесам в Україні найближчими місяцями буде складно, відбудеться падіння в обсягах роботи та знизяться доходи. Однак це далеко не перша криза, через яку проходить українське суспільство і бізнес. Звичайно, вона унікальна, але розвивається за типовими сценаріями. Тому ми готові з впевненістю сказати, що через 3-6 місяців буде суттєвий підйом у транзакційних практиках (зокрема, у практиці боргових реструктуризацій та продажу активів). Потім буде підйом у практиці банкрутств та судових спорів. Раджу фірмам та їхнім працівникам набратися терпіння і готуватися до майбутнього підйому в роботі. Я впевнений, що цю кризу ми переживемо так само, як і всі минулі!

Malskyy-_for-site_ Олег Мальський, партнер ETERNA LAW

На які практики зараз з’явився особливий попит, а які стали менш популярними?

На мою думку, на сьогоднішній момент практику трудового права та судову практику взяли за особливий попит. Можливо, це також буде стосуватися і права практики банкрутств.

Менш популярними стали напрямки трансакційних сфер у зв’язку з падінням ділової активності. У першу чергу на сьогоднішній день роботодавців та робітників цікавитимуть  питання прав та обов’язків у трудових відносинах, кваліфікацій карантину, форс-мажор та інших обставин. Відповідно практика трудового права буде найбільш популярною та найбільш дієвою.  Водночас судові практики будуть, напевно, другими за популярністю, адже дуже багато судів переносять свої засідання, і з цієї точки зору актуальність «судовиків» є досить низькою. При цьому для багатьох компаній, які не зможуть досягнути в переговорному процесі домовленостей (а саме домовленостей щодо оплати поставок, орендної плати, відносин зі своїми співпрацівниками), виникне потреба звернення в суд.

Третьою за популярністю практикою я вважаю практику банкрутства, адже важкі часи, так чи інакше, спричиняють бажання або неможливість деяких підприємств далі вести господарську діяльність. Це можуть бути як контрольовані банкрутства, так і банкрутства абсолютно ринкові. Тому вважаю, що практика банкрутства буде третя за популярністю у цей важкий час.

Потрібно зауважити, що, як підказує досвід, дуже часто суб’єкти господарювання вирішують не звертатися до юристів, розуміючи, що фактично форс-мажорні обставини настали для всіх, і їх доказ фактично не вимагає додаткових зусиль і звернення до суду буде досить проблематичним, довготривалим та складним. У зв’язку з цим цілком можливе поширення практики медіації, переговорної процедури та консультування у вищезазначених сферах.

15585411_10154717572916788_3990933937562532443_o Ілля Ткачук, партнер і керівник практики корпоративного права та M&A INTEGRITES

- Які запити від клієнтів наразі мають найбільший попит? 

- Під час карантину ми отримуємо найбільше запитів щодо оптимізації витрат на утримання працівників, використання положень про форс-мажорні обставини у договорах, а також про податкові пільги для бізнесу в період карантину.

INTEGRITES започаткувала COVID-19 Help Desk, що складається з трьох партнерів, кожен з яких надає спеціалізовані консультації клієнтам в умовах карантину і пандемії. Готуємо до запуску тематичний блог з функцією прийняття вхідних запитів від бізнесу, який потребує консультацій щодо наслідків пандемії для своїх операційних процесів.

- Дайте кілька порад для бізнесу: що варто робити, а що - ні? 

- Ми радимо бізнесу невідкладно моделювати кілька сценаріїв розвитку ситуації, щоб вчасно оптимізувати бізнес та управлінські процеси, а отже, зменшити витрати. Зараз компаніям потрібно думати про те, як пережити кризу з мінімальними втратами. Для цього потрібно розуміти, які опції є в питаннях управління персоналом, які контракти можна не виконувати у зв’язку з форс-мажором. Маючи досвід Європи, ми точно не радимо розраховувати на те, що через місяць-два ситуація нормалізується. Навпаки, краще розглядати погіршення ситуації та моделювати можливі сценарії для того, щоб з ними впоратися.

- Які переваги для бізнесу принесе перехід в онлайн-режим?

- Режим віддаленої роботи, а точніше можливість випробувати його в «польових» умовах, вже є перевагою. Більшість компаній давно мали технічні можливості та інструменти для діджиталізації, але їм бракувало стимулів, щоб дійсно інтегрувати їх у робочий процес. Наразі є стимули. Чим вдалішим буде їх запровадження, тим швидше бізнес зможе пришвидшити та покращити багато адміністративних та інших процесів.

90755507_217804369455817_4338799623394033664_nДіма Гадомський, СЕО Axon Partners

- Чи проводиться контроль за дистанційною роботою?

- Ні, контролю немає. Але є постійна комунікація. У нас вся внутрішня комунікація відбувається у Slack, але сама платформа не так важлива (є маса інших, наприклад, MS Teams, Facebook for Work), як важливі процеси, правила і звички.

Ось як ми робимо. Щопонеділка о 09:30 у нас пленінг: на ньому всі розказують про доступну завантаженість, а партнери розподіляють нові задачі і проекти. Таски і проекти ведуться у таск-менеджмент системі. У нас вона називається Odoo, але є мільйон аналогів. 

У партнерів є окремі зустрічі - щодо потенційних клієнтів і клієнтських оплат. Комунікація по проектах відбувається прямо у Slack (під кожен проект є окремий чат). Більшість управлінських питань ми вирішуємо в Slack голосуванням (плюсиками і мінусиками). Якщо до питання є багато коментарів, тоді робимо відеодзвінок.

Щоб чат не перетворювався на срач, маємо кілька правил і один фокус. 

Правило 1: говорити лише по темі. Правило 2: писати коротко. Правило 3: якщо заперечуєш, то заперечуєш:

  • валідно (не просто, мені не подобається, бо так, а мені не подобається, тому що це може нам зашкодити через те, що);
  • заперечувати потрібно тільки від імені напрямку, за який ти відповідаєш (я відповідаю за маркетинг, тому не можу висловлювати заперечення проти рішень, які стосуються фінансів). 

Фокус у тому, що ми зробили анкети про комфортне спілкування. Кожен описав, що його напрягає. Мене, наприклад, напрягають дзвінки по телефону і довгі неструктуровані тексти. Когось напрягає тролінг. Когось - прихована агресія. 

- Як не втратити працівників та клієнтів під час кризи?

- Бути із ними постійно на зв’язку і підтримувати одне одного. Не думаю, що люди захочуть самі піти, бо змінити роботу під час кризи - це той ще квест. Тому втратити людей можна хіба з ініціативи компанії.

- Якими сервісами захисту даних Ви користуєтеся в умовах дистанційної роботи?

- Ми тримаємо баланс між зручністю і захистом та знаємо приклади того, як у захищених мов фортеця юридичних фірмах відбувається витік інформації. Тому ми не граємо у шпигунів, а, навпаки, спілкуємося із клієнтом із розумінням того, що переписка може бути опублікована (щоб не червоніти за те, як і що ми обговорюємо).

Сенситивну інформацію обговорюємо під час відеодзвінків. Звичайно, маємо внутрішні регламенти щодо подвійних аутентифікацій всіх робочих сервісів, регулярну зміну паролів. Карантин у цьому плані нічого не змінив у наших підходах.

инпраксиСемен Кравцов, партнер INPRAXI LAW

- Криза у світі… Що робити партнерам юридичних компаній? Який алгоритм дій?

- Цілком очевидно, що ми вже на порозі глобальних світових змін, які торкнуться кожної сфери нашого життя, але справжні наслідки побачимо ближче до літа. Звісно, наразі всі плани мають бути скориговані, але певного алгоритму немає.

У світі конкуренції той, хто знайде успішний алгоритм адаптації до реалій, виграє найбільше.

Головне пам’ятати, що хоча кризові часи сповнені неприємностями, але це ще й часи великих можливостей.

- Що робити тим, хто не подбав про свою «фінансову подушку» заздалегідь?

- Я вважаю, що за сприятливої економічної ситуації далеко не всі дивляться далеко вперед, не всі здатні передбачити майбутні потрясіння та відповідним чином до них підготуватися. Вірогідно, потрібно кардинально переглядати бюджети, а особливо - витрати. Однак це ніколи і нікому не подобалося.

- Наразі діджиталізація є основою бізнесу. Як Ви вибудовуєте свої відносини з клієнтами, враховуючи, що вони переходять в онлайн?

- Ми завжди підтримуємо діджиталізацію, розуміючи, що за цим майбутнє. Розвиток онлайн-сервісів - це саме та сфера, якій нинішня кризова ситуація надасть найбільший поштовх. Безперечно, ми беремо участь у багатьох таких проектах, тому для нас це не спричиняє жодних незручностей.

- Чи проводиться контроль за дистанційною роботою, наприклад, за допомогою відеодзвінків?

- Жодного особливого контролю ми не здійснюємо, вимірюємо ефективність через інші інструменти. До того ж дистанційна робота для нас не є чимось екстраординарним.

- Чи з розумінням клієнти ставляться до ситуації?

- Звісно, оскільки багато клієнтів зараз також перебувають на віддаленому режимі роботи.

- Чи є запити на консультації від клієнтів щодо ситуації навколо коронавірусу?

- Я розділив би характер запитів на дві групи. Перша - ті, хто зараз зовсім не може працювати, тому їх цікавить, як ефективно протидіяти кризовій ситуації через юридичні важелі. Друга - ті, хто зараз продовжує свою діяльність. Їх цікавить, які наразі існують нюанси в роботі з огляду на численні обмеження, введені органами влади.

- На які практики зараз з’явився особливий попит, а які стали менш популярними?

- Варто сказати про те, на які практики з’явиться попит у майбутньому. Наразі багато підприємців, компаній перебувають у режимі очікування, обмірковуючи адаптацію або взагалі переформатування бізнесу. Тож варто очікувати зростання попиту на практики, які супроводжують функціонування онлайн-бізнесу. Цілком можливою є активізація практики вирішення спорів.

- Як не втратити працівників та клієнтів під час кризи?

- Як би занадто просто це не звучало, у кризових ситуаціях ми маємо триматися всі разом. На жаль, тенденції невтішні - багато роботодавців вже звільняють своїх працівників. У цій ситуації потрібно шукати компроміси. Без жодних сумнівів - моделі співпраці будуть переглядатися.

- Які законодавчі зміни змогли б полегшити ситуацію?

- Законодавство не завжди здатне допомогти у вирішенні кризових ситуацій, оскільки замість того, щоб запропонувати ефективні рішення, воно доволі часто сприяє виникненню ще більшої кількості суперечливих питань. Насамперед, зміни мають бути адекватною реакцією на кризову ситуацію та відображатися в податковій політиці та підтримці економіки. Однак той факт, що вони можуть і мають бути радикальними, не викликає сумнівів. Ми знаємо, що першочергові заходи вже були введені, вони є виправданими. Питання зараз полягає в тому, щоб оперативно коригувати ті чи інші рішення. Як би дивно це не виглядало, але в деяких сферах держава має тимчасово посилити власні контрольні функції. Корисними можуть бути заходи, запроваджені європейськими державами.

віталій бурдак Віталій Бурдак, керуючий партнер Pavlenko Legal Group

«Нині ситуація, яка склалася не тільки в Україні, але і у світі, - поширення вірусу COVID-19 та впровадження карантину, - стала випробуванням для компаній. Деякі з них змушені перевести своїх працівників на віддалений режим роботи, а інші - навіть призупинити діяльність у зв’язку із суворими превентивними заходами для попередження поширювання захворювання.

Наша команда із року в рік, незалежно від зовнішніх обставин, будувала надійну внутрішню культуру, у якій би кожен працівник почував себе комфортно і впевнено та міг розраховувати на підтримку колег. Наші клієнти були і є для нас не просто замовниками юридичних послуг, а надійними партнерами. Пліч-о-пліч ми будували бізнес на основі довіри, втілюючи на кожному кроці принципи клієнтоорієнтованості. Тому ми докладаємо максимум зусиль, щоби період карантину не вплинув на наші взаємини з клієнтами та колегами.

Віддалений режим розглядаємо лише як один із форматів роботи, у якому досить часто працюємо з клієнтами, перебуваючи у відрядженнях або відпустках у межах чи поза межами країни. Ми робимо все можливе, щоб комфорт та життя працівників не змінилися під впливом зовнішніх факторів.

Як ми працюємо під час карантину за межами офісу? Насправді майже так само. Наш робочий графік залишився без значних змін: наради проводимо під час відео-конференцій, важливі питання оперативно вирішуємо у форматі листування у месенджерах. Тому для нас не стало проблемою самоорганізуватися і перейти в онлайн-формат роботи. Посилена комунікація використовується не тільки для перевірки якості виконання задач, але і для надання нашій команді психологічної та емоційної підтримки у такий нелегкий період.

Зовнішньо ми надаємо клієнтам підтримку - робота по їхнім справам у жодному разі не зупиняється. Більше того, ми оперативно реагуємо на будь-які законодавчі зміни, які приймає Верховна Рада України. Також ми надаємо клієнтам рекомендації, як зберегти бізнес у період карантину: що краще зробити, як оминати підводні камені. У період подібної «соціальної турбулентності» ми знаходимося на зв’язку 24/7 і завжди готові стати «тривожною кнопкою» для клієнта.

Підводячи підсумки, хочу зауважити, що будь-яка криза - це завжди період творчих викликів, привід пробувати нові формати роботи та експериментувати із подачею контенту. Ми йдемо у ногу з часом, тому наші працівники використовують Zoom для нарад, Skype - для ділових зустрічей, месенджери у Facebook, WhatsАpp - для спілкування один з одним. Ми віримо у те, що завдяки добре скоординованій роботі можна досягнути надзвичайних результатів навіть в екстрених умовах».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати