29 листопада 2021, 18:12

Рахункова палата рекомендує «Укроборонпрому» розробити план дій з оздоровлення суднобудівних підприємств

Пресслужба Рахункової палати

Рахункова палата рекомендує Державному концерну «Укроборонпром» розробити та затвердити план заходів з оздоровлення суднобудівних підприємств. Про це йдеться в Звіті про результати аудиту ефективності використання і розпорядження державними суднобудівними підприємствами об’єктами державної власності, матеріальними та іншими активами, що мають фінансові наслідки для державного бюджету.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "У 2022 році Рахункова палата перевірить Нацполіцію, Нацгвардію, «Охматдит», Мінцифри та НАБУ"

Про це повідомляє пресслужба Рахуноковї палати.

Суднобудування визначено законодавством України пріоритетною галуззю економіки. Для його підтримки на державному рівні неодноразово запроваджувались податкові пільги та преференції, проте безсистемно та непослідовно.

Cтаном на І півріччя 2021 року в Україні на суднобудівних підприємствах усіх форм власності працює близько 6 тис. осіб (6,4%  від аналогічного показника 1990 року). У 2020 році обсяги реалізованої продукції таких підприємств становили 3,5 млрд грн, що на 18%  менше, ніж у 2019 році.

Аудит встановив, що протягом 2018 – І півріччя 2021 року «Укроборонпром» як уповноважений суб’єкт господарювання  з управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі не забезпечив ефективного управління суднобудівними підприємствами, які входять до його складу.

Зокрема, не запроваджена система контролю, яка б забезпечувала перевірку ефективності виконання управлінських рішень, виявлення та усунення відхилень у фінансово-господарській діяльності, системі бухгалтерського обліку та використання матеріальних ресурсів підприємств. Крім того, не залучалися інвестиційні ресурси для діяльності підприємств.

З трьох суднобудівних підприємств («Миколаївський суднобудівний завод» (ДП «МЗС»), «Херсонський державний завод «Палада» (ДП «Палада») і «Дослідно-проектний центр кораблебудування» (ДП «ДПЦК») прибуткове лише останнє. ДП «ДПЦК» – єдина спеціалізована проектно-конструкторська організація, яка вже 31 рік виконує науково-технічні роботи та надає послуги зі створення бойових кораблів, допоміжних суден та інших плавзасобів спеціального призначення; здійснює будівництво, модернізацію та експлуатацію цивільних кораблів і суден тощо. Матеріально-технічна база придатна для експлуатації й постійно оновлюється. Рівень зарплат на підприємстві становить майже 19 тис. грн на місяць, станом на І півріччя 2021 року.

На жаль, ситуація на «Миколаївському суднобудівному заводі» не така позитивна. Підприємство з 230-річною історією належало до найбільших суднобудівних підприємств країни, але зараз його матеріально-технічна база в занепаді, повністю застаріла, не конкурентоздатна, потребує реконструкції та модернізації. Знос основних технічних засобів сягає 80%. Із трьох стапелів цього підприємства два найстаріші непридатні і їх планують демонтувати. Третій стапель із 1993 року заблокований недобудованим судном, щодо якого досі тривають суди з іноземним замовником. Із 2009 року завод не збудував жодного нового корабля і лише ремонтував судна. За такої ситуації діяльність ДП «МСЗ» стабільно збиткова, фінансово-економічні проблеми не вирішуються протягом десятків років, виробничий потенціал поступово втрачається. Збитки із 94 млн грн у 2018 році зросли до 177,9 млн грн у 2020 році, а у І  півріччі  2021 року - 93,4 млн гривень. Обсяги кредиторської заборгованості зросли з понад 800 млн грн у 2018 році до понад 961 млн грн у І півріччі 2021 року. Середньомісячна зарплата одного працівника становить 7742 гривень.

При цьому впродовж останніх років ДП «МЗС» збільшило обсяги виконання ремонтних робіт військової техніки для Збройних Сил України: 2018 рік – 16 млн грн, 2019 рік – майже  26 млн грн, 2020 рік – майже 50 млн гривень. Однак, через брак кадрів на підприємстві, майже 80% робіт з ремонту військових суден здійснювали сторонні організації (співвиконавці). Відповідно, значну частину доходів отримали приватні комерційні підприємства.

На Херсонському держзаводі «Палада» ситуація також критична. Основні засоби підприємства зношені на 90%  і не конкурентоздатні. Застаріла й занедбана матеріально-технічна база потребує реконструкції та модернізації. Діяльність підприємства стабільно збиткова:  майже 5 млн грн збитків у 2018 році зросли до понад 18 млн грн у 2020 році; у І півріччі 2021 року – 16,5 млн гривень.

Обсяги кредиторської заборгованості продовж 2018 –  І півріччя 2021 року зросли у 4,4 рази (з понад 16 млн грн до 73 млн грн). У І півріччі 2021 року в середньому один працівник щомісячно отримував 5824 грн зарплати.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати