До Верховної Ради поданий законопроєкт №4454 від 03.12.2020, що пропонує визнати таким, що втратив чинність Закон України від 14 серпня 2014 «Про санкції».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У пояснювальній записці йдеться про те, що останні роки Закон України «Про санкції» називають декларативним. Підтвердженням цьому є відсутність чіткої термінології у сфері застосування санкцій. Також норми про відповідальність за порушення санкційного режиму роблять закон неефективним, оскільки за шість років дії Закону не було жодного випадку, коли б наклали штраф на компанію чи фізичну особу, на відміну від підходу США та країн ЄС.
Автори законопроєкту вважають, що існування Закону «Про санкції» без планомірності санкційного процесу, його належного методичного забезпечення та стратегії застосування санкцій не може протидіяти не лише агресії Росії, але й завдає репутаційних втрат державі на міжнародній арені.
Законопроєкт спрямований на законодавче закріплення здійснення контролю за дотриманням законодавства про санкції. Автори переконані, що такий контроль повинен здійснюватися центральним органом виконавчої влади з питань контролю та реалізації санкційної політики, а саме Міністерством фінансів України. «Вищезгаданий центральний орган потрібно наділити чітко визначеними повноваженнями та обов’язком системної звітності. Також давно назріла потреба у запровадженні адміністративної, цивільноправової та кримінальної відповідальності за порушення обмежувальних заходів (санкцій)»,- йдеться у повідомленні.
Законопроєктом пропонується не лише визначити Міністерство фінансів України центральним органом виконавчої влади з питань контролю та реалізації санкційної політики, а й доручити йому спільно з Державною службою фінансового моніторингу України розробити порядок ведення реєстру осіб, до яких застосовано санкції, а також порядок реалізації та моніторингу санкцій шляхом створення Єдиного Державного реєстру санкцій, а також внесення, виправлення та вилучення персональних даних фізичних осіб та відомості юридичних осіб у вищезгаданому реєстрі.
Для реалізації поставлених цілей автори пропонують новий Проєкт Закону України «Про національні та міжнародні санкції» та пропонується визнати таким, що втратив чинність Закон України від 14 серпня 2014 No 1644-VII «Про санкції».