05 лютого 2024, 12:43

Рада бізнес-омбудсмена підбила підсумки у IV кварталі 2023 року

Рада бізнес-омбудсмена

Упродовж жовтня-грудня 2023 року Рада бізнес-омбудсмена (РБО) отримала 337 скарг компаній щодо недобросовісної поведінки державних органів та закрила 220 справ. Розслідування 101 справи триває станом на початок січня 2024 року, повідомили в РБО.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Огляд 2023 року та ключові показники: в Києві відбулася зустріч із бізнес-омбудсменом".

У завершальному кварталі року Рада допомогла бізнесу повернути 163 млн грн. З початку діяльності сума фінансового ефекту Ради перевищила 25 млрд грн.

"Податкові питання бізнесу очолюють рейтинг скарг до Ради, склавши 61% від усіх звернень. Хоча загальна кількість звернень на податкову тематику продемонструвала незначне зростання порівняно з минулим кварталом (206 з 337 у IV кв. проти 176 з 310 у III кв.), на думку бізнес-омбудсмена, проблеми бізнесу в податковій сфері залишаються на доволі хвилюючому рівні, як і саме полагодження СМКОР. Очікувані зміни до нормативної бази мали здебільшого формально-технічний характер та не принесли суттєвих позитивних змін. Тож блокування податкових накладних (з яким стикнулось 20% активних платників станом на грудень 2023 р.), невиконання судових рішень щодо реєстрації накладних, а крім того, й податкові перевірки – серед основних предметів скарг бізнесу. Рада продовжує моніторинг виконання держорганами рекомендацій щодо змін у системі ПДВ та на початку 2024 року ініціювала нове власне розслідування щодо перевірок"– зазначили в РБО.

Крім податкових питань, Рада також відзначає проблеми компаній у стосунках з правоохоронними органами. Мова йде про випадки вилучення майна в результаті селективних обшуків та процедурних зловживань із боку правоохоронних органів. Виникнула реакція бізнес-омбудсмена на резонансну справу Concord Capital, що припала вже на перший квартал 2024 року. Аби відновити діалог бізнесу з Офісом Генерального прокурора, Рада надала свій майданчик для регулярних зустрічей ОГП та бізнес-асоціацій.

"В Україні законослухняний бізнес є мішенню для прискіпливих перевірок і покарань за формальні помилки з боку фіскальних, чи то правоохоронних органів. Ми чітко бачимо, що більшість проблем українських компаній полягають у неправильному публічному урядуванні. Лише структурні зміни у підходах держави до трактування бізнесу зможуть відновити довіру у відносинах з підприємцями та заохотити інвесторів долучитись до процесів відбудови", – сказав бізнес-омбудсмен Роман Ващук.

Як зазначається, суттєвим проривом звітного кварталу стало набуття чинності закону про адміністративну процедуру, ухвалення якого установа просувала протягом багатьох років. Саме тому закон про адмінпроцедуру та новели, що він несе для спрощення можливостей бізнесу для оскарження дій або бездіяльності держорганів, став спецтемою квартального звіту (ознайомитись на с. 15-17 звіту).

"Рада бізнес-омбудсмена не обмежується розглядом скарг бізнесу, а й продовжує далі працювати пліч-о-пліч з Урядом України, Міністерством відновлення та Агентством відновлення задля прозорого залучення приватного сектору у відбудову та захисту прав бізнесу перед державою у процесах відновлення. Рада заохочує бізнес не замовчувати випадки зловживань державних органів та скористатися можливістю безоплатно та на досудовому етапі розв'язати проблемні питання завдяки допомозі бізнес-омбудсмена", – йдеться в повідомленні.

Завантажити звіт можна за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати