28 вересня 2022, 11:17

Протизаконний «плебісцит» на тимчасово окупованих територіях

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Останніми днями на тимчасово окупованих територіях Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської областей проходили так звані «референдуми» про приєднання до російської федерації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Українська влада нагадує, що «голосування» не матиме жодних юридичних наслідків. «Ані фейкові «референдуми», ані гібридна «мобілізація» нічого не змінять. Росія як була, так і залишається державою-агресором, яка незаконно окупує частину української землі. Україна має повне право звільняти свої території і буде надалі звільняти їх, що б там не казали в росії», – написав у своєму Twitter міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

«Божевілля на тимчасово окупованих територіях» – голова Луганської ОВА

27 вересня очільник Луганської військової адміністрації Сергій Гайдай назвав «фінальним днем божевілля на окупованих територіях» (Луганщину окуповано майже повністю. – Ред.). «Явка у майже 90%, більше мільйона виборців – що ці орки верзуть? Там стільки людей немає», – написав він у своєму Телеграм-каналі.

У розмові з «Юридичною газетою» він додав:

Всі ці дні ми моніторили, в яких громадах відбувався цей «референдум». Чіткого алгоритму так і не побачили. Все спонтанно, хаотично. Вони ходили по квартирах. Дільниць не сформували, людей не випускали з міст. Жодної таємниці голосування, примус, погрози, багаторазове «голосування», відсутність документів. Наші люди в заручниках у злочинців.

Світовій спільноті цього не покажуть.

У Запорізькій області намалювали 66,43% явки

26 вересня окупанти оголосили фейко-референдум у Запорізькій області «таким, що відбувся». Явка виборців, за твердженням Кремля, становила «66,43%».

Центр стратегічних комунікацій та протидії дезінформації пояснює, чому ці цифри не мають нічого спільного з реальністю:

– Населення Запорізької області – 1,687 мільйона осіб. Серед них близько 750 тисяч проживають у Запоріжжі, яке не окуповане рф. Наразі область залишили 80% населення, тобто, щоб отримати хоча би 51% голосів, в імітації волевиявлення повинні були б взяти участь всі жителі окупованих територій із правом голосу.

Як реагує Захід на «референдуми»?

Західні лідери продовжують засуджувати.

«Ці фіктивні референдуми не можуть бути прийняті і не підпадають під дію міжнародного права», – заявив на полях Генасамблеї ООН канцлер Німеччини Олаф Шольц.

«Кричуще порушення міжнародного права. Це подальша ескалація війни», – написав у Twitter прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.  Він запевнив, що Канада ніколи не визнає протизаконний «плебісцит».

Велика Британія, а за нею Європейський Союз оголосили про нові санкції стосовно організаторів псевдореферендумів. Британський список вже містить 89 осіб та три організації. ЄС поки що не конкретизує, водночас Петер Стано, речник верховного представника ЄС із закордонних справ Жозепа Борреля, сказав журналістам 27 вересня, що «будуть наслідки для всіх людей, які беруть участь у нелегітимних референдумах».

Чи має держава-окупант права на тимчасово окупованій нею території?

Референдуми на тимчасово окупованих територіях є незаконними як з точки зору міжнародного права, так і національного законодавства України.

Вперше режим воєнної окупації був закріплений в Гаазькій конвенції про закони та звичаї сухопутної війни 1907 року. Цього питання стосується розділ ІІІ «Про військову владу на території ворожої держави». У статті 42 Конвенції визначено умови визнання території окупованою: «Територія визнається зайнятою, якщо вона дійсно перебуває під владою ворожої армії». Сучасне міжнародне право підтримує таку концепцію. Не має значення, здійснена окупація із застосуванням чи без застосування сили (як було в Криму в 2014 році).

Окупація незалежно від тривалості є незаконною, вона не означає втрати суверенітету зайнятої території. Держава-окупант не має жодних територіальних прав, не повинна змінювати, призупиняти чи заміняти існуюче законодавство своїм.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати