23 квітня 2020, 9:34

Пробаційний нагляд як новий вид покарання

У рамках другого етапу пенітенціарної реформи в Україні буде запроваджено новий різновид покарання - пробаційний нагляд. Такі нововведення передбачені в розробленому Міністерством юстиції законопроекті щодо внесення змін до роботи пенітенціарної системи України, зазначає прес-служба Мін'юсту.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Ми запроваджуємо цілком новий різновид покарання - пробаційний нагляд. Пробаційний нагляд - це коли людина замість того, щоб потрапити у в'язницю, потрапляє під контроль органу пробації. Вона несе певні обов'язки - наприклад, влаштуватися на роботу, пройти лікування, пройти навчання. Іноді за її пересуванням буде слідкувати електронний моніторинг.

Обмеження волі - це коли людина ночує у виправному центрі, а впродовж дня може виходити за його межі. Навіщо таке покарання існує і яка його мета, зараз вже не зовсім зрозуміло. Відповідно, ми хочемо, щоб обмеження волі було замінено згаданим раніше пробаційним наглядом», - розповів Міністр юстиції Денис Малюська.

Коментарі:

клочков Володимир Клочков, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Клочков та партнери»

«На наш погляд, ініціативу Міністра юстиції про введення у вітчизняну систему покарань пробаційного нагляду потрібно розглядати з чотирьох аспектів.

Перший аспект - політичний.

Впровадження такого виду покарання - це певна вимога часу, адже ми прагнемо йти в ногу з прогресивними країнами.

Скажімо, демократична Європа вже давно і остаточно визначилася з цим питанням. З 1990 р. ООН та Рада Європи ухвалили близько 20 резолюцій, спрямованих на розвиток заходів, альтернативних тюремному ув’язненню. Останній документ був ухвалений в 2010 р. - це так звані «Правила Ради Європи про пробацію», які стали підґрунтям для ухвалення Закону України «Про пробацію».

Так само широко пробація застосовується в США, де є одним із видів американської системи покарань.

Отже, цими змінами Україна вкотре підтверджує свій міжнародний курс на інтеграцію у цивілізоване світове співтовариство.

кудрявцевОлександр Кудрявцевадвокат адвокатського об’єднання «Клочков та партнери»

Другий аспект - економічний.

Пробація дешевша. Розрахунок тут дуже простий: чим менше осіб знаходяться в місцях несвободи, тим менше грошей держава витрачає на їх утримання.

Наприклад, у скандинавських країнах, Прибалтиці та Румунії витрати на одного ув’язненого більш ніж у десять разів перевищують витрати на одну особу, що знаходиться під пробаційним наглядом.

Крім цього, нам не потрібно створювати окремий орган. На сьогодні вже зроблені перші кроки для реорганізації кримінально-виконавчої інспекції в орган пробації за аналогією із системами тих же скандинавських країн, а також Канади та Грузії.

Наявність матеріальної бази та штату працівників дозволить Україні суттєво зекономити на витратах.

Третій аспект - соціальний.

Існує ризик, що такі зміни будуть неоднозначно (можливо, і вкрай негативно) сприйняті суспільством.

Послаблення правоохоронної системи, спалах злочинності, неконтрольований обіг зброї, погіршення рівня життя, інші негативні процеси, що відбуваються в нашій країні, призвели до загальної людської озлобленості. Відтак, гуманізм, милосердя, справедливість, співмірність покарання та інші високі матерії не сприймаються переважною більшістю населення. Люди переконані у тому, що злочинці повинні сидіти у в’язницях.

Тому введення пробації в систему покарання і відповідно застосування такого покарання повинно відбуватися вкрай виважено.

Четвертий аспект - юридичний.

Пробаційним наглядом планується замінити обмеження волі. Проте, на нашу думку, один різновид покарання не заважає іншому, оскільки обмеження волі розуміється Міністром юстиції дещо спрощено.

Так, Міністр сприймає обмеження волі як покарання, «коли людина ночує у виправному центрі, а впродовж дня може виходити за його межі». Проте це не зовсім так.

Відповідно до Кримінально-виконавчого кодексу, особи, засуджені до обмеження волі, відбувають покарання у виправних центрах, як правило, у спеціально призначених гуртожитках із обов'язковим залученням до праці. При цьому засудженим дозволені короткочасні виїзди за межі виправного центру, але тільки з поважних причин і з дозволу адміністрації. Проживати за межами гуртожитку можуть виключно засуджені, які не допускають порушень і мають сім'ї, лише після відбуття шести місяців строку покарання. Працюють такі засуджені, як правило, на виробництві тих же виправних центрів.

Отже, обмеження волі при правильній організації є доволі ефективним видом покарання, з яким пробаційний нагляд може співіснувати. Тому скасовувати обмеженням волі, на наше переконання, не є доцільним.

Безумовно, пробаційний нагляд - це крок вперед. Це шлях до цивілізованого розуміння мети та завдань кримінального покарання. І такі намагання Уряду слід оцінювати позитивно. Питання тільки в тому, як цей інститут запрацює на практиці. Проте для відповіді потрібен час».

Анастасия Д.Анастасія Доброчинськастарший партнер ЮК PRAVO GARANT

«Пробація введена в Україні однойменним законом вже більше п’яти років тому, але фактично центри пробації працюють з 2017 р.

Запровадження пробаційного нагляду, як виду покарання в рамках другого етапу пенітенціарної реформи, замість обмеження волі є доцільним та наближує Україну до міжнародних стандартів, адже в розвинених країнах вказаний інститут існує вже третє сторіччя.

Унікальність пробації полягає в тому, що, поряд із стандартними завданнями покарання, визначеними ч. 2 ст. 50 Кримінального кодексу України, вона має на меті соціальну підтримку, яка реально сприяє ресоціалізації та зміні правосвідомості злочинця. До пробаційного нагляду залучені волонтери, серед яких багато психологів, здатних впливати на соціальні установки засудженого. Тобто пробація сприяє реабілітації особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, що в свою чергу є запорукою суспільної безпеки. Якщо вірити статистичним даним ДУ «Центр пробації», ризик вчинення повторного злочину при застосуванні пробації знижується до 2%. Таким чином, вказаний вид покарання обіцяє бути ефективним в сенсі запобігання новим злочинам.

Так, пробація є ширшою за поняття «покарання». Це низка відповідних заходів, покликаних виправити засудженого без ізоляції, з метою убезпечити суспільство від повторних злочинів шляхом підтримки та формування високої правосвідомості окремої особи.

При цьому варто враховувати ступінь небезпечності кримінального діяння, адже у випадку тяжких та особливо тяжких злочинів не може бути мови про застосування такого виду покарання, оскільки в цьому випадку воно не здатне забезпечити дотримання балансу між суспільною безпекою та справедливою карою за скоєний злочин.

Серед переваг пробаційного нагляду є і те, що особа залишається у соціумі, не ізолюється від родини, може працювати, сплачувати податки. Тобто засуджений до такого виду покарання є повноправним членом суспільства без будь-яких обмежень - лише із додатковими зобов’язаннями, зокрема, щодо дотримання заходів нагляду та контролю.

Разом з тим, введення пробації як покарання зменшить кількість ув’язнених. Отже, держава не витрачатиме кошти на забезпечення утримання засудженого в місцях позбавлення або обмеження волі.

Такий вид покарання як обмеження волі за наявності пробаційного нагляду втрачає свою обґрунтованість та актуальність, тому будь-яких негативних наслідків виключення обмеження волі з переліку покарань не вбачається.

При цьому важливо донести до суспільства фактичне значення та цілі пробаційного нагляду, демонструвати позитивні приклади виправлення засуджених, щоб у населення, в тому числі потерпілих осіб, не виникало враження несправедливості, послаблення покарань чи зменшення відповідальності.

За умови застосування судами пробаційного нагляду у вигляді покарання з дотриманням балансу між захистом суспільних інтересів, небезпечністю діяння та визначення достатньої кари за вчинене кримінальне правопорушення, зазначений вид покарання стане дієвим механізмом досягнення цілей інституту кримінальної відповідальності».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати