03 березня 2022, 18:32

Право на шлюб під час війни: роз'яснення Омбудсмана

Пресслужба Уповноваженого ВРУ з прав людини

З початком війни Російської Федерації проти України все більше громадян реєструють шлюб органами державної реєстрації актів цивільного стану за скороченим строком.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На телефон «гарячої лінії» Уповноваженого надходять повідомлення, що громадяни не завжди мають можливість реалізовувати своє право на шлюб у день подачі заяви. Причинами цьому здебільшого є неналежне оформлення документа, який є підставою для скорочення місячного строку реєстрації – відсутні належні реквізити: дата реєстрації, підпис керівника, гербова печатка або граматичні помилки у написанні особистих даних заявника.

У цьому зв’язку Омбудсман роз’яснює:

Відповідно до частини 2 статті 32 Сімейного Кодексу України державна реєстрація шлюбу за скороченою процедурою (в день подання відповідної заяви або у будь-який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця) проводиться з причини наявності загрози життю нареченої або нареченого з дозволу керівника органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Підтверджуючим документом для скорочення місячного строку реєстрації шлюбу є Мобілізаційне розпорядження територіального центру комплектування та соціальної підтримки, або Повідомлення територіального центру комплектування та соціальної підтримки керівнику підприємства (установи).

Якщо наречені не можуть з’явитися з поважної причини для проведення державної реєстрації шлюбу у встановлений день, строк такої реєстрації переноситься за їх письмовою заявою на інший день.

У такому разі строк перенесення державної реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року від дня подання відповідної заяви.

Якщо наречені не з’явилися для проведення державної реєстрації шлюбу і не повідомили про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.

Водночас, для державної реєстрації шлюбу жінка та чоловік повинні особисто подати спільну заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану та до виконавчого органу сільської, селищної і міської (крім міст обласного значення) ради за їх вибором.

При поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу жінка та чоловік пред'являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ.

Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред'явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати