25 лютого 2020, 12:50

Позов про авторське право на будівлю Всесвітнього торгового центру

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Американський суд відхилив більшість позовів про авторське право, поданих архітектором, який стверджує, що створив оригінальний дизайн для будівлі Всесвітнього торгового центру на Манхеттені.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Центр Андрощук

Офіси нью-йоркського Всесвітнього торгового центру знову відкрилися через 13 років після трагедії 11 вересня 2001 р. У понеділок вранці співробітники видавництва Conde Nast зайняли свої робочі місця у 104-поверховому хмарочосі Freedom Tower ("Вежа Свободи"). Будівництво хмарочоса тривало близько восьми років і обійшлося в 3,8 млрд дол. Сьогодні це найвища будівля в США. Freedom Tower розташований в центрі комплексу, в якому знаходиться і меморіал жертвам нападу 11 вересня, а також музей. На останньому поверсі хмарочоса відкрито оглядовий майданчик.

У постанові, виданій 30 вересня 2019 р., Окружний суд США по Південному округу Нью-Йорка задовольнив тільки три з десяти вимог позову, пред'явленого архітектором із Джорджії і президентом Qube Architecture Джихун Пака (Jeehoon Park). Пак, який переїхав у США з Кореї в 1996 р., зазначив, що міжнародна фірма архітекторів Skidmore Owings & Merrill (СОМ), можливо, також бачила, а потім вкрала його дизайн після того, як він з'явився у фільмі 2006 р. «Будинок біля озера», в якому знімалися Сандра Баллок і Кіану Рівз. Так, одна зі сцен з цього фільму з його дизайном була знята «в головному вестибюлі будівлі, де розташовувався чиказький офіс SOM».

На думку судді Річарда Саллівана (Richard Sullivan), більшість вимог Пака, спочатку поданих у 2017 р., були обмежені термінами позовної давності. Відповідно до закону, претензії про авторське право не можуть бути пред'явлені більш ніж через три роки після того, як претензія «накопичена», або коли позивачеві стане відомо про порушення його авторських прав.

«Важко уявити, як будь-який архітектор міг якимось чином пропустити публічні оголошення і проекти одного з найвідоміших і очікуваних хмарочосів у світі», - зазначив Салліван.

Парк подав позов до суду на SOM у 2017 р., стверджуючи, що їх проект будівлі використав дизайн під назвою Cityfront '99, який він представив у рамках своєї магістерської дисертації в Технологічному інституті Іллінойсу в 1999 р. Позов був заснований на заявах про те, що авторські права Пака були порушені проектом SOM для хмарочоса в Нью-Йорку, публічно представленому в 2005 р., а також фактичною конструкцією башти і рекламними зображеннями будівлі. Tishman Construction і WTC Tower 1, які побудували і тепер керують будівлею, відповідно, також були названі обвинуваченими за позовом.

У своїй постанові суддя Салліван відхилив більшість претензій Пака, причому три, що залишилися, стосувалися рекламних зображень будівлі.

«Але хоча по цих претензіях і може бути проведено розслідування, видається дуже ймовірним, що вони будуть вирішені на користь відповідачів за клопотанням про винесення остаточного рішення, якщо тільки позивач не зможе довести, що креслення, рекламні матеріали, квитки і сувеніри, що розглядаються, були фактично засновані на проекті Cityfront '99, а не на цегляній та будівельній вежі, яка зараз стоїть в Нижньому Манхеттені», - сказав Салліван.

Адвокат Пака Деніел Кент, співзасновник фірми Kent & Risley, що знаходиться в Джорджиї, повідомив сайту новин із нерухомості The Real Deal, що замовлення стало «великим кроком вперед» для його клієнта.

«Суддя Салліван визнав очевидну та істотну схожість між дизайном містера Пака і таким, що порушує будівлю, - сказав Кент. - Суд міг відхилити всі вимоги пана Пака, але не зробив цього, а решта вимог, мабуть, мають істотну цінність».

Фірма SOM була описана в позові як одна з «видатних архітектурних фірм світу». Компанія працювала над великими хмарочосами, включаючи Time Warner Center в Нью-Йорку і Burj Khalifa в Дубаї.

Джерела

Rory O'Neill One World Trade Center copyright claims are time-barred: judge

Всесвітній торговий центр в Нью-Йорку відкрився через 13 років після трагедії 11 вересня

Amy Plitt Architect’s lawsuit alleging One WTC copyright infringement moves forward—barely

Skidmore, Owings & Merrill sued over alleged theft of One World Trade Center design

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати